Παράπονα από τον Παπαδόπουλο έχει ο Βόλος για το ματς με Ολυμπιακό: “Ανεπίτρεπτο να μην συμβουλευτεί το VAR”

Τέσσερα παιχνίδια αήττητος ήταν εκτός έδρας ο Βόλος. Οι «κυανέρυθροι» πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη, δεν κατάφεραν, ωστόσο, να φύγουν με το θετικό αποτέλεσμα. Ηττήθηκαν με 4-1, αν και άξιζαν καλύτερης τύχης.

Οι «κυανέρυθροι», πάντως, εκφράζουν παράπονα για τη διαιτησία του Παπαδόπουλου, υποστηρίζοντας πως θα έπρεπε να μετρήσει το γκολ του Μπαρτόλο στο δεύτερο ημίχρονο (το σκορ ήταν 1-1). Μάλιστα, χθες, εξέδωσαν ανακοίνωση, στη οποί τονίζονται τα εξής: «Σχετικά με τον χθεσινό (σ.σ. προχθεσινό) αγώνα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» θα θέλαμε να επισημάνουμε την άψογη φιλοξενία που έτυχε η ομάδα μας, την οποία και θα ανταποδώσουμε στον αγώνα του δευτέρου γύρου στο Πανθεσσαλικό στάδιο, όπως άλλωστε κάνουμε με όλες τις ομάδες.

Ταυτόχρονα όμως είμαστε αναγκασμένοι να σταθούμε και σε διαιτητικές αποφάσεις, οι οποίες μας προκάλεσαν εντύπωση.
Και συγκεκριμένα αναφερόμαστε στο γκολ που σημείωσε στο β’ ημίχρονο ο Βόλος και ακυρώθηκε από τους διαιτητές ως επιθετικό φάουλ του Μπαρτόλο πάνω στον Σα.

Ανεξάρτητα από το γεγονός ότι θεωρούμε ότι γκολ ήταν καθαρό και έπρεπε να μετρήσει, διότι ο ποδοσφαιριστής μας βρίσκει πρώτα την μπάλα και μετά τα χέρια του Σα, θεωρούμε ανεπίτρεπτο από τον διαιτητή να μην συμβουλεύεται το VAR, ώστε να πάρει τη σωστή απόφαση.

Αλήθεια, αν η ίδια φάση γινόταν αντίστροφα, πόση ώρα ο διαιτητής θα καθόταν μπροστά από το VAR;
Θα μπορούσαμε να αναφέρουμε πολλά περισσότερα για την αναμέτρηση του «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και στα όσα συνέβησαν στο ημίχρονο του αγώνα, αλλά δεν είναι του παρόντος.

Το μόνο που θα πούμε είναι το εξής: Συνεχίστε έτσι και η 30η θέση στην κατάταξη της ΟΥΕΦΑ είναι πολύ κοντά.
Αν θέλουμε να δούμε ένα καλύτερο ποδόσφαιρο, θα πρέπει οι αρρωστημένες νοοτροπίες του παρελθόντος να σταματήσουν μια για πάντα».

Αξίζει, επίσης, να αναφέρουμε, πως στο ημίχρονο της αναμέτρησης η διοίκηση της ΠΑΕ Βόλος εξέδωσε ανακοίνωση με αποδέκτη τον Ολυμπιακό και τον Βαγγέλη Μαρινάκη, τονίζοντας πως «τα όσα έγιναν απόψε στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», στο ημίχρονο, δεν μπορούν να γίνουν ανεκτά».
Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΠΑΕ Βόλος: «Αναμφίβολα ο Ολυμπιακός Πειραιώς είναι μια μεγάλη ομάδα. Μεγαλύτερη από τον Βόλο, που όμως είναι μια περήφανη ομάδα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός σώνει και καλά πρέπει, με κάθε τρόπο, να κερδίζει. Αυτά που έγιναν απόψε στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», στο ημίχρονο, δεν μπορούν να γίνουν ανεκτά.
Βαγγέλη Μαρινάκη έχεις συμβάλλει στο να είναι ο Ολυμπιακός μια μεγάλη ομάδα, αλλά μην την μικραίνεις με τέτοιες συμπεριφορές. Κερδίστε, αλλά όχι έτσι…».

Αδικείται από το σκορ
Όσον αφορά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, το σκορ αδικεί τον Βόλο, καθώς έβαλε δύσκολα στους «ερυθρόλευκους», είχε εξαιρετική παρουσία για 60 λεπτά, όσο το σκορ ήταν στο 1-1, κερδίζοντας τις εντυπώσεις με το τρόπο που αγωνιζόταν.

Οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ πίεζαν ψηλά τους αντιπάλους τους, έκαναν επιθετική άμυνα, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, δεν κλείστηκαν πίσω και αγωνίστηκαν με στόχο τη νίκη, απέναντι σε μια πολύ μεγάλη ομάδα, όπως είναι ο Ολυμπιακός.

