Παλικαρίσια νίκη για τον Γ.Σ. Αλμυρού

Παλικαρίσια νίκη πέτυχε χθες ο Γ.Σ. Αλμυρού, επικρατώντας με 2-0 του Ηρακλή Λάρισας εκτός έδρας, με την ομάδα του Αλέξανδρου Κούρτογλου να σημειώνει από ένα τέρμα στην αρχή κάθε ημιχρόνου. Ο ΓΣΑ για όγδοο παιχνίδι παρέμεινε αήττητος.

Η νίκη του Αλμυρού χαρακτηρίζεται σημαντική, καθώς επιτεύχθηκε επί ενός δυνατού αντιπάλου, που κατέχει την 3η θέση στο βαθμολογικό πίνακα του 3ου ομίλου. Μάλιστα, «έσπασε» και το εντός έδρας αήττητο του Ηρακλή (πριν το ματς είχε να επιδείξει, ως γηπεδούχος, οκτώ νίκες και μία ισοπαλία).

Στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Γυμναστικού ο Αλέξανδρος Χαλάτσης άνοιξε το σκορ μόλις στο 5’. Ο Γαρυφαλλόπουλος επιχείρησε το σουτ, ο Παπαγιάννης απέκρουσε και ο Χαλάτσης που καραδοκούσε με σουτ έγραψε το 0-1. Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ που δέχθηκαν προσπάθησαν να αντιδράσουν, ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως όμως να μπορούν να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες μπροστά στο τέρμα του Λέτσο. Στο 34’, πάντως, ο Σκαφίδας σούταρε, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ στο 38’ ο ίδιος παίκτης έπιασε την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, με τον Λέτσο να αποκρούει.

Ο Αλμυρός στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα και να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους. Ήταν το 47’ όταν ο Δερμιτζάκης εκτέλεσε φάουλ για να στείλει τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Παπαγιάννη, γράφοντας το 0-2.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους οι παίκτες του Αλμυρού στη συνέχεια έπαιξαν με ψυχή και πάθος, κέρδισαν τις περισσότερες μονομαχίες, ενώ ο Λέτσο όποτε χρειάστηκε ήταν εξαιρετικός κάτω από τα δοκάρια. Στο 73’ εξουδετέρωσε εξ επαφής σουτ του Ζαφειρίου και στο 78’ την κοντινή κεφαλιά του Κακαβίτση.

Μάλιστα, ο Αλμυρός είχε ευκαιρίες να πετύχει και τρίτο τέρμα με τους Γαρυφαλλόπουλο στο 76’ (σούταρε άουτ από το ύψος του πέναλτι) και Δερμιτζάκη στο 82’ (σουτ άουτ από ευνοϊκή θέση).
Με τη νίκη του αυτή ο Γ.Σ. Αλμυρού ανέβηκε στην 5η θέση και θα επιδιώξει στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές να τερματίσει όσο ψηλότερα γίνεται στο βαθμολογικό πίνακα.

Διαιτητής: Τσιγαρίδας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Λιτοσελίτης (Φθιώτιδας), Μπύρος (Ευρυτανίας)
ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡ.: Παπαγιάννης, Λαρίνογλου, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τάρτας (63′ Κρίτσας), Νεμπεγλέρας (88’ Φώτος), Νάστας (63’ Χρηστίδης), Γκιουρσάνης, Ζαφειρίου, Κακαβίτσης, Σκαφιδάς (46’ Μανιώτης).
ΓΣΑ: Λέτσο, Στογιαννίδης, Αγγελής, Παπακώστας, Κυριάκος,. Ζαφειρίδης, Καναβός, Χαλάτσης (46’ Βαγενάς), Γαρυφαλλόπουλος (80’ Αγιασιώτης), Δερμιτζάκης (88’ Δήμος), Ηλιόπουλος.