Ολοκληρωτικό μπάσκετ στο α’ ημίχρονο – Η Νίκη επιβλήθηκε του Μακεδονικού στη Ν. Ιωνία

Εύκολα επικράτησε με 78-63 κόντρα στον Μακεδονικό η Νίκη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής χαρίζοντας ωραίο θέαμα στους φιλάθλους της. Η βολιώτικη ομάδα εμφανίστηκε διπρόσωπη, με ολοκληρωτικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε με 23 πόντους (54-31), αλλά χαλάρωσε στα δύο υπόλοιπα δεκάλεπτα όταν δεν απειλήθηκε.
Η βολιώτικη ομάδα ήταν καταιγιστική από το ξεκίνημα. Το 8-4 έγινε 23-7 με σερί 15-3 με έναν φοβερό Σάκη Κουτίνα που είχε 17 πόντους σε 14 λεπτά με 3/4 βολές, 5/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μεγάλη ευστοχία για τους «κυανόλευκους» -που χθες φόρεσαν κίτρινη φανέλα- αλλά και πολύ ωραίοι συνδυασμοί στο παρκέ, με ασίστ και εύκολα καλάθια.
Η α’ περίοδος έκλεισε με διπλό σκορ, 28-14 και η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν 39 πόντους σε 12 λεπτά (39-19), έφθασαν τους 44 στο 15’ (44-24) και τους 54 στο ημίχρονο όταν προηγήθηκαν 54-31, έχοντας μέγιστη διαφορά το +28 λίγο πριν την ανάπαυλα (54-26). Να σημειωθεί πως στο δεύτερο δεκάλεπτο «πήρε το όπλο του» ο Θωμάς Καραγεώργος που έχασε το πρώτο και το τελευταίο τρίποντο που επιχείρησε, αλλά ενδιάμεσα είχε 4/4 έξω από τα 6,75 (!), εκ των οποίων τα δύο συνεχόμενα (μετέτρεψε το 46-24 σε 52-26 στο 17:10).
Στη γ’ περίοδο, οι παίκτες της Νίκης χαλάρωσαν κάπως και έδωσαν δικαίωμα στον Μακεδονικό να μειώσει. Το σκορ έγινε 59-46 καθώς οι «κυανόλευκοι» είχαν μόλις 5 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά, όμως ο Τσώλης με τρεις και ο Τασιούδης με δύσκολο μακρινό σουτ άνοιξαν ξανά την ψαλίδα, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +18, αφού ο Κουτίνας σημείωσε «μπάζερ-μπίτερ» έξω από τα 6,75.

Για πάνω από τέσσερα λεπτά έμεινε χωρίς πόντο η Νίκη στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου κάνοντας αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα η ομάδα της Θεσσαλονίκης να μειώσει 68-56 (στο 33:56). Ο Γεωργίου… έσπασε το νεκρό διάστημα με τρίποντο και ο Φρουσκλιάς με τον ίδιο τρόπο έκανε το 74-58 στο 35:44. Από εκεί και πέρα, η Νίκη διατήρησε τη μεγάλη διαφορά, ολοκληρώνοντας τον αγώνα στο +15.
Δεκάλεπτα: 28-14, 54-31, 68-50, 78-63
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Καραγεώργος 12 (0/1 δ., 4/8 τρ., ριμπ. 4-1), Βερτζάγιας, Γεωργίου 5 (1/2 δ., 1/3 τρ., ριμπ. 2-2), Αναγνωστόπουλος 3 (1/1 τρ., ριμπ. 1-0), Γιωτόπουλος 2 (1/2 δ., ριμπ. 2-0), Κουτίνας 21 (4/6 β., 5/9 δ., 2/3 τρ., ριμπ. 4-1), Τσαβές 2 (1/3 δ., ριμπ. 2-0), Τασιούδης 14 (7/13 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 6-2), Τσώλης 5 (3/6 β., 1/6 δ.,0/4 τρ., ριμπ. 7-1), Τάσσος 5 (1/1 β., 2/5 δ., ριμπ. 2-0), Φρουσκλιάς 9 (4/5 β., 1/2 β., 1/4 τρ., ριμπ. 5-0) , Διγενής (ριμπ. 1-0).
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Μύθου): Χαλάτσης 6, Κόντσες 4, Μπάρζου 2, Κουντουράτζογλου 16 (1), Τσινόπουλος 5 (1), Τασούδης, Κομμάτας, Καραθανάσης 14 (1), Ουλουσίδης 7, Καλογεράτος 3, Ιωαννίδης, Χαντζίδης 6.