Παλικαρίσια νίκη για τον Πρωτεσίλαο – Κέρδισε 1-0 τη Δήμητρα, με τον τεχνικό της Μ. Ανδρωνά να παραιτείται

Ο Πρωτεσίλαος έκανε σεφτέ στις επιτυχίες με 1-0 κόντρα στη Δήμητρα, σε αγώνα που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από τα μισά του β’ ημιχρόνου και μετά τον οποίον, ο προπονητής του συλλόγου της Ευξεινούπολης, Μιχάλης Ανδρωνάς έθεσε την παραίτησή του στη διάθεση της διοίκησης.
Το γκολ σημειώθηκε στο 15ο λεπτό όταν σουτ του Βαλωτή, άλλαξε πορεία στο πόδι του Βέτσικα και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 65′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σιαμανίκος. Οι γηπεδούχοι είχαν μια πολύ καλή φάση στο 54′ όταν κοντινή κεφαλιά του Ρομάριο έφυγε άουτ, αργότερα σουτ του Νικογιάννη από ευνοϊκό σημείο είχε την ίδια κατάληξη, ενώ στο 88′ ο Βαλωτής έκανε ατομική ενέργεια, όμως το τελείωμά του πήγε πάνω στον Τσιλίγκο.
Όσον αφορά στη Δήμητρα, στο 10′ ο Κρανάς είχε αδύναμο πλασέ σε φάση τετ-α-τετ και ο Θωμαΐδης, ύστερα από σέντρα του Καρρά, δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει. Στην επανάληψη, ο Αραπίτσας βρέθηκε δύο φορές σε φάση για γκολ, στην πρώτη (52′) απέκρουσε ο Βουραζέρης, στη δεύτερη (62′) σούταρε άστοχα, φάουλ του Κοντοβά απέκρουε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων (68′), ενώ πλασέ του Κρανά στη λήξη του ματς απέκρουσε αμυντικός πάνω στη γραμμή του τέρματος.

Ο Γιάννης Ζαγκαβιέρος, προπονητής του Πρωτεσίλαου, ανέφερε ότι ήταν σημαντική νίκη για την ομάδα του για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους, χαρακτήρισε αυστηρή τη δεύτερη κίτρινη που έφερε την αποβολή του Σιαμανίκου κι εξήρε την προσπάθεια των παικτών του που έπαιξαν αμυντικά με επιδίωξη να επιτεθούν στην κόντρα. Από την άλλη, ο Μιχάλης Ανδρωνάς έθεσε την παραίτησή του στη διάθεση της διοίκησης θέλοντας με αυτό τον τρόπο να αλλάξει την ψυχολογία της ομάδας του που χαρακτηρίζεται εκ των φαβορί για τα πλέι οφ αλλά στις δύο εξόδους της, μετράει μία ισοπαλία και μία ήττα. Από πλευράς των «πρασίνων» έγινε λόγος για πολύ σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων, που έφερε τον τραυματισμό του Θανάση Παπαδόπουλου (εκτιμάται ότι είναι κάτι σοβαρό στο γόνατο) αλλά και του Κατή που μπήκε αλλαγή αλλά έπαιξε μόλις τρία λεπτά.
ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Βουραζέρης, Λάμπος, Σιαμανίκος, Λεϊμονής, Χασιώτης (46′ Ακριβούσης), Κ. Κόρκος, Νικογιάννης (82′ Κλίντον), Ρομάριο (70′ Λάμπρου), Σούδης, Βαλωτής, Βέτσικας (70′ Θ. Κόρκος).
ΔΗΜΗΤΡΑ: Τσιλίγκος, Φαράντος (50′ Κατής-53′ λ.τρ. Σταματίου), Στεργίου, Καρράς, Στεφανής, Θωμαΐδης, Κρανάς, Τιμπλαλέξης, Παπαδόπουλος (30′ λ.τρ. Αραπίτσας), Κοντοβάς, Κλουκουτάρας (60′ Βούλγαρης).