Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Δήμητρα – Στο «παρθενικό» της παιχνίδι στη Γ’ Εθνική έχασε 1-0 από τον Φωκικό

Ιστορική σημασία είχε για τη Δήμητρα Ευξεινούπολης το χθεσινό εκτός έδρας παιχνίδι της με τον Φωκικό Άμφισσας, αφού είναι το πρώτο που έδωσε στο πλαίσιο Εθνικού πρωταθλήματος από το 1959, το έτος ιδρύσεώς της. Οι «πράσινοι» πάλεψαν», αλλά δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στη βάση τους με θετικό αποτέλεσμα, καθώς ηττήθηκαν 1-0.
Ο προπονητής Μιχάλης Ανδρωνάς επέλεξε τον Σταυράκη κάτω από τα δοκάρια, τους Φαράντο (δεξιά), Στεργιόπουλο (αριστερά) στα άκρα της άμυνας και τους Καρρά, Στεφανή ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στη μεσαία γραμμή τοποθετήθηκαν οι Θωμαΐδης, Δημητρίου, Βούλγαρης, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κρανάς και Κλουκουτάρας, με τον Φουρκιώτη να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.
Μία αδράνεια στην άμυνα έφερε ένα σχετικά γρήγορο γκολ για τον Φωκικό, με το οποίο κρίθηκε το ματς. Ήταν στο 11ο λεπτό όταν ο Αντωνίου σέντραρε και ο Βιγιαφάνες έκανε το 1-0 με καρφωτή κεφαλιά.

Η Δήμητρα προσπάθησε να απαντήσει άμεσα. Στο 12’ ο Κλουκουτάρας έκανε μία ωραία ατομική προσπάθεια. Απέφυγε δύο αντιπάλους και πλάσαρε, αλλά ο Καπετάνος απέκρουσε. Στο 28’ ο Φωκικός απείλησε όταν ο Βιγιαφάνες τροφοδότησε τον Πολίτη που σούταρε άουτ, ενώ με τη συμπλήρωση του ημιώρου η Δήμητρα ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Κλουκουτάρα, το οποίο δεν δόθηκε από τον διαιτητή Ξηρογιάννη.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διαφυλάξουν το προβάδισμά τους και τα κατάφεραν με σύμμαχο και την τύχη, αφού η Δήμητρα πίεσε πολύ και ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο δημιούργησε αρκετές φάσεις για γκολ.

Στο 82’ ο Κρανάς βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καπετάνο. Δύο λεπτά αργότερα ο Τσιάτσιος έπιασε κεφαλιά από την μικρή περιοχή χωρίς να βρει στόχο. Στο 85’ ο Φωκικός βρέθηκε στο προσκήνιο, αλλά ο Σταυράκης εξουδετέρωσε την προσπάθεια του Μπουγιώτα, για να ακολουθήσουν δύο ακόμη ευκαιρίες για τη Δήμητρα. Σουτ του Μπένου στο 88’ κατέληξε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Στεφανής σημάδεψε τον Κρανά μέσα στην περιοχή με δυνατό πλάγιο, αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε και η ευκαιρία χάθηκε.
Διαιτητής: Ξηρογιάννης (ΕΠΣ Βοιωτίας).
Βοηθοί: Σοφός, Καλαμπούκας (ΕΠΣ Βοιωτίας).
ΦΩΚΙΚΟΣ: Καπετάνος, Λαμπρόπουλος, Αργυρίου, Ζιώγας, Μίχος, Κωστακιώτης, Αντωνίου (76’ Αλολάρι), Αντωνόπουλος, Πολίτης, Βιγιαφάνες (70’ Μπουγιώτας), Κορέτα (93’ Μπίτσας).
ΔΗΜΗΤΡΑ: Σταυράκης, Φαράντος, Στεργιόπουλος (81’ Στεργίου), Καρράς, Στεφανής, Θωμαΐδης (81’ Μπένος), Κρανάς, Δημητρίου, Φουρκιώτης, Βούλγαρης (68’ Τσιάτσιος), Κλουκουτάρας.