«Πεντάρα» με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Μετά από το «φτωχό» 1-0 του α’ μέρους η Νίκη ξέσπασε στην επανάληψη κερδίζοντας άνετα με 5-0 τον Πρωτεσίλαο στο Πανθεσσαλικό και πέρασε στη Β’ φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΘ. Μάλιστα επέδειξε πλουραλισμό στο σκοράρισμα, καθώς τα γκολ των νικητών πέτυχαν πέντε διαφορετικοί παίκτες και συγκεκριμένα οι Γαρυφαλλόπουλος (23’), Τζιώρας (55’), Μπάιριτς (57’), Ιορδανίδης (67’ πέναλτι) και Δημολιός (85΄). Τραυματίας αποχώρησε ο Μωυσίδης.

Τα πλάνα των προπονητών
Το γνωστό 4-2-3-1 επέλεξαν οι Φάντζιο Μπούις και Στέφανος Ξηροφώτος, οι οποίοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Ρώσο Βιάτσεσλαβ Σούσκιν και τους Ουκρανούς Άντον Ντόλγκι και Αντρέι Γιάκοβλεφ, τα δελτία των οποίων δεν είναι ακόμη έτοιμα.
Έτσι τερματοφύλακας ήταν ο Τζήμας έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γενιτσαρίδη, Μωυσίδη, Λάιο και Δημολιό. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Βέργος και Μέτσε, στα άκρα έπαιξαν οι Μπάιριτς (δεξιά) και Γαρυφαλλόπουλος (αριστερά), ενώ ο Ιορδανίδης και ο Τζιώρας είχαν τον ρόλο του οργανωτή και του σέντερ φορ αντίστοιχα.
Από την άλλη πλευρά ο τεχνικός του Πρωτεσιλάου, Θανάσης Μπίλης, παρέταξε παρόμοια διάταξη. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μάνος, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Λεϊμονής (δεξιά), Λάμπος (αριστερά), Χασιώτης και Μιχόπουλος (σέντερ μπακ). Στο κέντρο αγωνίστηκαν οι Κ. Κόρκος, Θ. Κόρκος (στον άξονα), Βαλωτής, Παπαδόπουλος (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Σούδη να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Μαρεγκλέν, που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

«Φτωχό» σε γκολ το α’ ημίχρονο
Όπως ήταν αναμενόμενο οι γηπεδούχοι πήραν εξ αρχής τα ηνία του ματς και θέλησαν να υπερβάλλουν τον ρυθμό τους. Από την πλευρά του το συγκρότημα του Θανάση Μπίλη ήταν καλά οργανωμένο στα μετόπισθεν και πέρασε ανώδυνα το πρώτο τέταρτο.
Στη συνέχεια οι παίκτες των Φάντζιο Μπούις και Στέφανου Ξηροφώτου έγιναν πιο επιθετικοί και άρχισαν να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ. Στο 16’ ο Γαρυφαλλόπουλος βρέθηκε σε θέση βολής στο ύψος του πέναλτι αλλά σούταρε άστοχα, ενώ στο 17’ μετά από σέντρα του Δημολιού ο Γαρυφαλλόπουλος καθυστέρησε και ανακόπηκε σε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπάιριτς και ο Τζιώρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα γκολπόστ.
Στο 23’ Γαρυφαλλόπουλος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο νεαρός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε ωραία κάθετη πάσα του Τζιώρα και με πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0).
Στο 31’ δυνατό σουτ του Μέτσε πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ μέσα σε δύο λεπτά η Νίκη είχε ισάριθμα δοκάρια. Πρώτα στο 34’ όταν ο Μπάιριτς «άδειασε» δύο παίκτες και με πλασέ σημάδεψε το δεξί δοκάρι, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γαρυφαλλόπουλος με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της αριστερής δοκού.
Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε πάλι στους γηπεδούχους. Ο Μπάιριτς εκτέλεσε κόρνερ και ο Τζιώρας έπιασε κεφαλιά άουτ.
