Πεδίο «μάχης» το Πανθεσσαλικό στο ντέρμπι Νίκη-ΑΕΛ

Σε πεδίο «μάχης» μετατράπηκε χθες το Πανθεσσαλικό. Αιτία η εμφάνιση περίπου 130 οπαδών της ΑΕΛ, που -σύμφωνα με την ΠΑΕ Νίκη- ήρθαν χωρίς εισιτήρια και μπήκαν στο πέταλο με τη βία. Κατόπιν τούτου ξέσπασαν επεισόδια με φίλους των γηπεδούχων, με τον διαιτητή να διακόπτει τον αγώνα στο 50’ κι ενώ οι «βυσσινί» προηγούνταν 1-2.

Μια γιορτή του ποδοσφαίρου περιμέναμε χθες στο Πανθεσσαλικό αλλά μόνο αυτό δεν συνέβη. Το ντέρμπι αμαυρώθηκε από θλιβερά επεισόδια που άρχισαν στο 40ο λεπτό, όταν με την επίτευξη του 1-1 εμφανίστηκαν από το… πουθενά οπαδοί των φιλοξενουμένων.
Αυτό προκάλεσε την οργή των φίλων της Νίκης, γιατί είχε γίνει συμφωνία από τον α’ γύρο να μην ταξιδέψουν οπαδοί φιλοξενούμενης ομάδας στα δύο παιχνίδια, η οποία προφανώς δεν τηρήθηκε. Σύμφωνα με πληροφορίες περίπου 130 άτομα από τη Λάρισα ήρθαν στον Βόλο με 18 ιδιωτικά οχήματα.
Από την πλευρά της η ΠΑΕ ΑΕΛ υποστηρίζει ότι αυτό έγινε κατόπιν συνεννόησης με την ΠΑΕ Νίκη και ότι διαφορετικά δεν θα ήταν δυνατόν να μπουν στο γήπεδο. Επίσης ισχυρίζονται ότι τα επεισόδια προκλήθηκαν από τους οπαδούς της Νίκης, που επιτέθηκαν στους φίλους της ΑΕΛ χωρίς εκείνοι να προκαλέσουν, ενώ επιρρίπτουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης στην Αστυνομία καταγγέλλοντας ότι ήταν απούσα.
Αντίθετα η ΠΑΕ Νίκη τονίζει ότι δεν έδωσε εισιτήρια, αλλά συμφώνησε να φιλοξενήσει ελάχιστα άτομα που θα έρχονταν με προσκλήσεις που δικαιούται η κάθε φιλοξενούμενη ομάδα. Ξαφνικά, όμως, εμφανίστηκαν πάνω από 100 οπαδοί, που μπήκαν στο πέταλο σπάζοντας τις πόρτες.
Η εμφάνιση των Λαρισαίων οπαδών είχε σαν συνέπεια να προκληθούν επεισόδια στην ανάπαυλα του ημιχρόνου και προξένησαν φθορές σε αυτοκίνητα και στις εγκαταστάσεις του Πανθεσσαλικού. Από τους μαινόμενους οπαδούς των δύο ομάδων εκτοξεύτηκαν πέτρες, καρέκλες καδρόνια, ακόμη και κομμάτια τσιμέντου, με συνέπεια να τραυματιστεί ένας 20χρονος, που διακομίστηκε στο Νοσοκομείο Βόλου με εξάρθρωση γονάτου.
Οι αστυνομικές δυνάμεις προσπάθησαν να καταστείλουν τα επεισόδια χρησιμοποιώντας κροτίδες κρότου λάμψεις αλλά δεν τα κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό. Η αστυνομία έκανε πάνω από δέκα προσαγωγές.
Στο 50’ ο αγώνας διακόπηκε, αφού στις εξέδρες επικράτησε… χάος με επεισόδια ανάμεσα σε οπαδούς των δύο ομάδων. Η αρχή έγινε πίσω από τις εξέδρες και μετά η σύρραξη συνεχίστηκε και στις εξέδρες στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου. Ο διαιτητής αποσύρθηκε στα αποδυτήρια και διέταξε την εκκένωση του γηπέδου. Σε κάποια στιγμή ο κ. Τσιάρας βγήκε από τη φυσούνα και βλέποντας να μην έχουν αποχωρήσει όλοι οι φίλοι της Νίκης και οι οπαδοί της ΑΕΛ έκανε νόημα ότι το ματς δεν θα συνεχιστεί.

