Όλα ανοιχτά για Νίκη και Ο.Υ.Κ.Β. στη «μάχη» της παραμονής

Μεγάλες μάχες μέσα και έξω από το νερό είχαμε το Σαββατοκύριακο στην εξωτερική πισίνα του ΕΑΚ Βόλου. Και αυτό διότι πραγματοποιήθηκαν οι τρεις πρώτες αγωνιστικές των πλέι άουτ της Α2 πόλο. Μετείχαν οκτώ ομάδες και μεταξύ αυτών η Νίκη και ο Ο.Υ.Κ.Β., που αυτή τη στιγμή κατέχουν την 4η και 6η θέση αντίστοιχα. Πάντως, όλα είναι ανοιχτά όσον αφορά το ποιες ομάδες θα παραμείνουν στην κατηγορία και ποιες θα υποβιβαστούν. Η κατάσταση θα ξεδιαλύνει στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που θα διεξαχθούν στις 15-16 Ιουλίου στη Νέα Σμύρνη. Η «ΘτΔ» ήταν το μόνο ΜΜΕ του Βόλου που έδωσε το δημοσιογραφικό «παρών» σε όλα τα παιχνίδια του διημέρου.

Οι οκτώ ομάδες δεν ξεκίνησαν από την ίδια βάση. Αναλόγως της θέσης που κατέκτησαν στην κανονική περίοδο απέκτησαν μπόνους βαθμών. Έτσι, Περιστέρι και Ν.Ε. Πατρών άρχισαν από το +3, Ο.Υ.Κ.Β. και Ιωνικός από το +2, ενώ Μίλων και Ν.Ο. Ρεθύμνου από το +1. Μόνο η Νίκη και ο Νηρέας Χαλανδρίου μπήκαν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πλέι άουτ χωρίς βαθμούς.
Μάλιστα στην πρεμιέρα η Νίκη γνώρισε βαριά ήττα από το Περιστέρι και πολλοί βιάστηκαν να την ξεγράψουν. Όμως στη συνέχεια κέρδισε Μίλωνα και Ν.Ε. Πατρών μπαίνοντας γερά στο κόλπο της σωτηρίας. Ο Ο.Υ.Κ.Β. έχασε το αρχικό του πλεονέκτημα διότι ηττήθηκε από τον Νηρέα Χαλανδρίου σε ματς-θρίλερ. Στη συνέχεια έχασε και από το Περιστέρι, αλλά νικώντας τον Μίλωνα βελτίωσε τη θέση του.
Από κει και πέρα, το Περιστέρι έδειξε ότι είναι ένα επίπεδο πιο ψηλά από όλες τις ομάδες και απέκτησε ισχυρό προβάδισμα για την παραμονή, ενώ ο Μίλων μπορεί να έχει το πλεονέκτημα έδρας στα ματς που απομένουν, αλλά έχει μείνει πολύ πίσω και μόνο με θαύμα θα αποφύγει τον υποβιβασμό. Σε δύσκολη θέση και η Ν.Ε. Πατρών που ξεκίνησε με τρεις βαθμούς και έμεινε σε αυτούς, αφού έχασε σε όλα της τα παιχνίδια.
Να θυμίσουμε ότι πέφτουν τέσσερις ομάδες στη Β’ Εθνική και μπορούν να συμβούν τα πάντα στη συνέχεια. Αρκεί να αναφέρουμε ότι ο 2ος Ιωνικός έχει οκτώ πόντους και τον χωρίζουν μόλις τρεις βαθμοί -δηλαδή μία νίκη- από τον 6ο της κατάταξης Ο.Υ.Κ.Β.

Σε αυτό το σημείο ας δούμε όλες τις λεπτομέρειες των αγώνων που έδωσαν οι ομάδες του Βόλου:

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(Σάββατο πρωί)