Αξίζει να σημειωθεί πως στα πρώτα 45 λεπτά είχαμε αρκετές διακοπές, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για το δυνατό παιχνίδι των φιλοξενουμένων. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 14’ ο Μωυσίδης αποχώρησε «λαβωμένος», καθώς γύρισε το πόδι του και παραχώρησε τη θέση του στον Τσιανάκα, ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου το ματς διακόπηκε λόγω αψιμαχίας των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων μετά από σκληρό μαρκάρισμα από τον Μιχόπουλο, που τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Ξέσπασε η Νίκη στην επανάληψη
Με την έναρξη του β’ μέρους ο Θανάσης Μπίλης πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Σιαμανίκο να παίρνει τη θέση του Λεϊμονή στο δεξί άκρο της οπισθοφυλακής της ομάδας του Πτελεού.
Τρίτο δοκάρι για τη Νίκη στο 52’. Ο Μπάιριτς σέντραρε και ο Ιορδανίδης με κεφαλιά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 55’ ο ίδιος παίκτης είχε στο ενεργητικό του ένα σουτ από το ημικύκλιο που εξουδετέρωσε ο Μάνος.
Ωστόσο ο τερματοφύλακας του Πρωτεσιλάου δεν μπόρεσε να κάνει κάτι δύο λεπτά αργότερα (57’). Ο Δημολιός σέντραρε και ο Τζιώρας με εναέριο βολέ τίναξε τα δίχτυα της αντίπαλης εστίας (2-0).
Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν και τρίτο «χτύπημα» στο 59’. Ο Μπάιριτς «ζάλισε» τους αντίπαλους αμυντικούς με συνεχείς προσποιήσεις και την κατάλληλη στιγμή σκόραρε με διαγώνιο σουτ γράφοντας το 3-0.
Ο Ιορδανίδης πάλι δεν κατάφερε πάλι να χριστεί σκόρερ βλέποντας τον Μάνο να απογειώνεται αποκρούοντας θεαματικά την κεφαλιά που επιχείρησε. Το 4-0 επιτεύχθηκε τελικά λίγο αργότερα. Στο 66’ ο Μιχόπουλος σταμάτησε με το χέρι τη σέντρα του Ματθαίου μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε στο επόμενο λεπτό ο Ιορδανίδης, που ξεγέλασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ για τη Νίκη.
Η διεύρυνση του σκορ επέτρεψε στην τεχνική ηγεσία της βολιώτικης ομάδας να δώσει αρκετό χρόνο στους νεαρούς ποδοσφαιριστές. Έτσι Ματθαίου και Βουρδάκης αντικατέστησαν τους Τζιώρα και Μέτσε αντίστοιχα.
Μάλιστα ο Βουρδάκης πρωταγωνίστησε στη φάση του 79ου λεπτού. Με ωραίο τρόπο γύρισε το σώμα του και έφερε την μπάλα μπροστά, αλλά το γύρισμά του προς τον Γαρυφαλλόπουλο ανακόπηκε από την αντίπαλη άμυνα.
Το τελικό 5-0 έγινε στο 85’. Εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια και γύρισμα του Βουρδάκη από τα αριστερά με αποδέκτη τον Δημολιό, ο οποίος με δυνατό σουτ «κεραυνοβόλησε» τον Μάνο. Σημειωτέον πως ο αριστερός μπακ της Νίκης σκόραρε με το «κακό» του πόδι, το δεξί.
Ο νεαρός Ματθαίου παραλίγο να χριστεί σκόρερ στο 89’. Ο ταλαντούχος εξτρέμ έβαλε το πόδι του με μικρή καθυστέρηση στη σέντρα του Μπάιριτς από τα δεξιά, η οποία ήταν αρκετή για να μην προλάβει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
Διαιτητής: Πλακιάς
Βοηθοί: Α. Αναστασίου, Τρυφωνίδης.
Κίτρινες: Σούδης, Μιχόπουλος, Κ. Κόρκος, Μαρικλέν, Σιαμανίκος
ΝΙΚΗ: Τζήμας, Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Μωυσίδης (14’ λ.τρ. Τσιανάκας), Λάιος, Βέργος, Μέτσε (68’ Βουρδάκης), Μπάιριτς, Γαρυφαλλόπουλος, Ιορδανίδης, Τζιώρας (62’ Ματθαίου).
ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Μάνος, Μιχόπουλος, Λάμπος, Λεϊμονής (46’ Σιαμανίκος), Χασιώτης, Κ. Κόρκος (82’ Τσουβαλιάς), Σούδης, Θ. Κόρκος, Παπαδόπουλος (64’ Γουργιώτης), Μαριγκλέν, Βαλωτής (64’ Παναγιώτου).