Παρέμεινε «ζωντανή» η Νίκη στο μπάσκετ – Επικράτησε 63-55 της Χαλκηδόνας εκτός έδρας για τη Β’ Εθνική

Από τις 11 Νοεμβρίου είχε να κερδίσει εκτός έδρας η Νίκη Βόλου. Το πέτυχε χθες στο ΔΑΚ Χαλκηδόνας με σκορ 63-55 επί της τοπικής Χαλκηδόνας/Προποντίδας και κρατήθηκε «ζωντανή» στη μάχη της παραμονής. Η τύχη των «κυανολεύκων» στο πρωτάθλημα θα κριθεί στο …νήμα, την τελευταία αγωνιστική που θα διεξαχθεί την προσεχή Κυριακή 19/5.
Η χθεσινή επιτυχία ίσως δεν φθάσει για την παραμονή, αφού τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής δεν ήταν θετικά… Κι αυτό διότι έχουμε τετραπλή ισοβαθμία μεταξύ ΓΣ Φαρσάλων, Στρατωνίου, Γέφυρας και Νίκης Βόλου που δεν ευνοεί τη βολιώτικη ομάδα. Την τελευταία αγωνιστική, οι «κυανόλευκοι» θέλουν δική τους επικράτηση στον αγώνα με τον Έσπερο Λαμίας και παράλληλα ήττα μιας εκ των άλλων τριών ομάδων. τα Φάρσαλα θα παίξουν με τον Ερμή, η Γέφυρα με τη ΧΑΝΘ και το Στρατώνι με τον ουραγό Μακεδονικό.

Αυτό που πέτυχε η Νίκη, με το πρώτο ροζ φύλλο σε αγώνα μακριά από τη Νέα Ιωνία ύστερα από έξι μήνες, είναι να παραμείνει ζωντανή στη διεκδίκηση της σωτηρίας. Όποια κι είναι όμως η κατάληξη της σεζόν, οι παίκτες των Σπύρου Στρατίκη και Παναγιώτη Νάνη κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια.
Χθες πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα με τρίποντο του Καραγεώργου και βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ για περίπου 34 λεπτά γιατί είχαν νωθρό ξεκίνημα, με άγχος και χωρίς καθαρό μυαλό, που έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα, το οποίο έφθασαν μέχρι τους έντεκα πόντους. Δέχθηκαν 25 πόντους στην εναρκτήρια περίοδο και πήγαν με -9 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου (με επιμέρους 11-9 στη β’ περίοδο και σκορ 36-27).

Οι «κυανόλευκοι» βελτίωσαν την άμυνά τους και εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την απόσυρση στον πάγκο του αντίπαλου ψηλού Τσακαλέρη λόγω τεσσάρων φάουλ στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Έχαναν 50-43 στο 30’, αλλά έκαναν την αντεπίθεση με φοβερό τελευταίο κομμάτι στον αγώνα, προσπέρασαν στο 34’ και έφθασαν στη νίκη. Φρουσκλιάς και Καραγεώργος πέτυχαν καθοριστικά καλάθια, όπως και ο Παναγιώτης Τσώλης που σκόραρε από κοντά σε δύο περιπτώσεις (στη μία μάλιστα πήρε και φάουλ).
Στην 4η περίοδο, η Χαλκηδόνα σκόραρε μόνο 5 πόντους και η Νίκη 20. Έτσι, μπορεί στην επίθεση να καταγράφηκαν άσχημα ποσοστά ευστοχίας στα περιφερειακά σουτ, ωστόσο το χθεσινό ροζ φύλλο κατακτήθηκε με βάση την αμυντική παρουσία, κυρίως στο φινάλε.

Αναφορικά με τα άλλα αποτελέσματα, η Νίκη ήθελε ήττα της Γέφυρας στις Σέρρες ή ακόμη, ήττα του Εσπέρου από τον Μακεδονικό, που όμως δεν ήρθαν. Στην τελευταία αυτή αναμέτρηση, ο σύλλογος της Λαμίας κέρδισε στην παράταση, σε διαφορετική περίπτωση δεν θα έμπλεκε σε περιπέτειες, αλλά θα επηρέαζε την ισοβαθμία και θα …χαμογελούσε η βολιώτικη ομάδα.
Δεκάλεπτα: 25-18, 36-27, 50-43, 55-63
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Τέντσος): Σπύρας 2, Μαρκίδης 2, Δανάκης 6, Τσακαλέρης 13 (1), Μυλωνίδης 10 (2), Κούτε, Γιαννόπουλος, Δελίδης 7 (1), Σιολόγκας 6, Σικαλίδης 9, Φυλακτός.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης-Νάνης): Καραγεώργος 10 (2), Διγενής, Βερτζάγιας, Καρπέτης, Τασιούδης 8 (1), Κουτίνας 2, Τσαβές, Γιωτόπουλος 1, Τσώλης 15 (2), Τάσσος 16, Φρουσκλιάς 8, Αναγνωστόπουλος 3 (1).

ΧΑΝΘ-Φίλιππος Βέρ. 62-70
Ίκαροι Σερρών-Γέφυρα 59-74
Ελευθερούπολη- Αγρίνιο 73-62
Ανατόλια-ΓΣ Φαρσάλων 95-80
Ερμής Λαγκ.-Μαχητές 66-56