Νίκη-Περιστέρι 4-16
Η αυλαία των πλέι άουτ άνοιξε το πρωί του Σαββάτου με την ομάδα της Νίκης να χάνει καθαρά από το Περιστέρι με 4-16. Οι «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους. Ήταν από την αρχή πίσω στο σκορ (μέσα σε ενάμισι λεπτό από την έναρξη είχε γίνει το 0-2 με τέρματα των Πετρόπουλου και Μανώλη) και δεν απείλησαν σε καμία στιγμή.
Ο Πισσίας σκόραρε δύο φορές για τη Νίκη στην πρώτη περίοδο μειώνοντας σε 1-2 και 2-4, αλλά δύο «φτηνά» γκολ με ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια των Σκαρπέλη και Κουκουμάκη, έφεραν το Περιστέρι στο +4 (2-6) για να κλείσει το ημίχρονο με την αθηναϊκή ομάδα στο +5 (3-8).
Στα μισά του γ’ οκταλέπτου ο Δανιήλ έγραψε το 4-9 με σουτ από την περιφέρεια. Από κει και πέρα η Νίκη «σίγησε», σε αντίθεση με το Περιστέρι που δεν κατέβασε ρυθμό. Έτσι, με επτά αναπάντητα τέρματα, εκ των οποίων τα έξι στην τελευταία περίοδο, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επιτυχία του (4-16).
Οκτάλεπτα: 2-4, 1-4, 1-2, 0-6.
ΝΙΚΗ (Μπλάνας): Παρασκευάς, Δανιήλ 1, Γκανάτσιος, Χατζηγούλας, Τάσιος, Μακρής, Βάτσος, Κανάκης, Αλ. Παπαδημητρίου 1, Πισσίας 2, Γιαβαρίδης, Γκατζούνας, Μόσιος, Μαρτζούχος, Γλούμης.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μαρούλης): Καζάκος, Μανώλης 2, Σιγαπόγλου 2, Παναγούλης, Καλαμάρης, Κουκουμάκης 3, Σκαρπέλης 2, Πετρόπουλος 1, Μαργαρίτης 1, Στέλλας, Κολάρος 1, Λίτσας 1, Τσαλίκης, Λαδάς 2, Γιαννουλάτος 1.

Ο.Υ.Κ.Β.-Νηρέας 12-13
Το παιχνίδι Ο.Υ.Κ.Β.-Νηρέας Χαλανδρίου είχε συγκλονιστική εξέλιξη με δυσάρεστο τέλος για την βολιώτικη ομάδα, αφού ηττήθηκε με 12-13. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ίσως της στοιχήσει ακριβά στο τέλος.
Για τρία οκτάλεπτα είχαμε την απόλυτη ισορροπία στο ματς. Στο πρώτο, ο Ο.Υ.Κ.Β. άνοιξε το σκορ με σουτ από την περιφέρεια του Κολημήτρα, βρέθηκε να χάνει 1-2 και ισοφάρισε 2-2 με πέναλτι του Βαφειάδη. Στη β’ περίοδο κάθε ομάδα πέτυχε τέσσερα γκολ με το σκορ να γίνεται 6-6. Μάλιστα και εδώ είχαμε εναλλαγές με τον Νηρέα να έχει αρχικά το προβάδισμα (2-3, 3-4) και να ακολουθεί η πρωτοπορία των Βολιωτών (5-4, 6-5).
Ούτε στο γ’ οκτάλεπτο κατάφερε να ξεφύγει κάποιος. Η μόνη διαφορά είχε να κάνει με το γεγονός ότι τρεις φορές προηγήθηκαν οι Χαλανδριώτες και ισάριθμες ισοφάρισαν οι Βολιώτες, που στο φινάλε της περιόδου έχασαν τον Χαλά, καθώς αποβλήθηκε με αντικατάσταση.
Το δ’ οκτάλεπτο ξεκίνησε με το σκορ στο 9-9. Ο Κολημήτρας σκόραρε για το 10-9 από την περιφέρεια, αλλά ο Κωνσταντόπουλος με απευθείας σουτ από τα 5 μέτρα και ο Βαλοδήμος σε κόντρα επίθεση, έκαναν το 10-11. Καθοριστικό στην εξέλιξη του ματς ήταν το χαμένο πέναλτι του Κολημήτρα (απέκρουσε ο Βυθούλκας) 6’.12’’ πριν το φινάλε. Ακολούθησε το 10-12 από τον Αλ. Παππά στον παραπάνω και έτσι για πρώτη φορά μία ομάδα βρέθηκε στο +2.
Τα περιθώρια στένεψαν για τον Ο.Υ.Κ.Β., που όμως έφτασε στην ισοφάριση (12-12) με τα γκολ των Βαφειάδη σε κόντρα επίθεση και Μάρκου στον παραπάνω. Μάλιστα, 57’’ πριν το τέλος οι Βολιώτες κέρδισαν αποβολή χωρίς να την εκμεταλλευτούν. Η «πλάστιγγα της νίκης» έγειρε υπέρ του Νηρέα, όταν ο Κοττάς στα 14’’ σκόραρε από την περιφέρεια στο τέλος της επίθεσης της ομάδας του και ενώ οι Βολιώτες ήταν έτοιμοι να φύγουν στην κόντρα. Στον χρόνο που απέμενε ο Ο.Υ.Κ.Β. δεν μπόρεσε να κάνει έστω ένα σουτ της απελπισίας και έτσι έχασε ένα παιχνίδι που δεν έπρεπε να χάσει.
Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-4, 3-3, 3-4
Ο.Υ.Κ.Β. (Μεφσούτ): Βόντζος, Παπαβασιλείου, Μάρκου 1, Χαλάς, Κολημήτρας 3, Χρ. Μαρινάγης, Δημητρίου, Κ. Καραΐσκος, Στεργίου 3, Βαφειάδης 3, Τσιανάκας, Γιάγκος 2, Νάσιος, Μ. Καραΐσκος, Κουφιδάκης.
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. (Ζυμβραγάκης): Βυθούλκας, Βαλοδήμος 1, Παπαδογεωργάκης, Κωνσταντόπουλος 4, Αλ. Παππάς 3, Κοττάς 1, Κ. Παππάς 2, Βαρελάκης 1, Ταπίνης, Σιάρκος 1, Ανδρής, Καρούζος, Τράπαλης.
* Για την πρωινή ζώνη του Σαββάτου είχαμε και τα εξής παιχνίδια: Ιωνικός-Μίλων 10-5 και Ν.Ε. Πατρών-Ν.Ο. Ρεθύμνου 8-9.

