Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς στo Roland Garros

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς για δύο ώρες και 14 λεπτά πάλεψε με αντίπαλο τον Ίβο Κάρλοβιτς, αλλά ο 19χρονος Ελληνας πρωταθλητής γνώρισε την ήττα με 7-6 (5), 7-5, 6-4 από τον 38χρονο Κροάτη στο πλαίσιο του 1ου γύρου του απλού ανδρών στο Roland Garros.

O Tσιτσιπάς στην παρθενική του παρουσία σε κυρίως ταμπλό τουρνουά Grand Slam, πάλεψε και στα τρία σετ απέναντι στον πολύπειρο αντίπαλό του, και παρότι έχασε και τα τρία σετ, η νίκη του Κάρλοβιτς ήρθε με πολύ κόπο.

Ο γιγαντόσωμος Κάρλοβιτς (έχει ύψος 2.11μ) είδε κι έπαθε για να καταβάλει την αντίσταση του Στέφανου Τσιτσιπά, που πλήρωσε την απειρία του σε κρίσιμα σημεία.

Στο 1ο σετ οι παίκτες κράτησαν το σερβίς τους στα 12 πρώτα γκέιμ, με τον Κάρλοβιτς να φθάνει στην κατάκτησή του στο τάι μπρέικ με 7-5.
Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο 2ο σετ, με τον Κάρλοβιτς να προηγείται 6-5 και με το πρώτο του μπρέικ, έπειτα από τέσσερις χαμένες ευκαιρίες, να φθάνει στο 7-5 και στο 2-0 σετ.

Στο 2ο σετ, ο Κάρλοβιτς με το δεύτερο μπρέικ στον αγώνα προηγήθηκε 3-1, έκανε το 4-1 κι έδειξε ότι θα έφθανε εύκολα στην τελική επικράτηση.

Όμως, ο Τσιτσιπάς δεν τα παράτησε, μείωσε σε 4-2, με το πρώτο και μοναδικό του μπρέικ, έκανε το 4-3 και στη συνέχεια το 4-4. Ο Κάρλοβιτς πήρε το 9ο γκέιμ και στη συνέχεια έφθασε σε ένα ακόμα μπρέικ, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με διπλό λάθος από τον Έλληνα τενίστα.

Ο Τσιτσιπάς αφήνει το Παρίσι και το γαλλικό Όπεν με τρεις νίκες στα προκριματικά και την παρουσία του στο 1ο γύρο του κυρίως ταμπλό, που του απέφερε και κέρδη 35.000 ευρώ.

Πηγή: sentragoal.gr