«Όρθιος» ο Διαγόρας στην Καλαμπάκα – Έφερε 1-1 με τα Μετέωρα για τη Γ’ Εθνική

Ευτυχή κατάληξη είχε για τον Διαγόρα το παρθενικό του παιχνίδι στη Γ’ Εθνική. Η ομάδα του Στεφανοβικείου έμεινε «όρθια» στην Καλαμπάκα φέρνοντας ισοπαλία 1-1 με τα Μετέωρα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Πολυζόπουλο στο 44’, ενώ η ισοφάριση ήρθε από τον Παπαγεωργίου στο 55’.
Ο χθεσινός αγώνας είχε ιστορική σημασία για τον Διαγόρα αφού ήταν ο πρώτος του σε Εθνική κατηγορία από το 1957, το έτος ίδρυσής του. Οι περσινοί πρωταθλητές της ΕΠΣΘ ήθελαν πολύ αυτό να συνοδευτεί με θετικό αποτέλεσμα σε μία δύσκολη έδρα και τα κατάφεραν, αφού πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση. Μάλιστα με λίγη περισσότερη τύχη θα μπορούσαν να γυρίσουν στη βάση τους ακόμη και με το «διπλό».
Ο προπονητής του Διαγόρα Μιχάλης Ζιώγας παρέταξε το ακόλουθο σχήμα: Τερματοφύλακας ο Κουτσιρίμπας. Δεξιός οπισθοφύλακας ο Καραμπούζης και αριστερός ο Σπαθής, ενώ οι Πρασσάς και Αλεξίου συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Οι Σπ. Καραπλιάγκος, Παπαγεωργίου και Ζιάκας τοποθετήθηκαν στη μεσαία γραμμή. Από τα άκρα επιχειρούσαν οι Κουβελάς και Ζιάκας, ενώ ο Αλαμάνης χρησιμοποιήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό και φυσικά να κλείσουν τους διαδρόμους προς την εστία τους. Όμως λίγο πριν τελειώσει το α’ μέρος βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Ήταν στο 44ο λεπτό όταν ο Γεωργάκης σέντραρε και ο Πολυζόπουλος με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Κουτσιρίμπα.
Η ομάδα του Στεφανοβικείου κινδύνευσε να δεχθεί και δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Στο 48’ η προβολή του Πολυζόπουλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά «νικήθηκε» από τον Κουτσιρίμπα.

Ο Διαγόρας έμεινε «ζωντανός» στο ματς και στο 55’ έφτασε στην ισοφάριση. Η φάση ξεκίνησε από προσπάθεια του Κουβελά από τα αριστερά, ο οποίος έκανε το γύρισμα για τον Καλύβα. Αυτός δεν πρόλαβε τη μπάλα, με τους αμυνόμενους να προσπαθούν να την απομακρύνουν. Ωστόσο, αυτή έφτασε στον Παπαγεωργίου που από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ και έγραψε το 1-1.
Με αυτή του την ενέργεια ο Λαρισαίος χαφ έγραψε… ιστορία μια και σημείωσε το πρώτο τέρμα του Διαγόρα στη Γ’ Εθνική, που έμελλε να του δώσει και τον πρώτο του βαθμό στην κατηγορία. Μάλιστα από αυτό το χρονικό σημείο και μετά αν μία ομάδα δικαιούταν να πετύχει δεύτερο γκολ και να κερδίσει, αυτή ήταν ο Διαγόρας. Και αυτό γιατί σε δύο περιπτώσεις ο Αλαμάνης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ. Όμως στο 70’ αστόχησε, ενώ στο 81’ πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα Τοπουζλή.
Διαιτητής: Μπεκιάρης (ΕΠΣ Καρδίτσας).
Βοηθοί: Τίκας, Κανιούρας (ΕΠΣ Καρδίτσας).
ΜΕΤΕΩΡΑ: Τοπουζλής, Μπέτσας, Δάσιος, Γεωργάκης, Λουκάς, Φωτίκας, Παπαευθυμίου, Τσιαντούλας, Κατσαντώνης, Ιωάννου, Πολυζόπουλος.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Κουτσιρίμπας, Καραμπούζης, Σπαθής, Πρασσάς, Αλεξίου, Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς (90’ Δίντσης), Παπαγεωργίου (70’ Τανός), Αλαμάνης, Ζιάκας (81’ Σιγαλάκος), Καλύβας (56’ Λάιος).