Παλικαρίσια πρόκριση της Νίκης – Αν και με δέκα παίκτες απέκλεισε με 2-1 τον ΑΟ Σελλάνων στην παράταση

Παλικαρίσια πρόκριση για το Κύπελλο Ερασιτεχνών πήρε η Νίκη. Παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 56’ λόγω αποβολής του Κοντοέ επικράτησε 2-1 του ΑΟ Σελλάνων εκτός έδρας σε αγώνα που κρίθηκε στην παράταση με τον Κραγιόπουλο να σκοράρει στο 119’. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Κοντό (10’) για να ισοφαρίσει ο Χρ. Καρτσαμπάς (25’). Με τον νικητή του ζευγαριού Αστέρα Ιτέας-Οικονόμου Τσαριτσάνης θα αναμετρηθούν οι «κυανόλευκοι».

Αιφνιδίασαν τα Σέλλανα, ανταπέδωσε ο Καρτσαμπάς
Ο ΑΟ Σελλάνων μπήκε καλύτερα στο ματς και μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο ευτύχησε να πάρει «κεφάλι» στο σκορ. Με τη συμπλήρωση του 10ου λεπτού ο Κούρκουλας εκτέλεσε φάουλ, ο Χρ. Καρτσαμπάς έδιωξε ασθενώς με την μπάλα να στρώνεται στον Κοντό. Εκείνος εξαπέλυσε «κεραυνό» με κατάληξη το δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Θεολόγη, που ήταν αδύνατον να αντιδράσει (1-0).
Οι γηπεδούχοι πήραν «αέρα» μετά το γρήγορο προβάδισμα και στο 14’ ο Κοντός «οπλισμένος» με εξαιρετική ψυχολογία δοκίμασε πάλι το πόδι του έξω από την περιοχή, αλλά αυτή τη φορά η μπάλα έφυγε άουτ.

Μετά το 20’ η ομάδα των Στέφανου Ξηροφώτου και Φάντζιο Μπούις ανέβασε ην απόδοσή της και στο 25’ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Ιορδανίδης εκτέλεσε φάουλ, ο Χρ. Καρτσαμπάς κέρδισε την κεφαλιά με τον Λέμπα να παραχωρεί κόρνερ. Εκτελεστής ο Μέτσε προς τον Χρ. Καρτσαμπά, ο οποίος έπιασε νέα κεφαλιά, με τον Θεοδώροπουλο να αποκρούει αλλά η μπάλα ήδη είχε περάσει τη γραμμή της εστίας. Αυτό υπέδειξε και ο β’ βοηθός με τον κ. Μανούρα να δείχνει σέντρα και το 1-1 ήταν γεγονός.
Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο ανοικτό με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Έτσι στο 26’ ο Μπακρατσάς γύρισε για τον Παπαδημητρίου, ο οποίος σούταρε άστοχα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τζάθα να βρεθεί σε θέση βολής, αλλά το σουτ που επιχείρησε πήγε στο κέντρο της εστίας βρίσκοντας τον Λέμπα σε ετοιμότητα.

Εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Παπαδημητρόπουλου στο 38’. Ο παίκτης του ΑΟ Σελλάνων πέρασε Γενιτσαρίδη, Κοντοέ και Μέτσε, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Θεολόγης αποσόβησε τον κίνδυνο.
Πολύ όμορφο «σόλο» του Τζάθα στο 40, ο οποίος εμβόλισε την αντίπαλη οπισθοφυλακή και γύρισε για τον Ντόλγκι, αλλά ο Κούρκουλας πρόλαβε τον Ουκρανό μέσο. Δύο λεπτά αργότερα οι «κυανόλευκοι»… έκρυψαν την μπάλα. Γενιτσαρίδης, Ντόλγκι και Αναστασίου συνδυάστηκαν άψογα, με τελικό αποδέκτη τον πρώτο που σούταρε πάνω από τα γκολπόστ.
Στο 43’ ο Κοντός έγινε πάλι επικίνδυνος αλλά το σουτ που επιχείρησε εξουδετρώθηκε από τον Θεολόγη, ενώ στο επόμενο λεπτό σουτ του Ντόλγκι κόντραρε στον Θεοδωρόπουλο και κατέληξε κόρνερ.

Ο Τζάθας ήταν από τους διακριθέντες της βολιώτικης ομάδας

Η αποβολή του Κοντοέ δυσκόλεψε τα πράγματα
Άσχημη τροπή πήρε ο αγώνας για τη Νίκη στο δεύτερο μέρος, αφού στο 54’ έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Κοντοές έκανε ένα δυνατό φάουλ χωρίς λόγο στον Παπαδημητρόπουλο, με συνέπεια να αντικρίσει τη δεύτερη κίτρινη (είχε δεχθεί την πρώτη στο 32’ πάλι για μαρκάρισμα) και να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια.
Και σαν να μην έφτανε αυτό στο 58’ ο Γενιτσαρίδης τραυματίστηκε και αποχώρησε πρόωρα από το παιχνίδι.
Αυτό υποχρέωσε την τεχνική ηγεσία να κάνει ταυτόχρονα δύο αλλαγές. Έτσι στο 59’ οι Παπαδήμας και Κραγιόπουλος αντικατέστησαν τους Γενιτσαρίδη και Βουρδάκη αντίστοιχα, με τον Ιορδανίδη να περνά στα αριστερά και η διάταξη να γίνεται πλέον 4-4-1.