Ο Στεργίου (Νο 9) σκοράρει για τον Ο.Υ.Κ.Β. στο ματς με τον Νηρέα

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(Σάββατο απόγευμα)

Μίλων-Νίκη 3-6
Το πρώτο «τρίποντο» για τη Νίκη ήλθε στο παιχνίδι με τον Μίλωνα που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι «κυανόλευκοι» αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι σε καθοριστικές στιγμές και έφτασαν δίκαια στην επιτυχία με 3-6.
Η Νίκη προηγήθηκε με τον Μαρτζούχο με σουτ από την περιφέρεια, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες της έκαναν αρκετά λάθη και έδωσαν την ευκαιρία στον Μίλωνα να προσπεράσει με 2-1 (σκόραραν από θέση φουνταριστού οι Αθυμαρίτης και Μπουργούρης) κάνοντας… έξαλλο τον προπονητή τους Δημήτρη Μπλάνα.
Πάντως, οι φωνές του Βολιώτη προπονητή μάλλον έπιασαν τόπο. Ο Γιαβαρίδης κλέβοντας τη μπάλα από τον αντίπαλο γκολκίπερ ισοφάρισε σε 2-2 και από εκεί και πέρα οι «κυανόλευκοι» έλεγξαν τον ρυθμό και έφεραν το ματς στα μέτρα τους.
Πολύ σημαντικό ήταν το γεγονός ότι η εστία τους έμεινε απαραβίαστη στο β’ και γ’ οκτάλεπτο, τόσο γιατί ο Μίλων είχε κακές επιλογές στην επίθεση, αλλά και επειδή όσα σουτ έκανε με καλές προϋποθέσεις σταμάτησαν πάνω στον τερματοφύλακα Βασίλη Παρασκευά ή σε κάποιο μπλοκ.
Επιθετικά η Νίκη δεν εντυπωσίασε, έχοντας και αυτή αρκετές κακές προσπάθειες. Όμως βρήκε δυο γκολ με τον Πισσία (με πέναλτι και στον παραπάνω) και κατάφερε να μπει στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 2-4 υπέρ της. Η αποβολή με αντικατάσταση του Γλούμη 5’.37’’ πριν τη λήξη ευτυχώς δεν την επηρέασε. Ο Αλ. Παπαδημητρίου από θέση φουνταριστού έγραψε το 2-5, ενώ λίγο αργότερα είχαμε και το 2-6 από τον Μαρτζούχο. Το μόνο που κατάφερε ο Μίλων ήταν το να μειώσει στο τελικό 3-6 με το τέρμα του Αμπατζόγλου στο 1’.22’’. Έτσι, οι Νεοσμυρνιώτες «είδαν» δίχτυα μετά από 27 αγωνιστικά λεπτά περίπου.
Οκτάλεπτα: 2-2, 0-1, 0-1, 1-2.
ΜΙΛΩΝ (Ξανθόπουλος): Κονταξής, Κανελλόπουλος, Χαλιάσος, Οικονομίδης, Θεοδωρίδης, Δούκας, Καλογερόπουλος, Αμπατζόγλου 1, Μυλωνάκης, Αρβανίτης, Ξιάρχος, Μπουργούρης 1, Ευδοξιάδης, Αθυμαρίτης 1, Τριανταφύλλου.
ΝΙΚΗ (Μπλάνας): Παρασκευάς, Δανιήλ, Γκανάτσιος, Χατζηγούλας, Τάσιος, Μακρής, Βάτσος, Κανάκης, Αλ. Παπαδημητρίου 1, Πισσίας 2, Γιαβαρίδης 1, Γκατζούνας, Μόσιος, Μαρτζούχος 2, Γλούμης.