Προηγείτο με 1-2 η ΑΕΛ παρότι η Νίκη ήταν ανώτερη
Στον αγωνιστικό τομέα η Νίκη μπήκε… φουριόζα και στα πρώτα έξι λεπτά «φλέρταρε» δύο φορές με το γκολ. Δεν είχε συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό όταν ο Κρητικός έκανε επέλαση από τα αριστερά και μπήκε στην περιοχή με τον Σουλούκο να βγαίνει για να του κλείσει το οπτικό πεδίο. Την ώρα που πήγε να πλασάρει ο εξτρέμ των γηπεδούχων πρόλαβε ο Θωμαΐδης να επέμβει.
Στο 6’ ο Μιράντα έβγαλε «πονηρή» σέντρα, που αιφνιδίασε τον Σουλούκο. Ο Τζιώρας «διάβασε» τη φάση και προσπάθησε να σκοράρει με διπλή προσπάθεια, αλλά και τις δύο φορές ο νεαρός πορτιέρο του είπε «όχι». Η μπάλα κατέληξε κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Κυριακίδης και ο Πεντρόσο στην προσπάθειά του να αποκρούσει παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, αλλά ο Σουλούκος δεν αιφνιδιάστηκε.
Τελικά το γκολ για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ήρθε στο 18’ έπειτα από οργανωμένη προσπάθεια. Οι «κυανόλευκοι» έκλεψαν την μπάλα στο κέντρο και ο Παναγιωτίδης άνοιξε για τον Γαβριηλίδη, ο οποίος σούταρε. Ο Σουλούκος απέκρουσε προσωρινά και ο Τζιώρας που καραδοκούσε δεν δυσκολεύτηκε να παραβιάσει την ανυπεράσπιστη εστία. Το 1-0 έδωσε το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς με τον πολύπειρο στράικερ να κατευθύνεται στην Ανατολική κερκίδα για να γιορτάσει το γκολ μαζί με τους οργανωμένους.
Η αλήθεια είναι ότι η Νίκη πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Η ΑΕΛ έδειχνε να ψάχνεται και προσπαθούσε να βρει τα πατήματά της. Αυτό οι γηπεδούχοι θέλησαν να το εκμεταλλευτούν ακόμη περισσότερο, προκειμένου να πάνε στο ημίχρονο με μεγαλύτερο προβάδισμα.
Έτσι στο 30’ ο Τζιώρας με κεφαλιά τροφοδότησε τον Κάσσο, ο οποίος έπιασε εναέριο βολέ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 33’ ο Μαϊδανός έψαξε τον Όγκμποε, ο οποίος στην προσπάθειά του να διεκδικήσει την μπάλα έκανε επιθετικό φάουλ στον Μπάγιτς. Ο Σέρβος τραυματίστηκε και χρειάστηκε να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες για να συνεχίσει το παιχνίδι.
Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη στο 38’. Ο Κάσσος γύρισε για τον Γαβριηλίδη, που σούταρε απευθείας, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
Κι ενώ το βολιώτικο συγκρότημα έχανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη η μπάλα την «τιμώρησε» στο 41’. Στην πρώτη της επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη ευτύχησε να ισοφαρίσει. Ο Θωμαΐδης πραγματοποίησε σέντρα και ο Όγκμποε με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια (1-1).
Και σαν να μην έφτανε αυτό στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε ο κ. Τσιάρας να βάλει τους «βυσσινί» μπροστά στο σκορ. Ο Πεντρόσο ανατράπηκε έξω από την περιοχή, αλλά ο Καβαλιώτης ρέφερι καταλόγισε πέναλτι προκαλώντας τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Η απόφασή του δεν άλλαξε δίνοντας το δικαίωμα στον θηριώδη στράικερ να βάλει την ΑΕΛ μπροστά στο σκορ εντελώς αναπάντεχα (1-2).
Στη συνέχεια ακολούθησε η διακοπή του αγώνα εξαιτίας των επεισοδίων, με τους φιλάθλους να αποχωρούν απογοητευμένοι από το Πανθεσσαλικό.
Διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας).
Βοηθοί: Χριστοδούλου (Ημαθίας), Σακάλογλου (Καβάλας).
4ος διαιτητής: Λεωνίδας (Τρικάλων).
ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Κάσσος, Αναστασίου, Λογαράς, Ανδρέου, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης, Κρητικός, Μιράντα Τζιώρας.
ΑΕΛ: Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός (46’ Κοσονού), Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Θωμαΐδης, Πλέγας, Κ. Παπαγεωργίου, Νικολιάς, Πεντρόσο, Όγκμποε.