ΠΑΟΚ – Βόλος 3-1: Καθάρισε ο Iceman, πρώτο γκολ για Κρμέντσικ

Ο ΠΑΟΚ είχε ψυχή, είχε θέληση και βρήκε τον τρόπο για να μετατρέψει το εις βάρος του 0-1 με τον Βόλο στην Τούμπα σε 3-1 για τη 16η αγωνιστική της Super League. Ο Δικέφαλος επέστρεψε στις νίκες έπειτα από δύο σερί γκέλες με την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ και τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και μείωσε τη διαφορά στο -10 από τον Ολυμπιακό τον οποίο περιμένει στην έδρα του την ερχόμενη Τετάρτη (13/1, 19.30) σε εξ αναβολής παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής. Ο… Iceman του ΠΑΟΚ Ινγκασον έλυσε το γρίφο και έδωσε το προβάδισμα, ενώ άκρως ενθαρρυντική ήταν και η εμφάνιση του νεοαποκτηθέντα Τσέχου Κρμέντσικ, ο οποίος άνοιξε λογαριασμό στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Βόλος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι ασκώντας πίεση στον ΠΑΟΚ που βρήκε σκούρα στο ξεκίνημα. Μάλιστα η θεσσαλική ομάδα μετουσίωσε σε γκολ την υπεροχή του μόλις στο 11′ οπότε έπειτα από κόντρες και την αποτυχία των παικτών του Δικεφάλου για να απομακρύνουν, ο Κιάκος σούταρε μέσα από την περιοχή και άνοιξε το σκορ (0-1).

Η ψυχρολουσία ήταν μεγάλη για τον ΠΑΟΚ που λίγο έλειψε να δεχτεί και δεύτερο γκολ λίγα λεπτά αργότερα. Ωστόσο ο Πασχαλάκης στο 16′ αντέδρασε σωστά στη διπλή ευκαιρία του Βόλου με Δουβίκα και Ρενάτο.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε να συνέρχεται μετά το αρχικό σοκ και στο 29′ κατόρθωσε να ισοφαρίσει (1-1) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σβαμπ έπειτα από χέρι του Ριένστρα.

Το α’ ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο αλλά στο β’ 45λεπτο ο ΠΑΟΚ σταδιακά άρχισε να γίνεται απειλητικός και να πιέζει. Πλησίασε το γκολ στο 56′ με τον Ουάρντα και σκόραρε στο 58′ με τον Ινγκασον, ο οποίος όμως ήταν οφσάιντ. Ο Βόλος απάντησε προσωρινά με τον Ρενάτο στο 60′ αλλά ο Δικέφαλος πλέον είχε αποκτήσει ρυθμό και βρήκε το γκολ της ανατροπής (2-1) στο 65′ με τον Ινγκασον έπειτα από κόρνερ του Ζίβκοβιτς και κεφαλιά-ασίστ του Σβιντέρσκι.

Ακρως ενθαρρυντική ήταν η εμφάνιση του νεοαποκτηθέντα Κρμέντσικ, ο οποίος έδωσε οντότητα και ισχυρή επιθετική παρουσία στον ΠΑΟΚ από την πρώτη στιγμή που πέρασε στο γήπεδο στο 67′. Μάλιστα συνδύασε την πρώτη του παρουσία στην Τούμπα (και τη δεύτερη με τον Δικέφαλο) με γκολ καθώς στο 90′ βγήκε μόνος απέναντι στον Κλέιμαν και πλάσαρε σωστά διαμορφώνοντας το 3-1.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Περέιρα (46′ Βιεϊρίνια), Ροντρίγκο, Κρέσπο, Ίνγκασον, Σβαμπ, Εσίτι (46′ Ελ Καντουρί), Ουάρντα (85′ Αουγκούστο), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (78′ Μουργκ), Σβιντέρσκι (67′ Κρμέντσικ).

Βόλος: Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο (86′ Ντεντάκης), Μήτογλου, Σάντσς, Ριένστρα, Κιάκος (68′ Μαρτίνες), Μπαρτόλο, Περέα (63′ Νίνης), Ρενάτο, Δουβίκας.

Πηγή: Έθνος