Ο Βαφειάδης πετυχαίνει γκολ με πέναλτι στο ματς Ο.Υ.Κ.Β.-Νηρέας

Περιστέρι-Ο.Υ.Κ.Β. 13-5
Μόνο για ένα οκτάλεπτο ήταν ανταγωνιστικός ο Ο.Υ.Κ.Β. απέναντι στο Περιστέρι, που έδειξε ξανά ότι είναι η πιο δυνατή ομάδα των πλέι άουτ φτάνοντας στο υπέρ του 13-5. Το ματς αυτό διεξήχθη κάτω από δύσκολες συνθήκες για τους θεατές λόγω της έντονης βροχόπτωσης, χωρίς όμως να επηρεάσει τους πολίστες.
Τα γκολ των Κολημήτρα και Βαφειάδη κράτησαν τον Ο.Υ.Κ.Β. κοντά στο σκορ (3-2) στην πρώτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια το Περιστέρι «ανέβασε στροφές» και με σερί 4-0, ξέφυγε με 7-2 στο ξεκίνημα του γ’ οκταλέπτου.
Οι Βολιώτες, που από την β’ περίοδο είχαν χάσει τον Γιάγκο λόγω αποβολής με αντικατάσταση, δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς. Μέχρι τη λήξη δέχθηκαν έξι ακόμη τέρματα, ενώ σημείωσαν τρία και έτσι διαμορφώθηκε το 13-5. Να σημειωθεί στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι άνθρωποι του Ο.Υ.Κ.Β. είδαν ακόμη ένα παίκτη τους να αποβάλλεται με αντικατάσταση και συγκεκριμένα τον Παπαβασιλείου.
Οκτάλεπτα: 3-2, 3-0, 4-2, 3-1.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μαρούλης): Καζάκος, Μανώλης 1, Σιγαπόγλου 1, Παναγούλης 1, Καλαμάρης 2, Κουκουμάκης 2, Σκαρπέλης, Πετρόπουλος 1, Μαργαρίτης 1, Στέλλας, Κολάρος 1, Λίτσας 2, Τσαλίκης, Λαδάς 1, Γιαννουλάτος.
Ο.Υ.Κ.Β. (Μεφσούτ): Βόντζος, Παπαβασιλείου, Μάρκου 1, Χαλάς, Κολημήτρας 3, Χρ. Μαρινάγης, Δημητρίου, Κ. Καραΐσκος, Στεργίου, Βαφειάδης 1, Τσιανάκας, Γιάγκος, Νάσιος, Μ. Καραΐσκος, Κουφιδάκης.
* Τα αποτελέσματα των βραδινών αναμετρήσεων του Σαββάτου ήταν: Ν.Ο. Ρεθύμνου-Νηρέας Χαλανδρίου 3-10, Ν.Ε. Πατρών-Ιωνικός 4-5.

