Παλικάρι ο Βόλος στο Καραϊσκάκη, 1-1 με τον Ολυμπιακό

Παλικάρι ο Βόλος στο Καραϊσκάκη. Οι “κυανέρυθροι” κατάφεραν να μείνουν “όρθιοι” σε μια πολύ δύσκολη έδρα και να αποσπάσουν ισοπαλία από τον Ολυμπιακό με 1-1. Ο Βόλος πήρε έναν πολύτιμο πόντο, με τον Ολυμπιακό να στραβοπατάει, αλλά να καταφέρνει να σώσει την ισοπαλία στο δεύτερο μέρος.  Ο Ελ Αραμπί ήταν εκείνος που απάντησε στο 76ο λεπτό στο εκπληκτικό γκολ του Οζέγκοβιτς στο 29ο λεπτό, με τον Σέρβο φορ να σκοράρει στο ντεμπούτο του με την κυανέρυθρη φανέλα.

Ο Ολυμπιακός θέλησε να πάρει την κατοχή από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ωστόσο δεν κατάφερνε να γίνει απειλητικός με αρκετές τελικές του να είναι εκτός περιοχής. Από την άλλη ο Βόλος έπαιζε γρήγορα στην κόντρα επίθεση, με άμεσο τρόπο και προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί κενά.

Μάλιστα, οι “κυανέρυθροι” στο 29ο λεπτό του αγώνα κατάφεραν να προηγηθούν με εξαιρετικό τρόπο. Ο Πάολο Φερνάντες από τα δεξιά της περιοχής έκανε την ντρίμπλα πάνω στον Ρέαμπτσουκ, γύρισε στον Οζέγκοβιτς, ο οποίος σκόραρε με τακουνάκι στο ντεμπούτο του.

Ο Κορμπεράν προχώρησε σε αλλαγές στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του ανέβασε ρυθμό και στο 54′ είχε πολύ καλή στιγμή με τον Βαλμπουενά. Από την άλλη, οι “κυανέρυθροι” προσπαθούσαν να αξιοποιήσουν καταστάσεις στην κόντρα. Στο 70ο λεπτό οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Κούντε να σταματάει στο δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός πίεσε και στο 77′ έφτασε τελικά στην ισοφάριση. Έπειτα από γέμισμα στην περιοχή από τον Αραμπί, ο Σιέλης με κεφαλιά έδωσε ύψος στην μπάλα, ο Μαροκινός έτρεξε και από τα αριστερά της περιοχής και με πανέμορφο σουτ έκανε το 1-1. Οι “ερυθρόλευκοι” πίεσαν έως το φινάλε, ενώ είχαν δεύτερο δοκάρι με τον Ντε Λα Φουέντε στο 95′. Ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Μπα, Παπασταθόπουλος, Βρσάλκο (46′ Άβιλα), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Κούντε, Μπόουλερ (69′ Ροντρίγκες), Βαλμπουενά (78′ Ντε Λα Φουέντε), Μασούρας (46′ Μπιέλ), Ουί-Τζο Χουάνγκ (46′ Ελ Αραμπί)
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Εσκοβάλ, Σιέλης, Τσοκάνης (78′ Μεταξάς), Μεθκίντα (58′ Φερνάντες), Μπαριέντος (85′ Μπατόκιο), Φερνάντες, Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (86′ Πίρινεν)