Πανηγυρίζει η Δήμητρα την παραμονή στη Γ’ Εθνική

Την παραμονή της στη Γ’ Εθνική πανηγυρίζει η Δήμητρα Ευξεινούπολης. Με τέρματα των Πεπκολάι και Μπουμπούκη απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην έδρα του Π.Ο. Ελασσόνας και εξασφάλισε και μαθηματικά μια θέση στην κατηγορία για την σεζόν 2022-23.

Το ζητούμενο για τη Δήμητρα στο χθεσινό παιχνίδι στην Ελασσόνα, για την 21η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής, ήταν ένας βαθμός με τον οποίο θα οριστικοποιούσε την σωτηρία της. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά σε ένα ακόμη παιχνίδι έδειξαν ότι έχουν «μέταλλο» ως ομάδα και στο β’ ημίχρονο έφεραν το ματς στα ίσα, με το δεύτερό τους τέρμα να έρχεται στις καθυστερήσεις και φυσικά να πανηγυρίζεται δεόντως.

Η Δήμητρα δεν είχε στον πάγκο της τον Στέλιο Αρσένο, που φοιτά σε σχολή προπονητών στην Αθήνα. Έτσι, την κοουτσάρισε ο συνεργάτης του Χρόνης Σαπουνάς, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του δύο βασικές μονάδες. Ο λόγος για τον τιμωρημένο Αναστασίου και τον τραυματία Θωμαΐδη.

Έτσι, κάτω από τα δοκάρια παρέταξε τον Σταυράκη, με τους Λάμπο και Φαράντο πλάγιους μπακ και τους Γαλανόπουλο και Στεφανή να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Οι Καμπέρης και Καρράς ήταν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τον Πεπκολάι να παίζει μπροστά τους. Από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Διαμαντόπουλος και Βουρδάκης, ενώ ο Σιόβας ήταν ο σέντερ φορ.

Οι «πράσινοι» επεδίωξαν να κλείσουν τους διαδρόμους προς την εστία τους γνωρίζοντας ότι έχουν να αντιμετωπίσουν μία πολύ δυνατή ομάδα. Πράγματι, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και απείλησαν πρώτοι στο 8’ με το σουτ του Καραγκούνη που μπλόκαρε ο Σταυράκης. Ο γκολκίπερ της Δήμητρα ενήργησε θετικά και στο σουτ του Καραμούλα στο 28’, αλλά με τη συμπλήρωση 30 λεπτών μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα του. Εκεί την έστειλε ο Χαλάτσης με τακουνάκι, ύστερα από φάση διαρκείας (1-0).

Η Δήμητρα έπρεπε πλέον να «απαντήσει» και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου είχε δύο καλές στιγμές, με τη σέντρα-σουτ του Βουρδάκη στο 36’ και το σουτ του Καμπέρη στο 41, που πέρασαν άουτ.

Τα πράγματα έγιναν αρκετά δύσκολα για τους φιλοξενούμενους στο 54’ όταν ο Ιγγλέζος σούταρε, ο Σταυράκης απέκρουσε, με τη μπάλα να βρίσκει σε αμυνόμενο και στο κάθετο δοκάρι και την όλη σύγχυση να εκμεταλλεύεται ο Γκουντρουμπής, που έσπρωξε τη μπάκα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 58’ οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο ματς λόγω αποβολής του Φουρκιώτη και αυτό αναπτέρωσε τις ελπίδες των «πρασίνων» που πέρασαν μαζικά στην επίθεση. Στο 61’ ο Βουρδάκης εκτέλεσε φάουλ και είδε τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά στο 65’ ο Πεπκολάι δέχθηκε μακρινή μπαλιά και με πλασέ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 2-1.

Ένα σουτ του Καρρά πέρασε άουτ στο 70’ για να φτάσουμε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Μπουμπούκης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε στα… ουράνια συμπαίκτες και φίλους της Δήμητρας.

Διαιτητής: Τζιάμος (Καστοριάς).

Βοηθοί: Σιδερίδης, Γκίτσιος (Καστοριάς).

Κόκκινη: 58’ Φουρκιώτης.

Π.Ο. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ: Γούπος, Καραμούλας, Νταμπώσης, Λαγός, Φουρκιώτης, Κοντοθανάσης (46’ Ιγγλέζος), Γκαμπέτας (46’ Αρσένης), Χαλάτσης, Γκουντρουμπής (63’ Τόλιος), Ματούλας (63’ Μπούσιας), Καραγκούνης (75’ Μουστάκας).

ΔΗΜΗΤΡΑ: Σταυράκης, Λάμπος, Στεφανής, Γαλανόπουλος, Φαράντος, Καμπέρης (66’ Μαυροζούμης), Καρράς, Διαμαντόπουλος (66’ Μπουμπούκης), Βουρδάκης, Πεπκολάι, Σιόβας (46’ Δημητρίου).