Παγκόσμιο κολύμβηση: Δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο ο Χρήστου

Την πέμπτη θέση στον τελικό των 100μ. ύπτιο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος κατέλαβε ο Απόστολος Χρήστου. Με χρόνο 52.57 ο Έλληνας πρωταθλητής έμεινε μακριά από το βάθρο, σε μια κούρσα που θα μείνει στην ιστορία, λόγω του απίθανο ρεκόρ του Τόμας Τσεκόν.
Ο Ιταλός διέλυσε το παγκόσμιο ρεκόρ, τερματίζοντας σε 51.60 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ακολούθησε ο Ράιαν Μέρφι με 51.97 και τρίτος τερμάτισε ο Χάντερ Άρμστρονγκ με 51.98.

Θυμίζουμε ότι ο Απόστολος Χρήστου, είχε προκριθεί ως πρώτος από τα ημιτελικά με χρόνο 52.09. Στα ημιτελικά ο 23χρονος πρωταθλητής είχε κάνει μια τρομερή κούρσα με τον καλύτερο χρόνο από τους συμμετέχοντες και δημιουργώντας νέο ρεκόρ αγώνα και πανελλήνιο ρεκόρ με χρόνο 52.09.

Αμέσως μετά ανέφερε σε δηλώσεις του πως ο λόγος που δεν έφτασε κοντά στην πρώτη τρίαδα, ήταν η έλλειψη δυνάμεων στα τελευταία μέτρα. Στην κάμερα της ΕΡΤ ο Έλληνας κολυμβητής τόνισε, «Ήταν ανταγωνιστική η κούρσα, στα τελευταία μέτρα δεν είχα δυνάμεις και στοίχισε στη κούρσα. Δεν είχα δυνάμεις, ήταν ιδιαίτερα υψηλό το επίπεδο και χρειαζόμουν την υπέρβαση

Θετικός ο απολογισμός. Τα πήγα πολύ καλά. Ήταν ο πρώτος μου τελικός στα 100μ. πρόσθιο, μπορούσα καλύτερα αλλά είμαι ικανοποιημένος. Δεν έφταιξε κάτι, ένας τελικός ήταν. Σίγουρα η χθεσινή (σ.σ. προχθεσινή) ήταν πολύ καλή και αυτή η επίδοση ήταν ικανοποιητική. Δεν υπάρχει απογοήτευση, συνεχίζουμε».

Από εκεί και πέρα ο Δημήτρης Μάρκος έμεινε έξω από τα ημιτελικά των 800μ. ελεύθερο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου της Βουδαπέστης. Στην «παρθενική» του εμφάνιση στην κορυφαία διοργάνωση, ο 21χρονος πρωταθλητής, κάλυψε την απόσταση σε οκτώ λεπτά και οκτώ εκατοστά, καταλαμβάνοντας την 9η θέση στην 4η προκριματική σειρά και την 16η στην γενική κατάταξη.

Τέλος, ο Αρκάδιος Ασπουγαλής, δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά των 50μ. πρόσθιο. Ο 2 Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στην κορυφαία διοργάνωση, κάλυψε την απόσταση σε 27 δευτερόλεπτα και 88 εκατοστά, καταλαμβάνοντας την 6η θέση στην 7η προκριματική σειρά και την 19η στην γενική κατάταξη.