Πάλεψε με 10 παίκτες ο Βόλος αλλά έχασε 3-2 από την ΑΕΚ στη Ριζούπολη

Πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις απέναντι σε μια ποιοτική αντίπαλο, αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο και έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ μέχρι το 75’. Ο λόγος για τον Βόλο, ο οποίος ηττήθηκε μεν 3-1 από την ΑΕΚ στη Ριζούπολη, αλλά για ένα ακόμη παιχνίδι έδειξε στοιχεία εξαιρετική ομάδας, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο.

Εκπληκτικό γκολ πέτυχε ο Χοακίν Τόρες, για highlights, με απίθανο τακουνάκι, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του στο 24’. Γρήγορα η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Λιβάγια στο 31’. Η αποβολή του Μουνίθ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έπαιξε σημαντικό ρόλο στην έκβαση του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να πιέζει τους «κυανέρυθρους», να ψάχνει το γκολ, το οποίο τελικά ήρθε στο 75’ από τον αρχηγό Πέτρο Μάνταλο με χτύπημα πέναλτι, για να ακολουθήσει και τρίτο τέρμα για την ΑΕΚ στο 78’, επίσης από τον Μάνταλο. Ο Δημόπουλος στο 83’ μείωσε σε 3-2 με εκτέλεση φάουλ, άγχωσε την ΑΕΚ, η οποία, πάντως, κατάφερε και πήρε τη νίκη, επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά την ισοπαλία με την ΑΕΛ στη Λάρισα, ενώ για τον Βόλο αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα.

Πώς έπαιξαν οι δύο ομάδες
Ο Νίκος Κωστένογλου, όπως αναμενόταν, παρέταξε την ΑΕΚ σε διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Τσιντώτας, με την τετράδα της άμυνας να αποτελούν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσι και Χουλτ. Οι δύο ανασταλτικοί μέσοι ήταν οι Σιμόες και Γαλανόπουλος, ο Λιβάγια έπαιξε πίσω από τον προωθημένο Ολιβέιρα, με τους Μάνταλο να επιχειρεί από τα αριστερά και τον Βέρντε από τη δεξιά πλευρά.

Από την πλευρά του ο Χουάν Φεράντο παρέταξε τον Γκαραβέλη κάτω από τα δοκάρια, ενώ ο Λύρατζης έπαιξε ως δεξιός μπακ και ο Φεράρι ως αριστερός οπισθοφύλακας. Οι Διαμαντής και Δημόπουλος αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Οι Τσοκάνης και Μαξ ήταν οι δύο αμυντικοί χαφ, ο Τόρες αγωνίστηκε στη δεξιά πτέρυγα, ο Ζοάο στην αριστερή, με τον Μουνίθ θα κινείται πίσω από τον Γέντρισεκ, ο οποίος έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.

Φοβερό γκολ από τον Τόρες
Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και απέκτησε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Ωστόσο, παρά τις φάσεις που δημιούργησε, δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Αμυντικά, η ΑΕΚ φαινόταν να βρίσκεται σε ανισορροπία, όταν ο Βόλος έπαιζε με ταχύτητα στην επίθεση του. Στο 17’ ο Χουλτ πρόλαβε να σώσει την εστία της Ένωσης, αλλά στο 24’ μετά από λάθος του Σουηδού ο Βόλος πέτυχε γκολ… ποίημα με φοβερό τακουνάκι του Τόρες. Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του Αργεντινού επιθετικού στο φετινό πρωτάθλημα, σε τέσσερις συμμετοχές με την κυανέρυθρη φανέλα.

Η ΑΕΚ έδειξε σοκαρισμένη, αλλά έβγαλε αντίδραση. Μέσα από στατική φάση, με πανέξυπνη εκτέλεση του Μάνταλου και τελείωμα του Λιβάγια στο 31’ η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου έφτασε στο 1-1. Η ΑΕΚ πήρε ψυχολογία, πίεσε και είχε φάσεις, με σημαντικότερη ένα γκολ του Λιβάγια που ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ωστόσο, η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες του ματς, ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Το μαρκάρισμα του Μουνίθ στον Μάνταλο τιμωρήθηκε με απευθείας κόκκινη από τον Ζαχαριάδη, με τον Βόλο να μένει με δέκα παίκτες.

