«Πανωλεθρία» στη Ρόδο για τον Ολυμπιακό Βόλου – Υπέστη βαριά ήττα 4-0 από τον Ιάλυσο

Ένας τραγικός Ολυμπιακός… πνίγηκε στο «Οικονομίδειο» γήπεδο της Ρόδου, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 4-0 από τον Ιάλυσο, εκ των ουραγών του πρωταθλήματος της Φούτμπολ Λιγκ. «Δήμιος» των «ερυθρολεύκων» ήταν ο Μπραχίμα Κονέ, ο οποίος σημείωσε «χατ τρικ» και οδήγησε την ομάδα του σε μια μεγάλη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντιατά σημείωσε το τέταρτο τέρμα του Ιάλυσου.
Το παιχνίδι επρόκειτο να διεξαχθεί το Σάββατο, ωστόσο, λόγω της κακοκαιρίας αναβλήθηκε και διεξήχθη χθες κανονικά. Ο αγωνιστικός χώρος είχε πλημμυρίσει από τη δυνατή βροχόπτωση και δεν μπορούσε να γίνει προχθές το παιχνίδι, ενώ δεν είχαν καταφέρει να φτάσουν έγκαιρα στη Ρόδο ο ένας από τους δύο βοηθούς διαιτητή και ο παρατηρητής του αγώνα.

Απογοητευτική εμφάνιση από τους παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου, με το παιχνίδι να θυμίζει σε μεγάλο βαθμό το ματς με τον Θεσπρωτό στην Ηγουμένιτσα, στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποιώντας κάκιστο ξεκίνημα και σ’ εκείνο το ματς, είχαν ηττηθεί με το βαρύ 4-1.
Απέναντι στη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας (ο Ιάλυσος μέχρι χθες είχε σημειώσει συνολικά εννέα γκολ στο πρωτάθλημα), ο Ολυμπιακός (η καλύτερη επίθεση της Φούτμπολ Λιγκ) υπέστη πανωλεθρία και δικαιολογημένη η αγανάκτηση των φιλάθλων της ομάδας, που βλέπουν τον Ολυμπιακό να ρίχνει την… καρδάρα με το γάλα, κάθε φορά που πλησιάζει τις ομάδες της κορυφής.
Όπως προαναφέραμε, μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μπραχίμα Κονέ. Ο επιθετικός από την Ακτή Ελεφαντοστού αποκτήθηκε τον Ιανουάριο από τον Ιάλυσο και σκόραρε χθες για τρίτο σερί παιχνίδι (είχε πετύχει γκολ και στα παιχνίδια με Ιωνικό και Διαγόρα.

Την αντίδραση των παικτών του Ολυμπιακού στις φάσεις των γκολ που σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, δεν θα μπορούσαν να την είχαν ούτε ποδοσφαιριστές που τώρα κάνουν τα πρώτα τους ποδοσφαιρικά βήματα.
Όπως συνέβη και στο ματς με τον Θεσπρωτό στην Ηγουμενίτσα, έτσι και χθες ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ άσχημα στο παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα που αγωνίστηκε με πάθος για τη νίκη και δικαιώθηκε.
Δεν αποτελεί δικαιολογία το γεγονός ότι η ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τους βασικούς Τσιάρα, Μπουτζίκο και Φαζό, ούτε ότι την προηγούμενη μέρα ήταν άρρωστος ο Λόρι Κέρη (αγωνίστηκε χθες κανονικά). Όσοι μπήκαν μέσα στο γήπεδο για να αγωνιστούν, φορώντας την φανέλα του Ολυμπιακού, έπρεπε να δώσουν και την ψυχή τους για την ομάδα. Πράγμα που δεν το έκαναν. Η σταθερότητα σε μια ομάδα είναι βασική αρχή για να μπορέσει να πρωταγωνιστήσει. Στον Ολυμπιακό αυτή η σταθερότητα λείπει, τα σκαμπανεβάσματα είναι πολλά και μεγάλα, ενώ το πρόβλημα στην ανασταλτική λειτουργία παραμένει οξύ, με τους «ερυθρόλευκους» να διαθέτουν τη χειρότερη άμυνα από τις ομάδες που βρίσκονται στην πρώτη οκτάδα του πρωταθλήματος.
Ο Ολυμπιακός έχασε χθες την ευκαιρία με νίκη να βρεθεί μόνος στην 3η θέση και πλέον, υποχώρησε και πάλι στην έβδομη.
Ο Ιάλυσος στο ντεμπούτο του Νίκου Παντέλη στον πάγκο πέτυχε μια σπουδαία και δίκαιη νίκη, σ’ ένα ματς που ήταν «τελικός» για την ομάδα της Ρόδου, στην προσπάθεια που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Στιγμιότυπο από το χθεσινό παιχνίδι με πρωταγωνιστές του Μητρόπουλος και Μπάρδη

Πώς αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός
Ο Λεωνίδας Βόκολος παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γιδόπουλος, απόντος του τραυματία Ξενοδόχοφ, με τον Γραικό να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας και τον Βασιλούδη το αριστερό, απόντος του τιμωρημένου Μπουτζίκου. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Βοσνακίδης και Ρόκας. Οι Μητρόπουλος και Ράντι αγωνίστηκαν στον άξονα, οι Κουτσιανικούλης (δεξιά) και Σκοπελίτης (αριστερά) επιχειρούσαν στις πτέρυγες, με τον Κέρη να έχει επιτελικό ρόλο, πίσω από τον προωθημένο Τσίτα.

