Παρουσίασε κενά στην άμυνα ο Διαγόρας – Έχασε 4-1 από τον Ηρακλή Λάρισας σε φιλικό αγώνα

Το τρίτο φιλικό παιχνίδι από την έναρξη της προετοιμασίας του έδωσε το Σάββατο ο Διαγόρας. Η ομάδα του Στεφανοβικείου αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ηρακλή Λάρισας από τον οποίο έχασε με 4-1, καθώς παρουσίασε αρκετά κενά στην άμυνα.
Το ματς αυτό αποτέλεσε τη ρεβάνς της εντός έδρας νίκης του Διαγόρα με 2-0 επί του περσινού πρωταθλητή της ΕΠΣ Λάρισας.
Μέχρι τώρα το συγκρότημα του Μιχάλη Ζιώγα δεν είχε δεχθεί γκολ, αφού και στο δεύτερο τεστ είχε νικήσει τον Θησέα με 2-0. Όμως, στον προχθεσινό αγώνα στη Λάρισα οι πρωταθλητές της ΕΠΣ Θεσσαλίας δεν ήταν το ίδιο προσηλωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα. Δέχθηκαν αρκετές φάσεις και τέσσερις από αυτές κατέληξαν σε γκολ.. Ήταν ένα καλό μάθημα για αυτούς ενόψει της «παρθενικής» τους συμμετοχής στη Γ’ Εθνική.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 8’ άνοιξαν το σκορ όταν ο Ψωμολιάς τροφοδότησε τον Κακαβίτση που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ψηλοκρεμαστό σουτ σε κενή εστία (1-0).
Στο 38’ ο Ζαφειρίου βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά ο Κουτσιρίμπας κατάφερε να τον σταματήσει. Δύο λεπτά αργότερα ο Διαγόρας έφερε το ματς στα ίσα όταν από ασίστ του Ζιάκα, ο Καραμπούζης πλάσαρε εύστοχα από κοντά. Το 1-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού ο Κουτσιρίμπας απέκρουσε σουτ του Νεμπεγλέρα στο 42ο λεπτό.
Στο 49’ ο Κακαβίτσης πάσαρε στον Ζαφειρίου, ο οποίος βρήκε στόχο και έγραψε το 2-1. Στο 63’ έγινε το 3-1 με το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε ο Γιαννακόπουλος, ενώ το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 78’ με γυριστό σουτ του Τσαπατώρη, μετά από μπαλιά του νεαρού Παπαδάκου.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: Ντιντής, Αθανασιάς, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τσακάλι, Αλεξανδρής, Τζουμάκης, Νεμπεγλέρας, Ζαφειρίου, Κακαβίτσης, Φώτος. Στο β’ μέρος έπαιξαν και οι: Παπαγιάννης, Τάρτας, Μουξιός, Παπαδάκος, Χριστακέας, Σκαφιδάς, Τσαπατόρης, Σέντζας
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Κουτσιρίμπας, Καραμπούζης, Σπαθής, Πρασσάς, Αλεξίου, Σιγαλάκος, Παπαγεωργίου, Σπ. Καραπλιάγκος, Κ. Καραπλιάγγος, Τανός, Ζιάκας. Στην επανάληψη χρησιμοποιήθηκαν και οι: Τσιότρας, Ντάφος, Λάιος, Ανατολής.