Πάλεψαν οι κορασίδες του Ολυμπιακού Β., έχασαν 64-54 από τις Εσπερίδες (photos)

Πάλεψε για τη νίκη η ομάδα κορασίδων του Ολυμπιακού Βόλου απέναντι στις Εσπερίδες, στο δεύτερο παιχνίδι της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Μεσσήνη.
Ωστόσο, παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν οι «ερυθρόλευκες», ηττήθηκαν με 64-54. Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-12 (7΄59΄΄), όμως οι Εσπερίδες με ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 14-19 (9΄09΄΄). Με επί μέρους σκορ 2-10 η ομάδα της Καλλιθέας ξέφυγε με το σκορ στο 19-31 (15΄34΄΄). Ο Ολυμπιακός επέστρεψε δυναμικά στην τρίτη περίοδο μειώνοντας σε 44-49 (28΄19΄΄). Με τη διαφορά να είναι μονοψήφια (50-55, 36΄04΄΄) η ομάδα του Βόλου διεκδίκησε με αξιώσεις τη νίκη, όμως η ψυχραιμία των αθλητριών των Εσπερίδων σε κρίσιμες στιγμές και επιλογές, ήταν καθοριστικός παράγοντας για να πάρει η ομάδα της Καλλιθέας το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 64-54.
Δεκάλεπτα: 17-21, 27-36, 44-51, 54-64
Διαιτητές: Τσιμπούρης, Πλέγας
Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου): Ράπτη, Κωστοπούλου, Σιουμουρέκη 28 (3), Λογοδότη 6, Καραστάθη 6, Κοτοπούλη 12, Πολύζου 2.
Εσπερίδες Καλλιθέας (Μπούτας): Στολίγκα 25 (3), Σύψη, Αρσενιάδου 23, Βίγκα 4, Μανωλοπούλου, Τσούρντου 10, Αγραφιώτη 2, Σταθάτου.