Πάει «φρέσκος» στην Καλαμάτα ο Ολυμπιακός Βόλου

Οκτώ νέα πρόσωπα είχε η ενδεκάδα του Ολυμπιακού Βόλου στο παιχνίδι Κυπέλλου με τον Πανιώνιο στο Αλκαζάρ, σε σχέση με το τελευταίο ματς πρωταθλήματος με την Ιεράπετρα στη Νεάπολη. Ο Σούλης Παπαδόπουλος ξεκούρασε αρκετούς από τους βασικούς παίκτες της ομάδας στα τελευταία παιχνίδια (Φαζό, Σκοπελίτη, Τσιάρα, Ντούνη, Στεφάνοβιτς, Πόζογλου), ενώ δεν έπαιξε και ο τραυματίας Ιμπάν Ράντι.
Η ομάδα είχε καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο β’ μέρος μετά το πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής Γκορτσίλας, με το οποίο ο Εμμανουηλίδης άνοιξε το σκορ στο 57’, επηρεάστηκε η ψυχολογία της. Η εικόνα των «ερυθρολεύκων» δεν ήταν καλή, με αποτέλεσμα να δεχθούν άλλα δύο τέρματα από τους Οικονομίδη και Εμμανουηλίδη, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0.
Πάντως, στη φάση του πέναλτι, η απόφαση του Θεσσαλονικιού ρέφερι ήταν πολύ αυστηρή, με τον Στάθη Ρόκα, να σχολιάζει σχετικά: «Εγώ πέρασα δίπλα από το παίκτη και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Αυτός έχει την σφυρίχτρα και αποφασίζει». Όσον αφορά το παιχνίδι, ο αρχηγός του Ολυμπιακού τόνισε: «Ήταν ένα ματς στο οποίο είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα, όπως είναι ο Πανιώνιος. Εμείς κοιτάμε τα λάθη μας και συνεχίζουμε για το πρωτάθλημα, καθώς έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην Καλαμάτα, το οποίο θέλουμε να κερδίσουμε».

Ένας από τους παίκτες που «κέρδισε» ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο ήταν ο Κλεβί Κόλα. Στο πρώτο του φετινό επίσημο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό είχε πολύ καλή παρουσία, ήταν από τους διακριθέντες παίκτες της ομάδας, παίζοντας και στα 90 λεπτά, δείχνοντας πως μπορεί να βοηθήσει σημαντικά τον Ολυμπιακό στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Κόλα στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι τόνισε: «Ήταν ένα ματς Κυπέλλου για μας, μετά από ένα παιχνίδι πρωταθλήματος, που προηγήθηκε, ενώ ακολουθεί ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι με την Καλαμάτα. Συμμετέχουμε σε ένα πολύ δύσκολο πρωτάθλημα. Καλώς ή κακώς έχουμε μείνει λίγο πίσω στη βαθμολογία και έχουμε δώσει βάρος στο πρωτάθλημα. Το Κύπελλο για εμάς και για κάποια παιδιά που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής, ήταν μια ευκαιρία να δείξουμε ότι είμαστε εδώ. Είχαμε μια πολύ καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, ήμασταν ανταγωνιστικοί, κάναμε και κάποιες ευκαιρίες, δυστυχώς δεν προηγηθήκαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήμασταν τόσο καλοί, ίσως μας επηρέασε και το πέναλτι που έγινε σ’ ένα σημείο και μετά έπεσε η ψυχολογία των παικτών. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι. Πήραμε κάποια χρήσιμα συμπεράσματα από αυτό το ματς, αλλά κοιτάμε το επόμενο να είμαστε καλοί στην Καλαμάτα για να πάρουμε τη νίκη».

Στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα ο Θανάσης Δεινόπαπας. Ο έμπειρος επιθετικός έπαιξε στο αριστερό άκρο της επίθεσης, είχε όρεξη, διάθεση, αγωνίστηκε με πάθος και ήταν από τους παίκτες του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο που προσπάθησαν πάρα πολύ. Σίγουρα του λείπει αγωνιστικός ρυθμός, καθώς είχε να αγωνιστεί ενάμιση χρόνο. Στο ματς Κυπέλλου με τον Απόλλωνα Πόντου είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 90’.
Ο Δεινόπαπας είχε την ατυχία να τραυματιστεί στο 60’ και να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο, δίνοντας τη θέση του στον Πριόνα. Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, το πρόβλημα δεν είναι σοβαρό (χθες υποβλήθηκε σε μαγνητική), έχει ένα τράβηγμα τον δικέφαλο, το οποίο θα τον αφήσει μία εβδομάδα με δέκα μέρες εκτός προπονήσεων.
Στο δεύτερο ημίχρονο εκτός του νεαρού Πριόνα, αγωνίστηκαν και οι επίσης νεαροί Καρακώστας και Κλεμέντε, με τον Σούλη Παπαδόπουλου να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα, όσον αφορά την αγωνιστική τους κατάσταση.
Οι Μακρυωνίτης, Μπουτζίκος, Γραικός, Βοσνακίδης, Παπαϊωάννου και Τσίτας έπαιξαν σε όλο το παιχνίδι, ενώ ο Κουτσιανικούλης έπαιξε 66 λεπτά, προκειμένου να μην καταπονηθεί, ενόψει της αναμέτρησης με την Καλαμάτα.
Ο Ντάγκλας Τζέφερσον ξεκίνησε για πρώτη φορά φέτος στο βασικό σχήμα σε επίσημο παιχνίδι, είχε μία συμμετοχή στον αγώνα Κυπέλλου με την Αταλάντη στο Κύπελλο και μία συμμετοχή στο παιχνίδι πρωταθλήματος με τον Ασπρόπυργο, με τον Βραζιλιάνο μέσο να έχει μέτρια παρουσία και να γίνεται αλλαγή στο 53’ (στη θέση του πέρασε ο Καρακώστας).

