Ολυμπιακός Β., ΑΕΒΔ και Αγριά στους “8” του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ

Ολυμπιακός Βόλου και ΑΕΒΔ σημείωσαν νίκες στη β’ φάση του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΘ και έτσι προκρίθηκαν στη φάση των “8”, εκεί όπου ήδη βρισκόταν η Αγριά η οποία πήρε στα “χαρτιά” το δικό της ματς με τον Α.Ο. Σουφλαρίων.
Ο Ολυμπιακός Βόλου δεν είχε κανένα πρόβλημα να συντρίψει τον Λέοντα Τυρνάβου με το εμφατικό 90-48. Όπως φαίνεται και από την τελική διαφορά των 42 πόντων οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ποιοτικά ανώτεροι υπερτερώντας σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Είχαν εξ αρχής το προβάδισμα κλείνοντας το α’ ημίχρονο στο +12 (41-29), ενώ είχαν ένα “εκρηκτικό” τρίτο δεκάλεπτο όπου το επί μέρους σκορ ήταν 32-7. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Τζαλαβάρας με 25 πόντους, ενώ “διψήφιοι” ήταν και οι Καραγεώργος με 17, Στεφόπουλος με 13 και Πλεσιώτης με 12 πόντους.
Δεκάλεπτα: 26-19, 41-29 (ημίχρονο), 73-36, 90-48 (τελικό).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Κοσμάτος) Καραγεώργος 17 (3), Κωτούλας 3 (1),Τρασάς 7 (2), Σαλεπτσής, Μακρής, Μπίγγας, Πλεσιώτης 12 (3), Σκαμάγκας 5 (1), Στεφόπουλος 13 (2), Τζαλαβάρας 25, Γιαννίκος 8 (2).
Όσον αφορά την ΑΕΒΔ επικράτησε εκτός έδρας του Ηρακλή Χάλκης με 54-69. Η ομάδα της Μαγνησίας ήταν καλύτερη και βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με διαφορά 21 πόντων (20-41). Στην επανάληψη διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και δεν απειλήθηκε ποτέ από τον αντίπαλο.
Δεκάλεπτα: 11-22, 20-41 (ημίχρονο), 35-53, 54-69 (τελικό).
ΑΕΒΔ (Κατσαφούρης) Μπαμπούρης 2, Οικονόμου, Σακκάς, Κατσάκος 17 (5), Βλιώρας, Πλεσέα, Γκόριας 2, Βλάχος 3 (1), Μόσιος 18 (2), Καρασάββας 14 (1), Μπίκας 13, Δεσλής.

Νέος Κεραυνός-ΕΑΛ 60-67
ΑΕΛ-Γ.Σ. Αμπελώνα 50-75
Δαναοί Τρικάλων-ΑΕΔ Πλατυκάμπου 76-39
Σπάρτακος-Α.Ε. Τρικάλων 58-82
Φαλάνη-Πολυαθλητικό Τρικάλων 37-79
Ολυμπιακός Βόλου-Λέοντας Τυρνάβου 90-48
Ηρακλής Χάλκης-ΑΕΒ Διμηνίου 54-69