Όταν λείπει η γάτα!

Με την Λίβερπουλ να παίζει σήμερα στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, οι υπόλοιπες ομάδες που την καταδιώκουν στην Πρέμιερ Λιγκ συνεχίζουν αυτό το Σάββατο να αγωνίζονται. Μάλιστα, Σίτι και Λέστερ αναμετρώνται στο Μάντσεστερ και προκύπτει σημείο από το πρώτο 45λεπτο.

Λίβερπουλ – Φλαμένγκο

Τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και ενδεχομένως πέναλτι. Με τέρμα του Φιρμίνιο στις καθυστερήσεις, πήρε την πρόκριση στον τελικό κόντρα στην Μοντερέι. «Θα είναι δύσκολο το έργο μας, είναι πολύ οργανωμένη ομάδα και ξέρει άψογα να βγαίνει γρήγορα στην επίθεση», σχολίασε για το αποψινό παιχνίδι ο κόουτς Κλόπ. Από την άλλη, οι Βραζιλιάνοι τα βρήκαν… σκούρα για ένα ημίχρονο κόντρα στην Αλ Χιλάλ του Λουτσέσκου, χάνοντας μάλιστα ημίχρονο με 1-0! Με τις αλλαγές του, ο Ζεζούς έφερε τούμπα το ματς στην επανάληψης και σήμερα θα έχει φουλ ψυχολογία απέναντι στην αγγλική ομάδα. Υπάρχει πίστη πως η κούπα θα καταλήξει στο Ρίο ντε Τζανέιρο. Πάμε για ματς με γκολ και θέαμα. Over 2.5 & G/G.

Μάντσεστερ Σίτι – Λέστερ

Επιβλήθηκε την Τετάρτη της Όξφορντ με 3-1 και πέρασε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ. Η απόσταση βέβαια των 14 βαθμών δεν καλύπτεται εύκολα στο πρωτάθλημα, ωστόσο ο Γκουαρδιόλα δεν αναμένεται να… παρατήσει την Πρέμιερ Λιγκ πριν τα Χριστούγεννα. Πλέον  είναι και θέμα πρεστίζ το να μην τερματίσει η ομάδα κάτω από την δεύτερη θέση. Η Λέστερ από την άλλη, ήρθε ισόπαλη 1-1 απέναντι στην Νόριτς και έμεινε στο -10 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ. Αξίζει να αναφερθεί πως εάν μετρούσαν μόνο τα αποτελέσματα των δεύτερων ημιχρόνων, η Λέστερ θα ήταν πρώτη και στο +5 από τους «Ρεντς».