Όλα μηδέν στο Πανθεσσαλικό – Βόλος και Λαμία έμειναν στο 0-0 για τα πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ

Σ’ ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα, Βόλος και Λαμία έμειναν στο 0-0 για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ. Το θέαμα που πρόσφεραν και οι δύο ομάδες ήταν μέτριο, με ελάχιστες καλές επιθετικές προσπάθειες.
Ο Βόλος είχε καλύτερη παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα όπου θα μπορούσε να είχε πετύχει ένα γκολ, καθώς του παρουσιάστηκαν οι ευκαιρίες. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι δύο ομάδες δεν έδειξαν τίποτα το ιδιαίτερο, με αποτέλεσμα το 0-0 να έρθει φυσιολογικά.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, το ντεμπούτο του Γιώργου Πετράκη στον πάγκο της Λαμίας, όπως και το ντεμπούτο του νεαρού Βολιώτη επιθετικού Γιώργου Μπάλλα στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ.
Ο Βόλος έφτασε τους 31 βαθμούς με τη χθεσινή ισοπαλία (πρώτη στα πλέι άουτ), ενώ η Λαμία έχει 32.

Πώς αγωνίστηκε ο Βόλος
Ο Στέφανος Ξηροφώτος παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε για πρώτη φορά φέτος ο Τάσος Καραγκιόζης, ενώ απόντων των Ντεντάκη (τραυματίας) και Λύρατζης (τιμωρημένος), το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Φεράρι (αν και αριστερός μπακ). Ως αριστερός οπισθοφύλακας αγωνίστηκε ο Τσαούσης. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Δημόπουλος και Διαμαντής. Οι δύο ανασταλτικοί μέσοι ήταν οι Μαξ και Τσοκάνης, Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κυζιρίδης (δεξιά) και Γκουαροτσένα (αριστερά), με τον Μουνίθ θα αγωνίζεται πίσω από τον προωθημένο Μάντζη.

Καλύτερος ο Βόλος στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο 20λεπτο ο Βόλος ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε σε δυο-τρεις περιπτώσεις το τέρμα του Θεοδωρόπουλου. Οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αναπτύσσονταν σωστά και μετά το 10’ πίεσαν την άμυνα της Λαμίας. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 12’ με τον Τσαούση να σουτάρει, τον Μάντζη να βάζει το πόδι του, να βρίσκει τη μπάλα, η οποία κατέληξε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, στο 13’, ο Τσαούσης σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Βύντρα και κατέληξε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μουνίθ, με τον Τσοκάνη να στέλνει με προβολή τη μπάλα άουτ.
Ο Βόλος απείλησε το τέρμα της Λαμίας στο 15’. Ο Τσοκάνης με διαγώνια μπαλιά βρήκε τον Κυζιρίδη, αυτός έκανε ωραίο κοντρόλ μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε παράλληλα από την εστία του Θεοδωρόπουλου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να υπερέχουν και να προσπαθούν να φτάσουν στο γκολ. Στο 24’ το σουτ του Γκουαροτσένα έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος, ενώ στο 30’ οι «κυανέρυθροι» έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ύστερα από κεφαλιά πάσα του Γκουαροτσένα, ο Μάντζης απέναντι από την εστία της Λαμίας έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Από μία στατική φάση, στο 37’, ο Βόλος είχε μία ακόμη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα, ο Μουνίθ εκτέλεσε φάουλ, με τον Θεοδωρόπουλο σε σωστή θέση να μπλοκάρει τη μπάλα.
Τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημίχρονου κύλησαν με τον Βόλο να είναι καλύτερος και τη Λαμία να μην μπορεί να βγει με αξιώσεις στην επίθεση, αντιμετωπίζοντας πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή, με τον Νιάσε να περνά στη θέση του Ελίνι Δημούτσου που τραυματίστηκε.

Μέτριο θέαμα στο β’ ημίχρονο
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βόλος προχώρησε σε μία αλλαγή, με τον Κώστα Μπαλογιάννη να παίρνει τη θέση του Στέργιου Δημόπουλου και να αγωνίζεται ως κεντρικός αμυντικός.
Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερα, αλλά χωρίς να απειλούνται οι εστίες του Θεοδωρόπουλου και του. Στο 55’ το σουτ του Μαξ από το ύψος της περιοχής έφυγε άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή της Λαμίας στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 58’. Ο Σάλιακας βρήκε τον τρόπο να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Καραγκιόζης σωστά τοποθετημένος κάτω από τα δοκάρια μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα.
Με την πάροδο του χρόνου, η ζέστη και η κούραση επηρέασαν τον ρυθμό του αγώνα, με τον Ζοάο πάντως στο 71’ να βρίσκεται σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε βρήκε σε σώμα αμυνόμενου της Λαμίας, με τη μπάλα να απομακρύνεται από την περιοχή των φιλοξενουμένων.

Μετά το 70’ το παιχνίδι ήταν κάτω του μετρίου, με τον Στέφανο Ξηροφώτου να ρίχνει στο ματς και τον Έρικ Γέντρισεκ στο 80’, με τον Σλοβάκο να αγωνίζεται στο πρώτο παιχνίδι για τα πλέι άουτ, καθώς λόγω τραυματισμού δεν αγωνίστηκε σε κανένα από τα τρία προηγούμενα ματς.

Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο, με τις ομάδες να δείχνουν να συμβιβάζονται με τον βαθμό της ισοπαλίας. Στις καθυστερήσεις πέρασε στο παιχνίδι για τον Βόλο ο Γιώργος Μπάλλας, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με την κυανέρυθρη φανέλα στη Σούπερ Λιγκ. Ως γνωστόν, ο νεαρός Βολιώτης επιθετικός την περασμένη εβδομάδα υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο με τον Βόλο.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Πάγκαλος (Λασιθίου), Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας)
4ος διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας)
Κίτρινες: Μαξ-Αντέτζο, Μπεχαράνο, Βάντερσον

ΒΟΛΟΣ: Καραγκιόζης, Τσαούσης, Φεράρι, Διαμαντής, Δημόπουλος (46’ Μπαλογιάννης), Μαξ, Τσοκάνης, Κυζιρίδης (53’ Ζοάο), Γκουαροτσένα, Μουνίθ (80’ Γέντρισεκ), Μάντζης (91’ Μπάλλας).
ΛΑΜΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Σκόνδρας, Αντέτζο, Βύντρα, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα (70’ Αραβίδης), Δημούτσος (45+2’ λ.τρ. Νιάσε), Σασί (84’ Καραμάνος), Σαλιάκας (84’ Μπουλούλης).