Δύο γκολ ο Μάνδαλος στο β’ μέρος
Ο Κωστένογλου επιχείρησε να εκμεταλλευθεί αυτήν τη νέα συνθήκη στο β’ ημίχρονο. Με την έναρξη του ημιχρόνου, φόρτωσε ακόμα περισσότερο την επιθετική γραμμή με την είσοδο του Γιακουμάκη και τη μετατροπή του σχήματος σε 4-4-2 (με τον Μάνταλο κεντρικά και τον Λιβάγια να ξεκινά από αριστερά). Ωστόσο, αν και η ΑΕΚ ανέκτησε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και έκλεισε το Βόλο στο μισό γήπεδο, δεν είχε ορθολογικό τρόπο για να μπει στην περιοχή και να κάνει καθαρές τελικές.

Ο χρόνος περνούσε και το άγχος φάνηκε να «πνίγει» τους παίκτες της ΑΕΚ. Βεβιασμένες επιλογές, δίχως καθαρό μυαλό και εύκολα λάθη, που έδιναν τη δυνατότητα στο Βόλο να κυκλοφορεί την μπάλα και να προκαλεί νευρικότητα. Ο Κωστένογλου έριξε στο ματς τον Παουλίνιο αντί του ασταθή Οικονόμου – με τον Μπακάκη πλέον να παίζει στόπερ – και η ΑΕΚ πίεσε ακόμα περισσότερο. Ωστόσο, αρκούσε ένας καλός συνδυασμός, μια έμπνευση του Γιακουμάκη, για να κερδίσει η ΑΕΚ πέναλτι. Ο φορ της «Ένωσης» έβγαλε απίστευτη ασίστ στον Ολιβέιρα, που ανατράπηκε από τον Γκαραβέλη. Ο Μάνταλος πήρε την ευθύνη να εκτελέσει το πέναλτι στο 75’ και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στη γωνία της εστίας του Βόλου. Ήταν τόσο έκδηλη η ανακούφιση για τους «κιτρινόμαυρους», που αμέσως μετά ήρθε και τρίτο γκολ. Πάλι από τον Μάνταλο, με ασίστ του Ολιβέιρα που τον έβγαλε τετ α τετ με τον Γκαραβέλη και ο αρχηγός την ΑΕΚ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα.

Ο Κωστένογλου έριξε στο ματς τον Κρίστισιτς για να «κλειδώσει» απόλυτα το παιχνίδι και να έχει αμυντική ισορροπία στη μεσαία γραμμή. Ωστόσο, ενώ το ματς φαινόταν να έχει πάρει το δρόμο του, ήρθε το δεύτερο γκολ του Βόλου από φάουλ του Δημόπουλου που άλλαξε πορεία στο τείχος και κατέληξε στα δίχτυα του Τσιντώτα. Η ΑΕΚ μπήκε πάλι σε διαδικασία άγχους στα τελευταία λεπτά, φάνηκε πως δεν υπήρχε καθαρό μυαλό, ωστόσο, διατήρησε την πολύτιμη νίκη πριν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη.

Ο Βόλος, πάντως, στα τελευταία λεπτά πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, δίχως αποτέλεσμα όμως.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων), Φίλος (Βοιωτίας)
4ος διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Κόκκινη: 45’ Μουνίθ
Κίτρινες: Σιμόες, Λιβάγια-Τόρες, Διαμαντής, Μαξ, Ζοάο , Τσοκάνης
ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης, Οικονόμου (71’ Παουλίνιο), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος (46’ Γιακουμάκης), Σιμόες, Βέρντε (76’ Κρίστισιτς), Λιβάγια, Μάνταλος, Ολιβέιρα
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Λύρατζης, Διαμαντής, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μαξ (84’ Ηλιόπουλος), Τόρες (83’ Ατιάτ), Ζοάο, Μουνίθ, Γέντρισεκ (79’ Μάντζης).