Όλη η δράση στον 2ο όμιλο της Α’ ΕΠΣΘ

Μία ακόμη επιτυχία προσέθεσε στο ενεργητικό του ο πρωτοπόρος του 2ου ομίλου Πύρασος, επικρατώντας 2-0 της Αγχιάλου για την 12η αγωνιστική. Με το ίδιο σκορ ο Ρήγας κέρδισε τους Μυρμιδόνες. Ο Αίας επιβλήθηκε 3-1 του Γ.Σ. Αλμυρού και ο Πρωτεσίλαος πήρε «διπλό» στην έδρα του Αστέρα με 0-1, ενώ το ρεπό του έκανε ο Διαγόρας.

Πύρασος-Αγχίαλος 2-0
Η επιστροφή του Πυράσου στο «σπίτι» του, το παραλιακό γήπεδο της Νέας Αγχιάλου, συνοδεύτηκε με νίκη στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο τον Α.Σ. Αγχίαλος Φθιώτιδες/Θήβες. Το συγκρότημα του Γιάννη Σιαμέτη κέρδισε με 2-0 και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα στον 2ο όμιλο.
Δυνατά μπήκαν και οι δύο ομάδες στο ματς, με τον Βλάχο του Πυράσου να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι στο 4ο λεπτό και τον Κάρρο της Αγχιάλου να χάνει καλή ευκαιρία στο 6’, όταν πλάσαρε από κοντά και ο Κεφαλάς απέκρουσε.
Από εκεί και πέρα ο Πύρασος απείλησε με τους Αραπίτσα (20’), Μπούτλα (32’), Μιχόπουλο (34’) για να βρει τελικά το γκολ στην επανάληψη. Ήταν στο 61ο λεπτό όταν ο Παπαδόπουλος σέντραρε και ο Βλάχος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Πολύ γρήγορα έγινε και το 2-0 με ωραίο σουτ του Αγιασιώτη, μετά από σέντρα του Αραπίτσα. Το σκορ αυτό δεν άλλαξε, με τον Πύρασο να έχει μία ακόμη ευκαιρία στο 77’ με τον Ζάχο.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς, Μιχόπουλος, Παπαδόπουλος (86’ Αλμασίδης), Δημητριάδης, Ρακής, Μπούτλας (86’ Θεοδωρόπουλος), Αραπίτσας, Ζενούνης, Βλάχος (88’ Νίνος), Αγιασιώτης (64’ Κατής), Καραγιώργος (64’ Ζάχος).
ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Σοφιανός, Λάμπρου, Κόκκαλης (68’ Ζαφειρίου), Μαγιόγλου, Αχ. Δαμάσκος, Λάζογλου, Κάρρος (46’ Προβιάς), Δράγνης, Χρ. Δαμάσκος (62’ Ζητούδης), Κόντρα (86’ Γεωργακόπουλος), Νούσιας (86’ Σίμος).

Αίας-Γ.Σ. Αλμυρού 3-1
Συγκλονιστικό ήταν το φινάλε στην αναμέτρηση Αίας-Γ.Σ. Αλμυρού που διεξήχθη στο στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος», παρά το γεγονός ότι γηπεδούχος ομάδα ήταν αυτή της Σούρπης, που πανηγύρισε τη νίκη με 3-1.
Το συγκρότημα του Μιχάλη Ανδρωνά άνοιξε το σκορ στο 62ο λεπτό όταν ο Θ. Κατσαβριάς έβγαλε σε θέση τετ-τ-τετ τον Χειλά, ο οποίος πλάσαρε σωστά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0). Όμως στο 87’ το ματς ήρθε στα ίσα, καθώς ο Κοντοβάς επιχείρησε σέντρα-σουτ και ο προωθημένος Τσιάτσιος έκανε το 1-1 με προβολή.
Πολλοί περίμεναν ότι δεν θα άλλαζε κάτι, αλλά ως το τέλος του αγώνα ο Αίας πέτυχε δύο ακόμη τέρματα και πήρε τη νίκη. Στο 89’ ο Αλ. Αραπίτσας ανετράπη από τον Γώγουλο και ο διαιτητής Γ. Τασιόπουλος καταλόγισε πέναλτι που αξιοποίησε ο Θ. Κατσαβριάς, για το 2-1. Όσο για το 3-1 σημειώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με το απευθείας φάουλ του Βούλγαρη.
ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Ράπτης, Παπανικολόπουλος, Γ. Ξηροκώστας, Πλαβός, Μπιρτσάι, Βούλγαρης, Χειλάς, Αλ. Αραπίτσας (90’ Τσιάμης), Θ. Κατσαβριάς, Κ. Κατσαβριάς (76’ Τσόγκας).
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Νικογιάννης, Τετριμίδας, Αράπης, Τσιάτσιος, Τσάμης, Χριστοφορίδης (73’ Γώγουλος), Δήμας, Κλουκουτάρας, Κοντοβάς, Δρόσος (56’ λ. τρ. Ζαντιώτης).

