Όρθια με Μπέιλ η Ουαλία κόντρα στις ΗΠΑ

Το… πήρε πάνω του ο Γκάρεθ Μπέιλ και κράτησε όρθια την Ουαλία στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και μετέτρεψε σε γκολ, η ομάδα του Ρομπ Πέιτζ κατάφερε να σώσει τον βαθμό απέναντι στις ΗΠΑ που ήταν ανώτερες για μια ώρα στον αγώνα (1-1).
Ανύπαρκτη στο πρώτο μέρος η Ουαλία, ανέβηκε από το 60’ και έπειτα με την είσοδο του Μουρ να παίζει κομβικό ρόλο και να παίρνει την ισοπαλία που θα παίξει μεγάλο ρόλο για τη συνέχεια, με το γκολ του Μπέιλ να είναι το πρώτο για την χώρα του σε Μουντιάλ μετά το 1958.
Τρομερό ματς του Πούλισικ (που είχε ασίστ) αλλά δεν έφτανε, με τον Γουεά να σκοράρει για τις ΗΠΑ που αποδείχτηκαν φλύαρες και αναποτελεσματικές.

Οι ΗΠΑ μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και δημιουργούσαν συνεχώς φάσεις. Η πρώτη πολύ καλή στιγμή ήρθε στο 10ο λεπτό όταν ο Ρόντον λίγο έφτασε να βάλει αυτογκόλ, αλλά ο Χένεσι έδιωξε. Στην συνέχεια της φάσης, ο Σάρτζεντ έκανε τη γυριστή κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας. Τα λεπτά περνούσαν, η Ουαλία δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα στα πόδια, ενώ η υπεροχή των Αμερικανών μετατράπηκε σε γκολ στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πούλισικ έκανε ωραία κάθετη στον Γουεά και εκείνος με άψογο τελείωμα νίκησε τον Χένεσι για το 1-0. Οι Αμερικανοί συνέχιζαν να απειλούν και για δεύτερο γκολ, ωστόσο δεν το βρήκαν και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα (1-0).

H Ουαλία στο δεύτερο ημίχρονο πήρε μέτρα στο γήπεδο, κρατούσε περισσότερο την μπάλα, ωστόσο δεν φαινόταν ιδιαίτερα απειλητική. Από το 50’ και έπειτα άρχισε να δημιουργεί κάποιες ευκαιρίες, με τον Ντέιβις στο 65’ να παίρνει την κεφαλιά μετά από φάουλ και τον Τέρνερ να διώχνει τελευταία στιγμή. Η είσοδος του Μουρ ανέβασε τους Ουαλούς, ο οποίος απειλούσε κατά διαστήματα την άμυνα των ΗΠΑ και άνοιγε χώρους για τους συμπαίκτες του.

Στο 80’ η Ουαλία κέρδισε πέναλτι, αφού ο Ζίμερμαν κλώτσησε τον Μπέιλ, με τον 33χρονο δυο λεπτά αργότερα να σκοράρει με υπέροχη εκτέλεση. Γκολ το οποίο μάλιστα ήταν και ιστορικό και αυτό διότι ήταν το πρώτο γκολ της Ουαλίας σε Μουντιάλ μετά από το 1958. Μέχρι τα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Μπέιλ να σώζει ουσιαστικά το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του κόντρα στις ΗΠΑ, που συνολικά ήταν καλύτερες στο παιχνίδι.

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπερχάλτερ): Τέρνερ, Ντεστ (74’ Γέντλιν), Ζίμερμαν, Ριμ, Ρόμπινσον, Άνταμς, Μούσα (75’ Ακόστα), ΜακΚένι (66’ Άαρονσον), Γουέα (88’ Μόρις), Πούλισικ, Σάρτζεντ (74’ Ράιτ).

ΟΥΑΛΙΑ (Ρόμπερτ Πέιτζ): Χένεσι, Μίπαμ, Ρόντον, Ντέιβις, Ρόμπερτς, Ράμσεϊ, Άμπαντου (94’ Μορέλ), Γουίλσον (92’ Τόμας), Γουίλιαμς (79’ Τζόνσον), Τζέιμς (46’ Μουρ), Μπέιλ.