Πανηγυρίζει την άνοδο ο Ολυμπιακός – Η εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί των Μετεώρων σφράγισε την επιστροφή του στη Γ’ Εθνική

Την επιστροφή του στις Εθνικές κατηγορίες ποδοσφαίρου πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν νικηφόρα από το στάδιο Καλαμπάκας «Βασίλης Καρακίτσιος», επικρατώντας 1-2 των Μετεώρων και σφράγισαν την άνοδό τους στη Γ’ Εθνική. Οι Βλάχος (35’) και Ματέα (79’) σκόραραν για τους «ερυθρόλευκους», ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Καλτσάς (39’).

Έχοντας δύο νίκες και μία ισοπαλία στις τρεις πρώτες αγωνιστικές των μπαράζ ο Ολυμπιακός πήγε στην Καλαμπάκα αποφασισμένος να τελειώσει τη… δουλειά και να εξασφαλίσει πρόωρα την άνοδο. Κερδίζοντας τα Μετέωρα έφτασε τους 10 βαθμούς, που θα γίνουν σίγουρα 13, καθώς στην τελευταία αγωνιστική θα πάρει στα «χαρτιά» το ματς με τον Α.Σ. Νεοχωρίου. Οι βαθμοί αυτοί είναι αρκετοί για την άνοδο, αλλά ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει να τους κάνει 16, αφού την ερχόμενη Κυριακή θα υποδεχθεί τον ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης σε ένα παιχνίδι-γιορτή.

Εξάλλου, ο Στέλιος Αρσένος και οι παίκτες του θέλουν και την πρωτιά στον 4ο όμιλο, ώστε να κάνουν ένα ιδιότυπο τρεμπλ, με πρωτάθλημα και Κύπελλο στην ΕΠΣΘ και με την 1η θέση στο πρωτάθλημα των πρωταθλητών από τις Ενώσεις.

Οι Βολιώτες έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους. Πίεζαν ψηλά, έκλεβαν μπάλες και γενικότερα ήλεγχαν τον ρυθμό. Στο 9’ έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν Παπακώστας και Ματέα άλλαξαν υπέροχα τη μπάλα, με τον πρώτο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Γκουλιώνη και να πλασάρει πάνω του. Στο 15’ η κεφαλιά του Παπαϊωάννου ήταν άστοχη, ενώ στο 31’ σουτ εντός περιοχής του Βλάχου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των Μετεώρων.

Το γκολ που έψαχνε ο Ολυμπιακός ήρθε στο 35’. Ο Ματέα με φοβερή ενέργεια από τα δεξιά «χόρεψε» έναν αντίπαλο και έκανε το γύρισμα για τον Βλάχο, που με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 0-1.

Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα και ενώ τα Μετέωρα δεν είχαν απειλήσει καθόλου, έγινε μία λάθος συνεννόηση στα μετόπισθεν των «ερυθρολεύκων» και ο Σιδεράκης έδιωξε βιαστικά πάνω στον Καλτσά. Ο τελευταίος δέχθηκε το… δώρο και με σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του α’ ημιχρόνου, αφού το σουτ του Σέττου στο 45’+1’ πέρασε άουτ.

Για ένα δεκάλεπτο στον επανάληψη οι γηπεδούχοι πήραν τα «ηνία» του ματς. Μάλιστα στο 49’ ο Θώμος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με μακρινό σουτ. Βλέποντας την ομάδα του να μην πατά καλά στον αγωνιστικό χώρο ο Στέλιος Αρσένος έριξε στο παιχνίδι τους Τασιούλη και Σκοπελίτη οι οποίοι βοήθησαν σημαντικά στο να ανακτήσει την κυριαρχία ο Ολυμπιακός.

Μετά τις αλλαγές η ομάδα του Βόλου άρχισε να δημιουργεί τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, με τον τερματοφύλακα των Μετεώρων Γκουλιώνη να σώζει την ομάδα του με θεαματικές επεμβάσεις. Στο 57’ εκτινάχθηκε και παραχώρησε κόρνερ στην κοντινή κεφαλιά του Βλάχου. Δύο λεπτά μετά «νίκησε» τον Ματέα σε τετ-α-τετ, ενώ στο 65’ απέκρουσε την κεφαλιά του Παπαϊωάννου. Στο επόμενο λεπτό ο Βλάχος δεν βρήκε στόχο στην κεφαλιά που επιχείρησε, ενώ στο 72’ ο ίδιος σούταρε από κοντά, αλλά ο Γκουλιώνης έκανε νέα εντυπωσιακή απόκρουση.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να προσπαθεί και στο 79’ δικαιώθηκε. Ο Τασιούλης σέντραρε, ο Παπακώστας πάλεψε για τη μπάλα μέσα στην περιοχή και αυτή στρώθηκε στον Ματέα που με δυνατό συρτό σουτ έγραψε το 1-2. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο ακόμη μεγάλες φάσεις στο ματς. Στο 85’ ο Σκοπελίτης εκτέλεσε απευθείας φάουλ και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι, ενώ στο 90’ ο Βλάχος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Γκουλιώνη, αλλά σούταρε άουτ.

Διαιτητής: Πίγγιου (Θεσπρωτίας).Βοηθοί: Ευαγγέλου, Γκέλης (Ηπείρου)
ΜΕΤΕΩΡΑ: Γκουλιώνης, Νταλούκας, Δ. Ράτζας (79’ Σιούτας), Φορτούνης, Καραμούζης, Σ. Ράτζας (79’ Σινάνης), Μαρούδας, Ψαθογιαννάκης, Νικλητσιώτης (67’ λ.τρ. Κοτσιλιάνος), Καλτσάς (83’ Πολυζόπουλος), Θώμος (67’ Κατσιούλης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Σιδεράκης, Ζέρης, Καμπέρης, Παπαϊωάννου, Γκαλίτσιος, Παπακώστας, Ματέα, Κυρίτσης (57’ λ.τρ. Σκοπελίτης), Βλάχος (94’ Νούσιος), Αναστασίου (57’ Τασιούλης), Σέττος (83’ Κατσαγεωργίου).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στην 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου έχουν ως εξής:
Μετέωρα-Ολυμπιακός Β. 1-2
(39’ Καλτσάς-35’ Βλάχος, 79’ Ματέα)
Μαλεσίνα-Ανθούπολη 2-1
(14΄, 40’ Κ. Νικολακόπουλος-35’ Αναγνώστης)

* Ο Α.Σ. Νεοχωρίου δεν συμμετέχει
** Ρεπό έκαναν Ανθούπολη, ΠΑΟ Κοίλων, Ατρόμητος Παλ.

Αρνητική απάντηση για το Πανθεσσαλικό
Αίτημα στον Δήμο Βόλου για την παραχώρηση του Πανθεσσαλικού για τον αγώνα-γιορτή με τον ΠΑΟ Κοίλων είχε καταθέσει ο Ολυμπιακός, αλλά έλαβε αρνητική απάντηση, κάτι μάλλον αναμενόμενο. Πάντως, οι «ερυθρόλευκοι» επανήλθαν με νέο αίτημα για τη Νεάπολη, ώστε το ματς να γίνει μέσα στον Βόλο και να μην αναγκαστούν να παίξουν ξανά στο Βελεστίνο.