Πέντε αθλητές και αθλήτριες της Νίκης Βόλου στην προεθνική ομάδα κολύμβησης

Στην προεθνική ομάδα κολύμβησης 2018 – 2019 μετέχουν, πέντε κολυμβητές και κολυμβήτριες της Νίκης Βόλου.
Συγκεκριμένα, οι: Δημήτρης Αναστασάκης, Λάζαρος Γκέκας, Ευτυχία Ιωαννίδη, Γιάννης Κοντοβάς και Μαρία Χατζηεφραιμίδου αποτελούν μέλη της προεθνικής ομάδας.

Το τμήμα κολύμβησης του Γ.Σ.Β. «Η ΝΙΚΗ», με πάνω από 10 χρόνια λειτουργίας, έχει καταφέρει να διακριθεί όχι μόνο σε πανελλήνιο αλλά και σε ευρωπαϊκό επίπεδο, καταγράφοντας επιτυχίες εντός κι εκτός συνόρων.
Παρακάτω παρουσιάζονται αναλυτικά οι αθλητές κι αθλήτριες του τμήματος που μετέχουν στην προεθνική.

Δημήτρης Αναστασάκης

Με λένε Δημήτρη Αναστασάκη, είμαι 15 χρονών και ανήκω στην κατηγορία ΠΑΙΔΩΝ. Κολυμπάω από 5 χρονών και η κολύμβηση είναι πλέον ένα μεγάλο μέρος της ζωής μου! Τα τρία τελευταία χρόνια ανήκω στην αγωνιστική κατηγορία και είμαι μέλος των ΕΠΙΛΕΚΤΩΝ κολυμβητών, ενώ από φέτος ανήκω στην ΠΡΟΕΘΝΙΚΗ ΠΑΙΔΩΝ. Στο πρώτο πανελλήνιο πρωτάθλημα κατέλαβα την 5η θέση στα 200m ΥΠΤΙΟ και κατέκτησα και 1 χρυσό μετάλλιο σε σκυτάλη. Πέρσι, μπήκα σε 3 τελικούς, καταλαμβάνοντας την 5η θέση στα 200m ΥΠΤΙΟ, την 8η θέση στα 100m ΥΠΤΙΟ και την 8η θέση στα 400m ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ, ενώ κατέκτησα και 3 ασημένια μετάλλια στις σκυτάλες. Στο φετινό πρωτάθλημα μπήκα σε 2 τελικούς, καταλαμβάνοντας την 4η θέση στα 400m ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ και την 6η θέση στα 200m ΥΠΤΙΟ, ενώ κατέλαβα την 9η θέση στα 400m ΕΛΕΥΘΕΡΟ. Φιλοδοξία μου για το μέλλον, να συνεχίζω να βελτιώνω την τεχνική μου και τους χρόνους μου με στόχο ακόμα καλύτερες θέσεις στο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ και όχι μόνο…

Λάζαρος Γκέκας

Ημ.γέννησης :23/01/2004
Κατηγορία: Παίδων Β
Ξεκίνησα το κολύμπι 8 χρονών. Τα στυλ μου είναι η Πεταλούδα το Ύπτιο και οι Μικτές.
Διακρίσεις : 5 Χρυσα και δύο Ασημένια μετάλλια σε Πανελλήνιους Αγώνες. 4 Χρυσα Μετάλλια σε Χειμερινούς αγώνες Βορειου Ελλάδος. 3 Χρυσά Μετάλλια και καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία μου στο διεθνές τουρνουα της Σερβίας “11 April GRAND PRIX 2018”.
Από φέτος ανήκω στην Προεθνική ομάδα. Έχω ενταχθει στη λίστα με τους Επίλεκτους κολυμβητές της ΚΟΕ από το 2016 μέχρι και σήμερα.
Μετέχω στο Αναπτυξιακό πρόγραμμα Sports Excellence Επιλέκτων 12-15 ετών που έχει σκοπό την επιστημονική και διαχρονική υποστήριξη νεαρών και ταλαντούχων αθλητών υπό την επιστημονική επίβλεψη της Α’ Ορθοπαιδικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού Καποδιαστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και με αποκλειστική χορηγία του Ιδρύματος “Σταύρος Νιάρχος”.
Καλύτερη στιγμή στην πορεία μου φέτος ήταν το 00:58:86 τον τελικό των 100μ πεταλούδα που είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών μετά το 00:57:76 του Ανδρέα Βαζαίου απο το 2008.Φιλοδοξία μου είναι να συνεχίσω να κολυμπώ σε υψηλό επίπεδο και τα επόμενα χρόνια. Όνειρο μου είναι να μπορέσω κάποια στιγμή να πάρω μέρος σε μεγάλους διεθνείς αγώνες.