Το καλό ξεκίνημα των παικτών του Άνχελ Λόπεθ «βραχυκύκλωσε» τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι δεν απέφυγαν τα λάθη. Οι ποδοσφαιριστές του Βόλου τα εκμεταλλεύτηκαν και αφού πρώτα είχαν δοκάρι με τον Τάσο Δουβίκα στο 7’, άνοιξαν το σκορ στο 11’ με τον Ζαν Μπαριέντος με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Δουβίκας από τον Μπα. Αυτό ήταν το τρίτο τέρμα που σημειώνει φέτος ο Ουρουγουανός μέσος, όλα με πέναλτι. Ωστόσο, ο Μπαριέντος τραυματίστηκε στο 19’ και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, παραχωρώντας τη θέση του στον Σωτήρη Νίνη, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και ήταν από τους διακριθέντες του Βόλου.

Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν να έχουν εξαιρετική απόδοση, όμως στάθηκαν άτυχοι στο φινάλε το πρώτου μέρους, όταν ο Μασούρας κατάφερε με κεφαλιά να ισοφαρίσει τον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις. Σ’ ένα καθοριστικά χρονικά σημείο, για να αλλάξει η ψυχολογία των παικτών του Πέδρο Μαρτίνς.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς καλύτερος μετά το 60’, πέτυχε τρία γκολ με τον Ελ Αραμπί στο 66’ στο 80’ και στο 92’ και έφτασε στη νίκη με 4-1, αποτέλεσμα που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού, βάσει της απόδοσης των παικτών του Βόλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ντρέγκερ (4’ λ. τρ. Ραντζέλοβιτς), Σεμέδο, Μπα (59’ Σισέ), Βινάγκρε (46’ Χολέμπας), Καμαρά, Μπουχαλάκης (58’ Πέπε), Φορτούνης (81’ Τιάγκο Σίλβα), Βρουσάι, Μασούρας, Ελ Αραμπί.
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης (74’ Κιάκος), Κολόμπο, Σάντσες, Φεράρι, Μπαριέντος (19’ λ. τρ. Νίνης), Ριένστρα, Μπάρτολο, Ουάρντα (68’ Περέα), Μαρτίνες, Δουβίκας.

Λόπεθ: Γενναίοι οι παίκτες μου
Παρά το γεγονός ότι ο Βόλος ηττήθηκε με 4-1 στο Καραϊσκάκη, ο Άνχελ Λόπεθ τόνισε πως έμεινε ικανοποιημένος. Ο προπονητής του Βόλου στις δηλώσεις του στάθηκε στο καλό πρώτο μέρος της ομάδας του, αλλά και το πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου: «Όντως πιστεύω πως κάναμε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος, αλλά και στο δεύτερο μέχρι να δεχθούμε το δεύτερο γκολ. Δεν έχω κάτι να πω για τους παίκτες μου. Δεν έχω παράπονα. Ήρθαν με γενναιότητα για να παίξουν αυτό που μπορούν. Δεν έχω κάτι να πω για την απόδοσή τους.

Μην ξεχνάμε πως είχαμε το πρόβλημα με τον κορωνοϊό. Είχαμε 16 παίκτες εκτός ομάδας και δεν μπορούσαμε να προπονηθούμε. Δεν είναι εύκολο. Με τον Απόλλωνα πήγαμε καλά και με τον Ολυμπιακό είχαμε 60 λεπτά καλού παιχνιδιού. Συνεχίζουμε».

Από την πλευρά του ο Σωτήρης Νίνης, ο οποίος είχε πολύ καλή παρουσία στο παιχνίδι, στις δηλώσεις του ανέφερε τα εξής: «Έχουμε μία αρκετά καλή ομάδα. Θέλουμε να πρωταγωνιστήσουμε και να διεκδικήσουμε ότι καλύτερο μπορούμε στο πρωτάθλημα. Όσον αφορά τη δική μου εικόνα, η αλήθεια είναι ότι έχω μεγάλη αποχή και θα πρέπει να βρω ρυθμό. Μπήκα απότομα στο παιχνίδι, χωρίς ζέσταμα και με πήρε λίγο χρόνο μέχρι να συνηθίσω. Δόξα τω Θεώ τελείωσα καλά το παιχνίδι.

Έχουμε πάρα πολύ καλούς παίκτες στην ομάδα Το θέμα είναι να το δείχνουμε και μέσα στο γήπεδο. Πιστεύω ότι ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά το πρωτάθλημα. Τελευταία δεν έχουμε πάρει κάποια θετικά αποτελέσματα που θα έπρεπε κατά την άποψή μου. Ευελπιστώ ότι στη συνέχεια θα «δέσουμε» πιο πολύ ως ομάδα, γιατί έχουμε πολλούς καινούργιους, αλλά και ποιοτικούς ποδοσφαιριστές. Πιστεύω πως η συνέχεια θα είναι καλύτερη για τον Βόλο. Η φιλοσοφία μας είναι να μην κλεινόμαστε πίσω. Έτσι και απέναντι σε μία ομάδα όπως είναι ο Ολυμπιακός, αγωνιστήκαμε επιθετικά. Σκοράραμε πρώτοι, αλλά από κει και πέρα είναι δύσκολο, όταν αγωνίζεσαι με τον Ολυμπιακό να παίζεις φουλ επίθεση. Επαναλαμβάνω, η φιλοσοφία η δική μας και του προπονητή είναι να μην κλεινόμαστε, πίσω αλλά να προσπαθούμε να παίξουν ποδόσφαιρο».