Πανελλήνιο ρεκόρ στα 50μ. επιφανείας έκανε η βολιώτισσα Σοφία Κτενά “Θ”

ktena sofia

Ακόμη τρία πανελλήνια ρεκόρ σημειώθηκαν στους αγώνες του Πανελληνίου πρωταθλήματος κατηγοριών και προαγωνιστικών τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στο Χαϊδάρι, με τη συμμετοχή 450 αθλητών από 38 σωματεία. Πανελλήνιο ρεκόρ κατέρριψε η Σοφία Κτενά ενώ είχαμε τρία ακόμη βολιώτικα μετάλλια από τους Απόστολο Μπαράκο, Νίκο Λύρα και Ναταλία Τσιδώνη.
Η Σοφία Κτενά ήταν για μια ακόμη φορά το σημαίνον πρόσωπο στην τεχνική κολύμβηση. Την πρώτη ημέρα των αγώνων κατέρριψε ένα ακόμη πανελλήνιο ρεκόρ, όπως συνηθίζει το τελευταίο διάστημα. Η Βολιώτισσα πρωταθλήτρια διάνυσε τα 50μ. επιφανείας σε χρόνο 17.54, που είναι ο καλύτερος στην Ελλάδα στην κατηγορία των γυναικών.
Το δεύτερο πανελλήνιο ρεκόρ της ίδιας ημέρας πέτυχε η Όλγα Αρνάκη στα 50μ. διπλά πέδιλα νεανίδων με χρόνο 22.83, ενώ την τρίτη μεγάλη επίδοση σημείωσε ο Ιωάννης Δουλγεράκης στα 50μ. επιφάνειας παμπαίδων Α’ τερματίζοντας σε 18.83.
Από βολιώτικης πλευράς ο Βαγγέλης Τσιονάρας των Δελφινιών μετά από αξιόλογη εμφάνιση κατέλαβε την 5η θέση στα 50μ. επιφανείας παμπαίδων Β.
Με δέκα τελικές σειρές συνεχίστηκε χθες το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης κατηγοριών που διεξάγεται στο Χαϊδάρι. Στους πρωινούς τελικούς της 2ης ημέρας δε σημειώθηκε κάποιο πανελλήνιο ρεκόρ, παρ’ όλα αυτά οι επιδόσεις των αθλητών ήταν ιδιαίτερα ικανοποιητικές.
Το δεύτερο μετάλλιο για τον ΟΕΑ/ΝΑΒ κατέκτησε ο Απόστολος Μπαράκος, ο οποίος κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 100μ διπλά πέδιλα παμπαίδων Α με χρόνο 55:08.
Επίσης για λογαριασμό του ΟΕΑ/ΝΑΒ η Ζωή Τελώνη ήταν 4η στα 200μ διπλά πέδιλα νεανίδων με 1:56:68, στην κατηγορία κορασίδων, η Μελπομένη Παπαδημητρίου κατέλαβε την 5η θέση με χρόνο 53:94 και η Βασιλική Σταματίου τη 18η με χρόνο 1:00:28 στα 100μ. διπλά πέδιλα.
Ταυτόχρονα διεξάγεται και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα προαγωνιστικών κατηγοριών, στις οποίες σημειώθηκαν επίσης πολύ καλές επιδόσεις, αφήνοντας ικανοποιημένους τους ανθρώπους του αθλήματος.
Εκεί είχαμε δύο πρωτιές για τα «δελφίνια» του Ολυμπιακού Β. με τον Νίκο Λύτρα με χρόνο 01:03.40 και τη Ναταλία Τσιδώνη με 01:00.28 στα 100μ. διπλά πέδιλα. Επίσης η Γεωργία-Αρετή Καρατζιώλη των Δελφινιών Βόλου ήταν 8η με 01:14.39 στα 100μ. διπλά πέδιλα.
Ο Γιώργος Σαλταμανίκας, ομοσπονδιακός προπονητής τεχνικής κολύμβησης, σχολίασε σχετικά: «Έγιναν πολύ καλές επιδόσεις κατά την πρώτη ημέρα των αγώνων και ελπίζουμε να συνεχιστούν και τις επόμενες ημέρες. Η διοργάνωση είναι πολύ καλή, καθώς οι άνθρωποι του Χαϊδαρίου έχουν αγκαλιάσει τη διοργάνωση».

Ανακοίνωση των Δελφινιών
Στους παραπάνω αγώνες μετέχει και ο νεοσύστατος ναυταθλητικός σύλλογος Δελφίνια Βόλου. Για το λόγο αυτό εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση:
«Την Τετάρτη 27/6, αναχώρησαν τα Δελφίνια Βόλου για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης, όπου διεξάγεται στο Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου στην Αθήνα. Οι αθλητές του Ομίλου έχουν ξεκινήσει δυναμικά τις δύο πρώτες μέρες των αγώνων κατακτώντας θέσεις μέσα στην πρώτη 8άδα των πιο γρήγορων αθλητών της κατηγορίας τους στην Ελλάδα.
Αναλυτικά, η αθλήτρια Γεωργία Καρατζιώλη έχει αγωνιστεί στα 200μ διπλά πέδιλα κατακτώντας την 7η θέση με χρόνο 2,37,48 και στα 100μ διπλά πέδιλα την 8η θέση με χρόνο 1,14.56. Επίσης, ο αθλητής Βαγγέλης Τσιονάρας, αγωνίστηκε στα 50μ επιφάνεια κατακτώντας την 5η θέση με χρόνο 25,35. Τις επόμενες μέρες αναμένεται να αγωνιστούν και στα υπόλοιπα αγωνίσματα οι παραπάνω αθλητές αλλά και ο αθλητής Ζαχαρίας Γεωργίου».