Όμορφο θέαμα από τον Ολυμπιακό Β. στο 4-2 επί του Θεσπρωτού (photos)

Την τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε σήμερα το απόγευμα ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 4-2 του Θεσπρωτού, έφτασαν του 25 βαθμούς και ξεπέρασαν τον Πανσερραϊκό στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας στην 4η θέση.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 16’ πίσω στο σκορ, κατάφερε πριν βγει το πρώτο ημίχρονο να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έφτασε σε τρίτο τέρμα, βάζοντας γερές βάσεις για το «τρίποντο». Οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα ακόμη τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ανατροπή για τον Ολυμπιακό στο σκορ
Μετά το 5’ ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο ματς, όμως από ένα λάθος του Φιλίποβιτς στο 16’ ο Πατσέκο έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Μπίκας από κοντά έγραψε το 0-1.

Το γκολ του Θεσπρωτού δεν πτόησε τους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι στη συνέχεια προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Για να φτάσουμε στο 32’, όπου ο Ολυμπιακός με έναν «κεραυνό» του Τσαγκαλίδη ισοφάρισε σε 1-1. Ο νεαρός μέσος των “ερυθρολεύκων” με σουτ…. φωτοβολίδα από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κίναλη, σημειώνοντας ένα πανέμορφο γκολ.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν σταμάτησαν να πιέζουν, με στόχο το δεύτερο γκολ και στο 38’ χάθηκε ευκαιρία με τον Βασιλούδη και στη συνέχεια της φάσης με τον Παπαδημητρίου.

Στο 43’ μετά από ωραία οργανωμένη προσπάθεια των παικτών του Ολυμπιακού με τελικό αποδέκτη τον Ιάσονα Παπαδημητρίου, ο φορ των «ερυθρολεύκων» με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

Τελικά το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Βουκελάτος μέσα από την περιοχή απέτυχε να σκοράρει, απέκρουσε ο τερματοφύλακας, η μπάλα στρώθηκε στον Τσαγκαλίδη και αυτός με νέο «κεραυνό», παρόμοιο με το πρώτο γκολ, έγραψε το 2-1.

Τρία γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε γρήγορα να φτάσει σε τρίτο τέρμα. Από πλάγια θέση αριστερά ο Στάθης Βασιλούδης “κρέμασε” τον Κίναλη, γράφοντας το 3-1 για τον Ολυμπιακό.

Στη συνέχεια ο Θεσπρωτός ανέβασε την απόδοσή του, είχε καλή παρουσία στο παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε ορισμένες αδράνειες στην άμυνα του Ολυμπιακού, δημιουργώντας και χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες για γκολ. Καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο 51’. Από εκτέλεση κόρνερ ο Μπίκας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη ρίζα του αριστερού δοκαριού του Ολυμπιακού και στη συνέχεια της φάσης ο Σαραντίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λαδά, ο οποίος του έκλεισε το οπτικό πεδίο και απέκρουσε την μπάλα.

Στο 60’ Ο Σαραντίδης έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή.Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έχασε κλασικές ευκαιρίες να πετύχει και τέταρτο τέρμα, με μοιραίο παίκτη τον Ιάσονα Παπαδημητρίου. Στο 86’ ο Τσαγκαλίδης πάσαρε στον Ερέρα, αυτός έβγαλε τετ α τετ τον Παπαδημητρίου, ο οποίος νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Κίναλη.
Στο 87’ από εκτέλεση κόρνερ του Ερέρα ο Φιλίποβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κίναλη, ενώ στο 89’ ο Παπαδημητρίου μόνος απέναντι από τον Κίναλη δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Ο Θεσπρωτός στο 92’ μείωσε σε 3-2 με τέρμα που σημείωσε ο Πέντσας μετά από γύρισμα του Πατσέκο, όμως ο Ολυμπιακός στο 93’ με γκολ του Ιγκόρ Φιλίποβιτς με σουτ έξω από την περιοχή, ύστερα από λάθος διώξιμο του Κίναλη διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Βοηθοί: Παγουράς, Δελής (Βοιωτίας)
4ος διαιτητής: Ψυχούλας (Βοιωτίας)
Κίτρινες: Βουκελάτος, Λαδάς-Μπίκας, Ραμίρες
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Ξενοδόχοφ (34’ λ.τρ. Λαδάς), Σκοπελίτης, Μπουτζίκος, Γιαννίτσης, Φιλίποβιτς, Κόλα, Τσαγκαλίδης, Βουκελάτος (67’ Χολέβας), Βασιλούδης (82’ Πέλκας), Κατσούκης (82’ Ερέρα), Παπαδημητρίου.
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Σαραντίδης, Σταυρίδης (76’ Καζβιρόπουλος), Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Γώγος (46’ Πούφλης), Διγκόζης (64’ Πέντσας), Μπίκας, Γκάντσιερ. Πατσέκο, Ραμίρεζ.