«Εφιαλτικό» πρώτο ημίχρονο για Ολυμπιακό
Ο Ιάλυσος μπήκε πολύ δυνατά και πολύ γρήγορα, μόλις στο 2’, κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να αποκτήσει ψυχολογία. Συγκεκριμένα, ο Κονέ με ατομική προσπάθεια και ωραίο πλασέ νίκησε τον Γιδόπουλο, γράφοντας το 1-0.
Σ’ έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο, που δυσκόλευε τις κινήσεις και των δύο ομάδων, οι παίκτες του Ιάλυσου πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, έπαιζαν με πάθος και απόλυτα συγκεντρωμένοι στο στόχο τους, κυνήγησαν και δεύτερο τέρμα. Κατάφεραν, μάλιστα, να το πετύχουν με την συμπλήρωση του 22ου λεπτού της αναμέτρησης. Σκόρερ και πάλι ο Κονέ. Ο Μαστραντωνάκης εκτέλεσε φάουλ, ο Κονέ πήρε την κεφαλιά και στην έστειλα στα δίχτυα του Γιδόπουλου, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα της Ρόδου, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση των τριών βαθμών.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, είχαν κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και δεν άργησε να έρθει το τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους. Ήταν το 34’ όταν ο Μαστραντωνάκης εκτέλεσε φάουλ, η άμυνα του Ολυμπιακού δεν απομάκρυνε σωστά τη μπάλα και ο Κονέ με δυνατό σουτ πέτυχε «χατ τρικ», γράφοντας το 3-0. Αυτό ήταν το πέμπτο φετινό γκολ του 25χρονου επιθετικού σε τρία παιχνίδια.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παραπαίει και στο 37’ ο Κονέ λίγο έλειψε να χριστεί και πάλι σκόρερ. Ο Μαστραντωνάκης επιχείρησε τη σέντρα, ο Κονέ πήρε την κεφαλιά και ο Γιδόπουλς απέκρουσε εντυπωσιακά, σώζοντας την εστία του από τέταρτη παραβίαση. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, στο 42’, σε σουτ του Μαραγκουδάκη, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια, στην τελευταία φάση για το πρώτο 45λεπτο.

Ο Ντιατά το τέταρτο γκολ του Ιάλυσου
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λεωνίδας Βόκολος έκανε δύο αλλαγές, βάζοντας στο παιχνίδι τους Παπαϊωάννου και Κόλα, στις θέσεις των Ράντι και Σκοπελίτη. Ο Παπαϊωάννου αγωνίστηκε ως στόπερ, με τον Ρόκα να περνά αριστερός μπακ και τον Βασιλούδη να παίζει στην αριστερή πτέρυγα, ως μεσοεπιθετικός και τον Κόλα να είναι μαζί με τον Μητρόπουλο οι δύο ανασταλτικοί μέσοι.
Στο β’ μέρος έπεσε ο ρυθμός από πλευράς γηπεδούχων, οι οποίοι έχοντας ένα σκορ 3-0 υπέρ τους το διαχειρίστηκαν άψογα, απέναντι σε έναν ακίνδυνο και χωρίς πάθος Ολυμπιακό.

Μάλιστα, βρήκαν την ευκαιρία φτάνοντας σε τέταρτο γκολ στο 79’ με τον Ντιατά, ο οποίος πριν από λίγα λεπτά είχε περάσει, ως αλλαγή στο παιχνίδι. Δέχθηκε ασίστ από τον Μαστραντωνάκη και με πλασέ έγραψε το 4-0.
Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός, πως οι «ερυθρόλευκοι» δεν δημιούργησαν ούτε μία κλασική ευκαιρία για γκολ, αποδεχόμενοι την ήττα τους, βάσει του σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Η ομάδα επέστρεψε στο Βόλο με σκυμμένο το κεφάλι, καθώς η χθεσινή ήττα, ήταν ένα ισχυρό «χαστούκι», πριν από το τοπικό ντέρμπι με τη Νίκη. Ο Ολυμπιακός απέτυχε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα στη Ρόδο, που θα του επέτρεπε να δει μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Μαυρίδης (Πέλλας)
Βοηθοί: Χρηστάκος (Πειραιά), Κορώνας (Πειραιά)
4ος διαιτητής: Κακουλίδης (Θράκης)
Κίτρινες: Γραικός, Ρόκας
ΙΑΛΥΣΟΣ: Ανδρούτσος, Γιώργου, Πάτας, Παγώνης, Χειμωνέττος Κ, Ρεκλείτης, Μπάρδης, Μαστραντωνάκης, Μαραγκουδάκης (69’ Ντιατά), Χειρίτραντας (75’ Πετράκης), Κονέ (86’ Πριόνας).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιδόπουλος, Γραικός (77’ Κλεμέντε), Βασιλούδης, Βοσνακίδης, Ρόκας, Μητρόπουλος, Σκοπελίτης (46’ Παπαϊωάννου), Κουτσιανικούλης, Τσίτας, Κέρη, Ράντι (46’ Κόλα).

Κεντρική φωτό: Ο Στάθης Βασιλούδης σε μία προσπάθειά του στη χθεσινή αναμέτρηση στη Ρόδο