Πλέον η Νίκη ήταν υποχρεωμένη να οπισθοχωρήσει προσέχοντας περισσότερο τα μετόπισθεν. Ωστόσο είχε στο μυαλό της να «χτυπήσει» στην κόντρα, προκειμένου να πετύχει γκολ που θα της χάριζε την πρόκριση.
Έτσι στο 70’ το βολιώτικο συγκρότημα είχε λογαριασμό της την πρώτη τελική του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Ντόλγκι σούταρε για να μπλοκάρει ο Λέμπας. Στη φάση αυτή ο Αρχοντής διαμαρτυρήθηκε έντονα στον κ. Μανούρα, ο οποίος «κιτρίνισε» τον σέντερ μπακ των γηπεδούχων καταλογίζοντας έμμεσο υπέρ της Νίκης. Αρχικά εκτελεστής ήταν ο Ντόλγκι με την μπάλα να κοντράρει, ενώ ακολούθησε νέο σουτ του Χρ. Καρτσαμπά, που βρήκε πάλι σε αμυνόμενο.

Κι ενώ οι «κυανόλευκοι» έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, στο 77’ παραλίγο να βρεθούν πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι βγήκαν γρήγορα στην κόντρα και ο Μετούσι γύρισε για τον επερχόμενο Παπαδημητρόπουλο, που σούταρε για να αποκρούσει σωτήρια ο Θεολόγης.
Η συνέχεια ανήκε στη Νίκη. Στο 79’ ο Χρ. Καρτσαμπάς έβγαλε μακρινή μπαλιά προς τον Ματθαίου. Ο νεοεισελθών δεν έκανε καλό κοντρόλ με συνέπεια να χάσει την ευκαιρία να βρεθεί απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
Στο 80’ ο β’ βοηθός ανέκοψε λανθασμένα ως οφσάιντ τον Ιορδανίδη που έμπαινε απειλητικά στη μεγάλη περιοχή, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης εξαπέλυσε βολέ, αλλά ο Λέμπας μπλόκαρε. Το σκορ δεν άλλαξε στο 90λεπτο και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι παίκτες της Νίκης αγκαλιάζουν τον «χρυσό» σκόρερ

Ο Κραγιόπουλος στο 119’ χάρισε την πρόκριση
Στον έξτρα χρόνο ο ΑΟ Σελλάνων έχοντας και αριθμητική υπεροχή μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας δύο καλές φάσεις με τον Παπαδημητρόπουλο. Πρώτα στο 92’ σούταρε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι και έπειτα στο 100’ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Θεολόγη από κοντά μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια και σέντρα του Μετούσι.
Στο 108’ έγινε και η τελευταία αλλαγή υποχρεωτικά, με τον Ιορδανίδη να τραυματίζεται και να παραχωρεί τη θέση του στον Αλ. Καρτσαμπά. Κι ενώ οι αναποδιές ήταν πολλές η Νίκη έδειξε τα τεράστια ψυχικά της αποθέματα. Έτσι στο 119’ κέρδισε κόρνερ που εκτέλεσε ο Μέτσε. Ο Παπαδήμας κέρδισε την πρώτη κεφαλιά και ο Κραγιόπουλος με κοντινό σουτ «εκτέλεσε» τον Λέμπε χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του με σκορ 2-1.

Διαιτητής: Μανούρας (Τρικάλων)
Βοηθοί: Παπαγεωργόπουλος, Μπάλλας (Τρικάλων)
Κίτρινες: Κοντός, Μετούσι. Αρχοντής, Τζανής, Μάτας – Κοντοές, Λάιος, Κραγιόπουλος, Παπαδήμας, Ιορδανίδης
Κόκκινη: 54’ Κοντοές (2η κίτρινη)
ΑΟ ΣΕΛΛΑΝΩΝ: Λέμπας, Μετούσι, Διπλάρης, Μπακρατσάς, Θεοδωρόπουλος (45’ λ.τρ. Μάτας), Κοντός, Χάδιαρης (48’ λ.τρ. Αρχοντής), Παπαδημητρόπουλος, Κούρκουλας, Παπαδημητρίου (96’ Ξανθόπουλος), Γιαγιάκος (62’ Τζανής).
ΝΙΚΗ: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης (59’ λ.τρ. Παπαδήμας), Λάιος, Κοντοές, Χρ. Καρτσαμπάς, Μέτσε, Ντόλγκι, Τζάθας, Βουρδάκης (59’ Κραγιόπουλος), Ιορδανίδης (108’ λ.τρ. Αλ. Καρτσαμπάς), Αναστασίου (67’ Ματθαίου).

Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ
Με 4-2-3-1 αγωνίστηκε η Νίκη. Την εστία υπερασπίστηκε ο Θεολόγης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γενιτσαρίδη, Κοντοέ, Χρ. Καρτσαμπά και Λάιο. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Μέτσε και Ντόλγκι, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Τζάθας (δεξιά) και Βουρδάκης (αριστερά), με τον Ιορδανίδη οργανωτή και τον Αναστασίου σέντερ φορ.