Πέρασε “αέρας” από την Κοζάνη ο Ολυμπιακός Βόλου

Το «δύο στα δύο» έκανε ο Ολυμπιακός Βόλου στο πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ. Μετά από πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 στο ΔΑΚ Κοζάνης, κόντρα στην ΑΕΠ Κοζάνης, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.
Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δεν υπήρχε σκορ, κατάφεραν να σημειώσουν τρία τέρματα και να πάρουν δίκαια τη νίκη.
Πρωταγωνιστής και σκόρερ ο Ιάσων Παπαδημητρίου, ο οποίος πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ του Ολυμπιακού, στο 50’ και στο 74’, ενώ το τρίτο τέρμα του Ολυμπιακού πέτυχε ο εξαιρετικός Βουκελάτος στο 60′. Το γκολ της Κοζάνης που προς στιγμήν μείωσε το σκορ σε 2-1, πέτυχε ο Τρομπούκης στο 65′.
Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τους Παπαδημητρίου στο 31’ (πρόλαβε ο Κοτταρίδης και έβγαλε την μπάλα κόρνερ) στη σέντρα του Μπουτζίκου και με τον Τσακγαλίδη στο 41’. Ο νεαρός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός. Άνοιξε το σκορ στο 50’ μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Βουκελάτου από τα αριστερά, με τον νεαρό εξτρέμ να σεντράρει και τον Παπαδημητρίου με άψογο πλασέ να γράφει το 0-1.
Στο 60’ ο Βουκελάτος με εκπληκτικό σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 0-2, για να μειώσει με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή σε 1-2 ο Τρομπούκης στο 65′. Το τελικό 1-3 πέτυχε ο Παπαδημητρίου με ωραία προσπάθεια και σουτ στο 74′.
Διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας)
Βοηθοί: Δημόπουλος (Φλώρινας), Μάνασης (Τρικάλων)
4ος διαιτητής: Μπούμπας (Ηπείρου).
Κίτρινες: Κόλα-Κυριαλάνης
ΚΟΖΑΝΗ: Ψαρράς, Τρομπούκης, Κυριαλάνης, Κοτταρίδης (69’ Ντούκα), Καραγιαννίδης, Ταΐρης, Λι (80’ Τσελεπής), Παπαδόπουλος (80’ Τσιάρας), Καρακατσάνης (46′ Τσικόπουλος), Πάλλας, Βοριαζίδης (69’Φωλίνας).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοφ, Γραικός (89’ Χολέβας), Μπουτζίκος, Γιαννίτσης, Φιλίποβιτς, Αγρόδημος (46’ Παπακώστας), Κόλα, Τσαγκαλίδης, Σκοπελίτης (78’ Πατρώνης), Βασιλούδης (46’ Βουκελάτος), Παπαδημητρίου (84’ Τζούριτς)