Ολοκλήρωσε με νίκη τη σεζόν η Αργώ – Τερμάτισε 4η στη Β’ Εθνική βόλεϊ ανδρών

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της η ανδρική ομάδα βόλεϊ της Αργούς κερδίζοντας με 1-3 σετ την γηπεδούχο Φθία στον αγώνα που έγινε στο ΔΑΚ Λαμίας. Έτσι, τερμάτισε στην 4η θέση της Β’ Εθνικής με 24 βαθμούς και απολογισμό οκτώ νικών και έξι ηττών.
Η ομάδα του Βόλου αν και μπήκε δυναμικά δεν τα κατάφερε στο πρώτο σετ που έληξε 25-22 υπέρ της Φθίας. Στους ίδιους ρυθμούς και τα επόμενα σετ με ένα «μαραθώνιο» 30-32 και ένα 25-27. Οι δύο ομάδες τα διεκδίκησαν με μεγάλη ένταση, αλλά οι παίκτες της Αργούς ήταν αποφασισμένοι για τη νίκη. Έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν 1-2 στα σετ, ενώ πήραν και το τέταρτο με 23-25. Πολύ καλή εμφάνιση των νεαρών Ξενοκώστα και Ιωνά που άφησαν υποσχέσεις για το μέλλον.
Τα σετ: 25-22, 30-32, 25-27, 23-25.
ΑΡΓΩ (Τιρτιράκης): Δρακάκης (αρχηγός),Φουρκιώτης, Ζηλιαναίος, Ισλαμάι, Σκευοφύλαξ, Ανδριώτης, Ιωνάς, Ξενοκώστας, Σπανουδάκης (λίμπερο).
Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής βόλεϊ των ανδρών: Α.Σ. Δωρίδας-ΑΕΛ 0-3, Ακαδημία Τυρνάβου-ΕΑΛ 0-3, Φθία-Αργώ 1-3, Φιλαθλητικός Λαμίας-Άμιλλα 3-0 α.α.
Βαθμολογία (τελική): ΕΑΛ 35, ΑΕΛ 31, Φθία Λαμίας 27, Αργώ 24, Ακαδημία Τυρνάβου 19, Φιλαθλητικός Λαμίας 15, Άμιλλα 4, Α.Σ. Δωρίδας 4.

Έχασαν οι Γυναίκες από τη Νίκη
Την ήττα με 0-3 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα της Αργούς στο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής από την Νίκη Βόλου. Σε άσχημη μέρα και χωρίς να καταφέρουν να πιάσουν απόδοση οι αθλήτριες της Αργούς ηττήθηκαν δίκαια σε έναν αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τις δύο ομάδες. Στα highlights του ματς η είσοδος και η εξαιρετική εμφάνιση της κορασίδας Πασχαλίδου που έκανε και αυτή το ντεμπούτο της στη Β’ Εθνική κατηγορία γυναικών.
Όπως υποστηρίζουν οι άνθρωποι της Αργούς: «Στα αρνητικά η επιλογή της 1ης διαιτητού η οποία ενώ έχει κάνει εξαιρετική πορεία στους μέχρι τώρα αγώνες μικρότερης κατηγορίας που έχει σφυρίξει και πολύ καλής εμφάνισης σαν δεύτερης στη Β’ Εθνική, φάνηκε ανέτοιμη σαν πρώτης στο ίδιο πρωτάθλημα».
ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος, Ζαφειρίου): Τάσσου (αρχηγός), Γιαννετάκη, Χαρχαρή, Γκορίλα, Κάστανου, Κασιούρα, Αμυγδαλοπούλου, Πασχαλίδου, Παΐλα, Γιαλόγλου (λίμπερο).
Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής, που είναι η προτελευταία στη Β’ Εθνική βόλεϊ των γυναικών, είναι τα παρακάτω: ΑΕΛ-Φιλαθλητικός Λάρισας 0-3, Αργώ-Νίκη 0-3, Α.Ο. Σουφλαρίων-Γ.Σ. Βόλου 3-0, Φιλαθλητικός Αμπελώνα-Γ.Σ. Νίκαιας 3-1, Φθία Λαμίας-ΣΠΑ Καρδίτσας 1-3.
Βαθμολογία (σε 17 αγώνες): Φιλαθλητικός Λάρισας 48, ΑΕΛ 45, ΣΠΑ Καρδίτσας 29, Αργώ 27, Γ.Σ. Νίκαιας 27, Φιλαθλητικός Αμπελώνα 25, Νίκη 21, Φθία Λαμίας 20, Α.Ο. Σουφλαρίων 10, Γ.Σ. Βόλου 3.

Επιτυχίες των τμημάτων υποδομής
Επιτυχίες είχαν οι ομάδες υποδομής της Αργούς στα πρωταθλήματά τους. Οι Κορασίδες κέρδισαν 3-0 σετ τον ΣΠΑ Καρδίτσας. Η πορεία τους στο πρωτάθλημα είναι εξαιρετική, καθώς μπήκαν στην οκτάδα και του χρόνου θα παίζουν στην Α1 κορασίδων.
ΑΡΓΩ (Σταυρακοπούλου, Σταθόπουλος, Ζαφειρίου): Αμυγδαλοπούλου, Κασιούρα Β., Χαντζή, Πασχαλίδου, Κάστανου, Παΐλα, Μιμίκου, Σταθοπούλου, Κασιούρα Χ, Αλατίνη, Πολυζώη (λίμπερο) Καμινάρη (λίμπερο).
Επίσης, η ομάδα Κορασίδων Β’ της Αργούς νίκησε με 3-0 τον Ερμή Αγιάς.
Τέλος, η ομάδα των Παμπαίδων έκανε το «δύο στα δύο». Επιβλήθηκε 3-1 σετ της Φθίας Α’ και 3-0 της Φθίας Β’.
ΑΡΓΩ (Βούλγαρης): Αναστασίου Βάιος, Ιωνάς Ανδρέας, Παξιμαδάκης Χάρης, Σκιαθίτης Αντώνης, Ξενοκώστας Σπύρος, Κωτούλας Χρήστος, Βουγιούκας Σπύρος.