Πέρασε σαν… σίφουνας από την Άμφισσα ο Διαγόρας

Τη μοναξιά της κορυφής στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής απολαμβάνει ξανά ο Διαγόρας. Η ομάδα του Στεφανοβικείου έκανε… παρέλαση στην Άμφισσα. Μετά από καταπληκτική εμφάνιση διέλυσε με 4-0 τον τοπικό Φωκικό, αποδεικνύοντας για μία ακόμη φορά ότι η φετινή εξαιρετική του πορεία δεν είναι τυχαία.
Στο 8ο λεπτό ο Μπλέντι έκανε μία εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τα αριστερά και την κατάλληλη στιγμή το γύρισμα για τον Κουβελά, που από κοντά προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).
Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν το δεύτερο γκολ με το οποίο θα «κλείδωναν» το «διπλό» και το πέτυχαν στο 76’, σε μία φάση παρόμοιας του πρώτου γκολ. Αυτή τη φορά το γύρισμα έγινε από τα δεξιά από τον Σιόβα, με τον Μπλέντι να σκοράρει από κοντά. Δύο λεπτά αργότερα οι παίκτες του Διαγόρα έκρυψαν τη μπάλα. Τελικός αποδέκτης ήταν ο Παπαγεωργίου, που με αριστερό πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-3. Ο Διαγόρας έκανε πλέον ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και στο 85’ σημείωσε ακόμη ένα τέρμα. Ο Καραμπούζης σέντραρε από τα δεξιά και ο Σιόβας από τη μικρή περιοχή έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, κάνοντας το 0-4.
Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας).
Βοηθοί: Τσιλίκας, Μπάκας (Αιτωλοακαρνανίας).
ΦΩΚΙΚΟΣ: Φαλαγγίτης, Δάρρας (59’ Μπουγιώτας), Ζιώγας (80’ Μπίνιας), Κουμουτσέας, Κουρελής, Κωστακιώτης, Τοπούζι (59’ Ακασού), Βίτος, Αλτάνης, Πολίτης, Ζαφειρόπουλος (40’ Αλολάρης).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Αποστολίδης, Καραμπούζης, Λάιος, Σπαθής, Ναουμίδης, Ζενούνης (73’ Αλεξίου), Κουβελάς (62’ Παπαγεωργίου), Κόφφας (73’ Θ. Κυρίτσης), Αναστασίου (73’ Σιόβας), Μπλέντι (80’ Σκύφτας), Γ. Κυρίτσης.