Ολυμπιακός – Γαλατασαράι 67-61

Νικηφόρο ήταν το πρώτο από τα δύο παιχνίδια προετοιμασίας του Ολυμπιακού κόντρα στην Γαλατασαράι, με τους πρωταθλητές να επικρατούν στο κλειστό της Γλυφάδας με 67-61 αφήνοντας θετικές εντυπώσεις σε ένα ακόμα παιχνίδι.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο δεχόμενοι μόλις 20 πόντους ενώ με εξαίρεση την τελευταία περίοδο στάθηκαν πολύ καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ο Ολυμπιακός, που έπαιξε δίχως τους Γιανγκ και Αθηναίου, προηγήθηκε με +18 (52-34) στο φινάλε της τρίτης περιόδου ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τούρκοι ανέκαμψαν και με ένα επιμέρους σκορ 6-24 (!) ισοφάρισαν στο 37′ σε 58-58. Ωστόσο στο φινάλε ο Ολυμπιακός είχε ρυθμό φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 35-20, 52-34, 67-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 7 , Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 7(1), Αγραβάνης , Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 17 (2), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης , Χάκετ 5(1), Λοτζέσκι 5 (1)

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Σμιθ 9(2), Πρλέζντιτς 5, Τόμπσον 6, Πλάις 11, Ντέιμον 13(2), Γκουλέκας 5(1), Ντίμπλερ 2, Ντέντμον 8(1), Κοκσάλ 2