Το μυαλό στην Καλαμάτα
Ο Ολυμπιακός την Κυριακή δίνει ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με αντίπαλο την πρωτοπόρο της Φούτμπολ Λιγκ Καλαμάτα, στην πρωτεύουσα της Μεσσηνίας. Η «Μαύρη Θύελλα» προέρχεται από σπουδαία εμφάνιση και νίκη επί της ΑΕΛ για το Κύπελλο Ελλάδος με 3-0 και θέλει να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες στο γήπεδό της. Εντός έδρας η Καλαμάτα τη φετινή χρονιά έχει μόνο νίκες. Για το πρωτάθλημα έχει επικρατήσει του Ιάλυσου με 2-0 και του Ιωνικού με 1-0, ενώ στο Κύπελλο απέκλεισε τον Καραϊσκάκη με 4-3 στα πέναλτι (0-0 κ.α. και παράταση), ενώ νίκησε, όπως προαναφέραμε, στο πρώτο παιχνίδι της 5ης φάσης τη Λάρισα με 3-0. Ως γηπεδούχος η ομάδα του Βασίλη Βούζα δεν έχει δεχθεί τέρμα σε επίσημο παιχνίδι (6-0) και δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως κατέχει την πρώτη θέση στη Φούτμπολ Λιγκ, παρότι την περασμένη αγωνιστική γνώρισε την πρώτη ήττα από τον Διαγόρα στη Ρόδο με 2-0 (στο 1-0 έχασε πέναλτι στο 83’).
Στο προχθεσινό παιχνίδι με την ΑΕΛ αποχώρησαν τραυματίες από τον αγωνιστικό χώρο οι Καζβιρόπουλος και Μάκος, με τη συμμετοχή τους στο παιχνίδι της Κυριακής να είναι αμφίβολη. Ο πρώτος δεν είναι βασικός, έχοντας ελάχιστα λεπτά συμμετοχής στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ο έμπειρος κεντρικός αμυντικός Γρηγόρης Μάκος είναι από τα βασικά στελέχη της Καλαμάτας φέτος.
Ο Ολυμπιακός θα στερηθεί των υπηρεσιών του Ιμπάν Ράντι, ο οποίος υπέστη θλάση στο παιχνίδι με την Ιεράπετρα, όπως έδειξε η μαγνητική στην οποία υποβλήθηκε και ήδη έχει αρχίσει θεραπεία, προκειμένου να αποθεραπευτεί και να επιστρέψει δυνατός στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας.
Σήμερα στην προπόνηση, που θα διεξαχθεί στο προπονητικό κέντρο του Ολυμπιακού στον Άγιο Γεώργιο Βελεστίνου, ο Σούλης Παπαδόπουλος θα δοκιμάσει το σχήμα που σκοπεύει να παρατάξει στην κυριακάτικη αναμέτρηση, στο οποίο θα υπάρχουν κάποιες αλλαγές, σε σχέση με την ενδεκάδα που ξεκίνησε στο ματς με την Ιεράπετρα.
Οι «ερυθρόλευκοι» θα προπονηθούν και το Σάββατο το πρωί και στη συνέχεια η αποστολή θα αναχωρήσει για την Καλαμάτα.

Η διοίκησης της Καλαμάτας απηύθυνε κάλεσμα στους φιλάθλους της «Μαύρης Θύελλας» να γεμίσουν το στάδιο στον αγώνα με τον Ολυμπιακό. Στη ανακοίνωσε που εξέδωσε η διοίκηση μεταξύ άλλων τονίζεται: «Φίλαθλοι της «Μαύρης Θύελλας», ελάτε να θαυμάσουμε και να χειροκροτήσουμε όλοι μαζί τους ποδοσφαιριστές, που μέχρι σήμερα έχουν δώσει τα πάντα, η Καλαμάτα να επιστρέψει με τον καλύτερο τρόπο στο προσκήνιο του ελληνικού επαγγελματικού ποδοσφαίρου.
Την Κυριακή απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου, δεν πρέπει να μείνει καμία κενή θέση στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας. Η διατήρηση της ομάδας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Φούτμπολ Λιγκ είναι επιβεβλημένη».
*Σύμφωνα με την ιστοσελίδα sportstonoto.gr, ο Τάσος Καντούτσης, ο οποίος πέρυσι φόρεσε την φανέλα της Νίκης, υπέγραψε στην Καλαμάτα, την τελευταία μέρα των μεταγραφών για ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές. Θυμίζουμε, πως ο νεαρός κεντρικός αμυντικός έχει αγωνιστεί άλλες δύο φορές στην Καλαμάτα, την περίοδο 2013-14 και την χρονιά 2016-17, έχοντας συνολικά 67 συμμετοχές στην Γ’ Εθνική με την «Μαύρη Θύελλα».