Πέρασε από την Παραμυθιά ο Γ.Σ. Αλμυρού

Ο ΓΣ Αλμυρού πέρασε και από την Παραμυθιά κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 86-84. Το ματς ήταν ντέρμπι και διεξήχθη σε «καυτή» ατμόσφαιρα που δημιούργησαν περίπου 300 φίλαθλοι.

Ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος στο α’ ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι η α’ περίοδος ολοκληρώθηκε 22-26 και η δεύτερη 45-50, με τους παίκτες του Παναγιώτη Νάνη να είναι εξαιρετικά εύστοχοι.

Στην επανάληψη το τέμπο ήταν πιο αργό, με τους «κυανέρυθρους» να παίζουν καλή άμυνα. Με επιμέρους 5-13 προηγήθηκε 50-63 δείχνοντας ικανός να πάρει το «διπλό». Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και προσπέρασαν με 84-81 στο τελευταίο λεπτό. Τότε ο Πελεκάνος έδειξε την κλάση του και με πέντε προσωπικούς πόντους οδήγησε τον ΓΣΑ σε σπουδαίο «διπλό».

Δεκάλεπτα: 22-26, 45-50, 55-63, 84-86.

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ (Μπάθας): Χάϊδος 26 (4), Ματσάγγας, Ψιλοδημητρακόπουλος 6, Βάτσιος 10 (1), Μάλλιος, Ταχιάς, Σωτηρίου 8 (1), Κατσίβελος 11 (3), Μάστορας, Kρίπσι 23, Κωσταράς, Τσιρώνης.

ΓΣ ΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 16 (4), Μυλωνάς, Μαμούρας, Πελεκάνος 23 (3), Μασούρας, Κανατούλας, Παπούλιας 18, Γώγουλας, Βαλαμούτης 8 (2), Πολίτης 15 (3), Τάσσος 6.