Παραμένει ουραγός στη Σούπερ Λιγκ ο Βόλος

Ουραγός της Σούπερ Λιγκ παραμένει ο Βόλος, μετά την ολοκλήρωση της 8ης αγωνιστικής, με τους «κυανέρυθρους» να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό με τον Πανσερραϊκό στο Πανθεσσαλικό. Το βολιώτικο συγκρότημα γνώρισε την πέμπτη φετινή ήττα στο Αγρίνιο, χάνοντας με 2-0 από τον Παναιτωλικό.

Αν έχεις τύχη διάβαινε λέει η λαϊκή ρήση κι ο Βόλος φαίνεται πως στην παρούσα φάση δεν έχει την τύχη με το μέρος του. Δεν φτάνουν οι τραυματισμοί που ταλανίζουν την ομάδα, με τελευταίο τον σοβαρό τραυματισμό του Μάριου Σιαμπάνη, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστού, η ομάδα δέχεται γκολ από το… πουθενά, όπως συνέβη το περασμένο Σάββατο στο Αγρίνιο.

Ο Παναιτωλικός χρειάστηκε μεγάλη δόση τύχης για να ανοίξει το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με την μπάλα να χτυπά στην πλάτη του Λούνα, ύστερα από γέμισμα του Μπλάντεν, να στρώνεται στον Λιάβα κι αυτός σε κενή εστία να σημειώνει το 1-0 για τους Αγρινιώτες. Είχε προηγηθεί άστοχη έξοδος του τερματοφύλακα του Βόλου, Παπαδόπουλου.

Μέχρι εκείνο το σημείο ο Βόλος κρατούσε μακριά από την περιοχή του τους παίκτες του Παναιτωλικού, οι γηπεδούχοι ήταν ακίνδυνοι επιθετικά, με τον Βόλο να πατά καλύτερα μέσα στο γήπεδο στο πρώτο ημίωρο και να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Τρουιγέ στο 20’ να ανοίξει το σκορ. Το σουτ του Γάλλου μέσου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και προσπαθούσε να επιτεθεί ορθολογικά, με τον Παναιτωλικό να ισορροπεί το παιχνίδι μετά το 30’, δίχως όμως να χάσει κάποια κλασική ευκαιρία για γκολ, μέχρι τη στιγμή της επίτευξης του τέρματος από τον Λιάβα.

Στην επανάληψη, πάντως, ο Βόλος δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση, οι παίκτες του φαίνεται να επηρεάστηκαν από το γκολ που δέχθηκαν, με τον Παναιτωλικό να είναι καλύτερος και πιο επικίνδυνος. Οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες πριν ο Μπρούνο Ντουάρτε με κεφαλιά σημειώσει το 2-0 στο 80’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χουάμπι.

Κι όπως παραδέχθηκε ο προπονητής του Βόλου, Κώστας Μπράτσος, μετά το τέλος του αγώνα, η ομάδα του δεν άξιζε να πάρει τίποτα από το παιχνίδι, βάσει της εικόνας που παρουσίασε στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Βόλος παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον τα πράγματα δυσκολεύουν. Η ομάδα δεν κατάφερε να κρατήσει σ’ ένα ακόμη ματς ανέπαφη την εστία της, ενώ αν εξαιρέσουμε το γκολ που πέτυχε στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο (1-1), δεν έχει σκοράρει στις άλλες τρεις αναμετρήσεις που έχει δώσει έδρας για το πρωτάθλημα, με Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ και Παναιτωλικό.

Το παιχνίδι που ακολουθεί με την Κηφισιά στο Πανθεσσαλικό το Σάββατο 28 Οκτωβρίου είναι κομβικής σημασίας, καθώς πλέον δεν υπάρχουν περιθώρια για νέες βαθμολογικές απώλειες στην έδρα και η πρώτη νίκη για τον Βόλο είναι μονόδρομος.