Παρέμεινε στην κορυφή η Δήμητρα Δήμητρα ς μετά την επιτυχία επί της Δάφνης με 3-1

Την 8η σερί νίκη της και 15η στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Δήμητρα. Η ομάδα της Ευξεινούπολης κέρδισε 3-1 τη Δάφνη εντός έδρας και φυσικά διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 48 βαθμούς, έναντι 46 του Ρήγα και 44 του Σαρακηνού και του Αίαντα.
Απέναντι σε μία ομάδα που βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία με μόλις εννέα πόντους στο ενεργητικό της, η Δήμητρα ήταν εξ ορισμού το φαβορί για την κατάκτηση της νίκης, κάτι που απέδειξε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αφού σε καμία περίπτωση δεν υποτίμησε το συγκρότημα του Κώστα Τουρσούγκα. Οι παίκτες του Μιχάλη Ανδρωνά ήταν σοβαροί και έτσι ξεπέρασαν άλλο ένα εμπόδιο στο δρόμο για τον φετινό τίτλο.

Η Δήμητρα είχε από τα πρώτα λεπτά την εδαφική υπεροχή και έχασε νωρίς την πρώτη ευκαιρία όταν οι Κατής και Φαράντος συνδυάστηκαν, με τον τελευταίο να βγάζει τη σέντρα για τον Κοντοβά. Αυτός έκανε το πλασέ και είδε τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Το 1-0 σημειώθηκε στο 15ο λεπτό. Η φάση ξεκίνησε από τον Στεφανή, που έβγαλε τη μπαλιά για τον Κλουκουτάρα, ο οποίος κοντρόλαρε και με ωραίο πλασέ παραβίασε την εστία του Αβδελά. Το σκορ αυτό διατηρήθηκε σε όλο το υπόλοιπο α’ ημίχρονο, αν και οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές ευκαιρίες για ένα ακόμη γκολ με τους Κοντοβά και Κλουκουτάρα.
Το 2-0 για την ομάδα της Ευξεινούπολης ήρθε νωρίς στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό. Ο Κατής έκανε τη διαγώνια μπαλιά, με τον Κώστα Κρανά να γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με άψογο πλασέ να τη στέλνει στα δίχτυα.

Στο 67’ είχαμε ένα ακόμη τέρμα για τη Δήμητρα, με τον Κατή να βγάζει μία ακόμη ασίστ. Αυτή τη φορά τροφοδότησε τον Κοντοβά, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η Δάφνη προσπάθησε να πετύχει το γκολ της τιμής και τα κατάφερε στο 81ο λεπτό, όταν ο Τσορμπαντζής με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
ΔΗΜΗΤΡΑ: Τσιλίγκος (58’ Σιδέρης), Φαράντος (58’ Στεργίου), Μπιρμπίλης, Τσιάτσιος, Στεφανής (65’ Χονδρογιάννης), Καρράς, Κρανάς, Κατής, Αραπίτσας, Κοντοβάς, Κλουκουτάρας (65’ Μπασαγιάννης).
ΔΑΦΝΗ: Αβδελάς, Τσέλος (55’ Χιώτης), Σιαμέτης, Φιλοσόγλου, Λιόλιος, Τσορμπαντζής, Κακάλιας, Ρουσσάς, Λούκας, Μαρέδης, Βαρελόπουλος (80’ Πουρνάρας).