Ρήγας-Μυρμιδόνες 2-0
Επιστροφή στις νίκες για τον Ρήγα Φεραίο που επιβλήθηκε 2-0 των Μυρμιδόνων στο στάδιο του Βελεστίνου. Με δεδομένο ότι οι δύο ομάδες δεν θα συναντηθούν στην β’ φάση του πρωταθλήματος ο Λάκης Μπακάλης επέλεξε μία… πειραματική ενδεκάδα για τον Ρήγα θέλοντας να δώσει ανάσες σε κάποιους βασικούς, αλλά και χρόνο συμμετοχής σε νεαρότερους παίκτες.
Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και πήραν δίκαια το «τρίποντο». Άνοιξαν το σκορ νωρίς και συγκεκριμένα στο 6’ με το εύστοχο πλασέ του Μάνου Πάσχου στη δεξιά γωνία του Γκόγκου, ενώ το 2-0 έκανε επίσης με πλασέ ο Δημήτρης Αγροκώστας στο 75’. Οι νικητές είχαν και τέσσερα δοκάρια, στο α’ μέρος σε σουτ του Γ. Αγροκώστα και στην επανάληψη με τον Βαϊόπουλο και δύο φορές με τον Πάσχο.
Φιλότιμη προσπάθεια κατέβαλαν οι Μυρμιδόνες που στο α’ ημίχρονο πλησίασαν το γκολ δύο φορές με τον Χριστοδουλόπουλο και μία με τους Τσεκρέζη και Μάντζαρη, τις προσπάθειες των οποίων εξουδετέρωσε ο Τσιλίγκος.
Άτυχος στο ματς στάθηκε ο Παπαδανιήλ που τραυματίστηκε σε μία εναέρια μονομαχία. Ο νεαρός αμυντικός του Ρήγα έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 28’ και χρειάστηκε να του γίνουν οκτώ ράμματα στο φρύδι.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Τσιλίγκος, Κακάνης (62’ Καραγιάννης), Φιλοσόγλου, Παπαδανιήλ (28’ λ.τρ. Χασάπης), Χότζα, Βαϊόπουλος (62’ Γοδενόπουλος), Γ. Αγροκώστας, Σουγκάρης (68’ Βλιώρας), Πάσχος, Δ. Αγροκώστας, Τζινιέρης (62’ Γάρος).
ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ: Γκόγκος, Τσέργας, Φ. Κολημήτρας, Καραπτσιάς (75’ Μπούρχας), Γ. Κοντοβάς, Χρ. Κοντοβάς, Χριστοδουλόπουλος, Νάτζιος, Μάντζαρης (75’ Σπυρέλης), Γ. Κολημήτρας, Τσεκρέζης (80’ λ.τρ. Μηλιώνης).

Αστέρας-Πρωτεσίλαος 0-1
Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το παιχνίδι του Αστέρα με τον Πρωτεσίλαο στο οποίο οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 0-1. Στο 49’ οι Ριζομυλιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σταΐδης από κοντά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο επόμενο λεπτό έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βέργου.
Το γεγονός αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Πρωτεσίλαος που έψαξε περισσότερο το γκολ το οποίο ήρθε στο 85ο λεπτό, όταν ο Αλαμάνης ΙΙ τροφοδότησε τον Παπαδόπουλο που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε εύστοχα.
ΑΣΤΕΡΑΣ: Βουραζέρης, Παππάς, Δούμος, Δ. Αποστολίδης, Π. Αποστολίδης, Λουφόπουλος, Θεοδώρου, Ξηρομερίτης, Βέργος, Χαλιμούρδας, Σταΐδης. ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Μακ. Μάνος, Χασιώτης (60’ Μάρ. Μάνος), Τσαούσης, Χολέβας, Λεϊμονής, Σούδης, Σιαμανίκος, Κλίντον (60’ Αλαμάνης ΙΙ), Νικογιάννης (89’ Αλντίν), Αλαμάνης Ι, Παπαδόπουλος (90’ Καλτσάς).