Πέρασε από το Ηράκλειο η ΑΕΚ, 2-0 τον ΟΦΗ

Με σκόρερ τους Σάκχοφ-Τάνκοβιτς η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, παίρνοντας τρεις σημαντικούς βαθμούς για την 20η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Έτσι, η ΑΕΚ επέστρεψε στην 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο ΟΦΗ παραμένει προβληματικός και πολύ χαμηλά.

Η Ένωση είχε πολλές απουσίες, είχε προβλήματα και αναγκαστικές αλλαγές, αλλά στάθηκε όρθια σε ένα σημαντικό παιχνίδι.

Και βρήκε γκολ σε κομβικά σημεία. Στο 43′ από τον Σάκχοφ και στο 71′ από τον Τάνκοβιτς.

Μεγάλα παράπονα της ΑΕΚ για τη διαιτησία του Πραξιτέλη Ζαχαριάδη με τις κίτρινες και τα φάουλ που έδωσε.

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο μπήκε με εμφανή διάθεση να πιέσει ψηλά. Ο Σιμάνσκι ανέλαβε αυτό τον ρόλο και η Ενωση έδειξε ότι θα μπορούσε να δημιουργήσει έτσι κάτι καλό. Ωστόσο, ο ΟΦΗ στο 12’ με τον Στάικο απείλησε πρώτος, αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε. Εν συνεχεία στο 15’ η ΑΕΚ απάντησε με τετ α τετ του Ανσαριφάρντ που έβγαλε ο Βάτερμαν. Η ΑΕΚ έδειχνε να έχει πρόβλημα στο πως πρέπει να εκμεταλλευτεί την πίεση της ψηλά, έχοντας τρία χαφ, αλλά όχι κουμανταδόρο στον άξονα. Ο ΟΦΗ όμως έδειχνε αδύναμος να επιτεθεί σωστά και δεν πατούσε την «κιτρινόμαυρη» περιοχή. Τελικά η ΑΕΚ με ένα στημένο βρήκε το γκολ πριν το ημίχρονο. Ο Σιμάνσκι εκτέλεσε το κόρνερ στο 43’, στο πρώτο δοκάρι ο Λάτσι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε στο δεύτερο0 και ο Σάκχοφ από κοντά έκανε το 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δίχως αλλαγές, με τον ΟΦΗ να προσπαθεί να πλησιάζει την αντίπαλη εστία και να πιέσει τον νεαρό Λάτσι που είχε κίτρινη κάρτα. Ο Χιμένεθ τον έβγαλε γρήγορα και έβαλε τον Νεντελτσεάρου, όπως και ο Σίμος έβαλε τον Γρίβα αντί του τραυματία Βούρου. Στο 66’ ο Χιμένεθ έβαλε Ολιβέιρα-Τάνκοβιτς για να ψάξει το 2ο γκολ που θα έδινε… ανάσα στην ΑΕΚ. Και τελικά 5 λεπτά μετά με την συνεργασία Σιμάνσκι-Ολιβέιρα, την υπέροχη ασίστ του Πορτογάλου αιφνιδιάζοντας την άμυνα του ΟΦΗ, ο Τάνκοβιτς με ωραίο πλασέ έκανε το 0-2.

Αμέσως μετά το γκολ ο Μπακάκης βγήκε με τραυματισμό και έπαιξε δεξί μπακ ο Γαλανόπουλος με την ΑΕΚ να μην έχει άλλη λύση. Μέχρι το τέλος του ματς η Ένωση είχε ένταση, είχε ακόμη δύο καλές φάσεις, όπως και ο ΟΦΗ, αλλά το ματς δεν είχε άλλο γκολ.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Βούρος (59’ Γρίβας), Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (82’ Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Στάικος (69’ Ντε Γκουζμάν), Νέιρα, Ουές, Στάρτζεον, Σαρντινέρο (82’ Καστάνιος)
ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μπακάκης (74’ Σιμόες), Σβάρνας, Λάτσι (56’ Νεντελτσεάρου), Λόπες, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, Σάκχοφ, Γκαρσία (74’ Χριστόπουλος), Αλμπάνης (67’ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (66’ Ολιβέιρα)