Ευτυχία Ιωαννίδη

Ονομάζομαι Ευτυχία Ιωαννίδη και γεννήθηκα στο Βόλο στις 26/05/2005. Ξεκίνησα να κολυμπώ σε ηλικία 4 ετών.
Την αγωνιστική περίοδο 2017 – 2018 αγωνίστηκα στην κατηγορία Παγκορασίδων Β.
Επιλέχτηκα στην προεθνική ομάδα αρχικά με τις επιδόσεις μου στα «Νικητήρια 2018», (2.26.94) στα 200 ύπτιο, (1.07.94) στα 100 ύπτιο και (2.28.06) στα 200 Μ.Α στους Χειμερινούς, και (5.14.07) στα 400 Μ.Α. σε αγώνες ορίων.
Μαζί με την ομάδα μου κατακτήσαμε τη 1η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κατηγοριών και εγώ κατέκτησα 3 χρυσά μετάλλια στα 200 ύπτιο με (2.20.94), στα 200 Μ.Α. με (2.24.83) και στα 400 Μ.Α. με (5.05.11).
Σε Διεθνείς αγώνες που έγιναν στο Βελιγράδι τον Απρίλιο του 2018 αναδείχθηκα καλύτερη αθλήτρια στην κατηγορία μου. Στο 1ο Κύπελλο ΝΟΒΑ αναδείχτηκα επίσης καλύτερη αθλήτρια στην κατηγορία μου με βάση τη βαθμολογία της FINA.
Έλαβα μέρος στο Εθνικό Πρωτάθλημα Ανδρων – Γυναικών 29/6 – 1/7/2018, στο οποίο προκρίθηκα στους τελικούς των 200 ύπτιο και 200 ΜΑ και κατέλαβα την 6η θέση και στα δύο.
Η στόχευση μου μέσα από την προπόνηση και την προσπάθεια μου τη νέα χρονιά είναι να βελτιώσω τις όποιες αδυναμίες μου στην τεχνική και να συνεχίσω να διακρίνομαι.

Γιάννης Κοντοβάς

Ημερομηνία Γέννησης:29 Μαΐου 2003
Κατηγορία «Παίδων»
Ασχολούμαι με την κολύμβηση από το 2007 (11 χρόνια)
Μέλος της προεθνικής ομάδας από τις 6/7/2017
”Αθλητής Αγώνων” στη B’Категорија στο διεθνές meeting «11April» που διεξήχθη στο Βελιγράδι.
Κοντινότερος στόχος μου είναι η εισαγωγή μου στην εθνική ομάδα και πιο μακρινοί στόχοι είναι η συμμετοχή μου και η διάκριση σε μεγαλύτερου βάρους αγώνες όπως το πανευρωπαϊκό,το παγκόσμιο και οι Ολυμπιακοί Αγώνες.

Μαρία Χατζηεφραιμίδου

Ονομάζομαι Χατζηεφραιμίδου Μαρία και γεννήθηκα στις 31 Ιανουαρίου 2003 στη Λάρισα. Μεγάλωσα στο Βόλο και οι δύο μου γονείς έχουν καταγωγή από την ίδια πόλη. Κολυμπάω από τα πέντε μου χρόνια .
Από την πρώτη μου χρονιά στην αγωνιστική κατηγορία, το 2016, είμαι μέλος της προεθνικής ομάδας κολύμβησης. Ως Πανκορασίδα Β,στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κατηγοριών πήρα ασημένιο μετάλλιο στα 200μ πεταλούδα,στα 200μ και 400μ Μικτή Ατομική ,στα 4Χ100μ ελεύθερο , 4Χ200μ ελεύθερο και 4Χ100μΜικτή Ομαδική. Την επόμενη χρονιά, πήρα μέρος στο Grand Prix Acropolis και κατέκτησα την τρίτη θέση στα 200μ Μικτή Ατομική. Στην κατηγορία Πανκορασίδων Α’ , συμμετείχα με την αποστολή της εθνικής ομάδας στο Comen cup της Μάλτας ,κατακτώντας χάλκινο μετάλλιο στα 100μ πεταλούδα και επίσης χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ100 Μικτή Ομαδική ,με επίδοση που αποτέλεσε πανελλήνιο ρεκόρ για την κατηγορία μας. Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων-Πανκορασίδων Α-Β που έγινε στο Βόλο το 2018,πήρα χρυσό μετάλλιο στα 400μ Μικτή Ατομική, ασημένιο μετάλλιο στα 200μ πεταλούδα , στα 200μ Μικτή Ατομική , στα 4Χ200μ ελεύθερο και χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ100μ Μικτή Ομαδική. Το Μάρτιο του 2018,ως μέλος της αποστολής της εθνικής ομάδας στους Πολυεθνείς Αγώνες που έγιναν στη Λεμεσσό της Κύπρου ,κατέκτησα την τρίτη θέση στα 200μ Μικτή Ατομική. Την ίδια χρονιά, στο Εθνικό πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών ,πήρα χάλκινο μετάλλιο στα 200μ πεταλούδα και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων ,στη Θεσσαλονίκη, πήρα χάλκινο μετάλλιο στα 100μ πεταλούδα, ασημένιο μετάλλιο στα 200μ πεταλούδα και χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ100 ελεύθερο mixed, ασημένιο μετάλλιο στα 4Χ100 Μικτή Ομαδική mixed και ασημένιο μετάλλιο στα 4Χ100 ελεύθερο Κορασίδων.
Στα σχέδια μου για την επόμενη χρονιά είναι η συμμετοχή μου σε πανευρωπαϊκούς αγώνες κολύμβησης.