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(Κυριακή πρωί)

Ο.Υ.Κ.Β.-Μίλων 12-8
Ο Ο.Υ.Κ.Β. φαίνεται να απέκτησε …πελατειακές σχέσεις με τον Μίλωνα. Μετά το 13-8 και το 12-7 στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, ήλθε χθες το πρωί μία ακόμη νίκη για τους Βολιώτες με σκορ 12-8.
Το άσχημο ξεκίνημα στα πλέι άουτ δεν επέτρεπε στον Ο.Υ.Κ.Β. να έχει το περιθώριο για απώλεια βαθμών. Μετά την πρώτη περίοδο και το ισόπαλο 2-2 επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του. Στο β’ οκτάλεπτο βρέθηκε για μία και μοναδική φορά πίσω στο σκορ με το γκολ του Χαλιάσου (2-3), αλλά με σερί 4-0 έκλεισε το ημίχρονο στο 6-3 υπέρ του. Στο διάστημα αυτό σκόραρε δύο φορές ο Γιάγκος και από μία οι Βαφειάδης και Κολημήτρας.
Με επί μέρους 4-2 η διαφορά πήγε στο +5 για τον Ο.Υ.Κ.Β. στο τέλος του γ’ οκταλέπτου (10-5) και όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει. Πάντως, ο Μίλων κατάφερε να μειώσει σε 10-8 με τρία συνεχόμενα τέρματα και δεν πλησίασε περισσότερο χάρη σε θαυμάσια διπλή επέμβαση του Βόντζου στα σουτ των Μπουργούρη και Κανελλόπουλου στον παραπάνω. Το τελικό 12-8 διαμόρφωσε με δύο δικά του γκολ ο Γιάγκος.
Με τη λήξη επικράτησε μεγάλη ένταση. Κάτι που ακούστηκε από την κερκίδα εξόργισε πολίστα του Μίλωνα που προσπάθησε να ανέβει σε αυτή. Στη μέση μπήκαν παίκτες και από τις δύο ομάδες, ενώ έπεσαν και ορισμένες… ψιλές. Τα πνεύματα ηρέμησαν με την επέμβαση των ψυχραιμότερων.
Οκτάλεπτα: 2-2, 4-1, 4-2, 2-3.
Ο.Υ.Κ.Β. (Μεφσούτ): Βόντζος, Παπαβασιλείου, Μάρκου, Χαλάς, Κολημήτρας 3, Χρ. Μαρινάγης, Δημητρίου 1, Κ. Καραΐσκος, Στεργίου 1, Βαφειάδης 3, Τσιανάκας, Γιάγκος 4, Νάσιος, Μ. Καραΐσκος, Κουφιδάκης.
ΜΙΛΩΝ (Ξανθόπουλος): Κονταξής, Κανελλόπουλος 1, Χαλιάσος 1, Οικονομίδης 1, Θεοδωρίδης 1, Δούκας 1, Καλογερόπουλος, Αμπατζόγλου 1, Μυλωνάκης, Αρβανίτης, Ξιάρχος, Μπουργούρης, Ευδοξιάδης, Αθυμαρίτης 2, Τριανταφύλλου.

Νίκη-Ν.Ε. Πατρών 9-5
Χάρμα ιδέσθαι ήταν η Νίκη στο τελευταίο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής κόντρα στη Ν.Ε. Πατρών. Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και τους Χατζηγούλα και Πισσία να σηκώνουν το επιθετικό βάρος (αμφότεροι πέτυχαν τέσσερα γκολ) κέρδισε με 9-5 και ξεπέρασε την αντίπαλό της στη βαθμολογία.
Οι παίκτες του Δημήτρη Μπλάνα μπήκαν στην πισίνα με το… μαχαίρι στα δόντια. Πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ στον παραπάνω, ενώ ο Δανιήλ σημείωσε το 3-0 από θέση φουνταριστού. Με τον ίδιο τρόπο σκόραρε για τους Πατρινούς ο Καρβουντζής, προτού κάνει το 4-1 ο Χατζηγούλας με πεντάμετρο σουτ. Αυτό ήταν και το σκορ του α’ οκταλέπτου.
Η β’ περίοδος ξεκίνησε με εκπληκτική απόκρουση του Παρασκευά σε τετ α τετ με τον Καρβουντζή, αλλά λίγο αργότερα ο γκολκίπερ της Νίκης δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 4-2 από τον Γκαράνη. Στη συνέχεια οι Βολιώτες κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Πισσίας δεν τα κατάφερε σε δύο εκτελέσεις. Πρώτα «νικήθηκε» από τον Ορφανό και στην επανάληψη που δόθηκε σούταρε άουτ. Ολοκληρώνοντας επιτυχώς μία κόντρα επίθεση ο Πισσίας έγραψε το 5-2, ενώ η ΝΕΠ μείωσε στον παίκτη παραπάνω με τον Ρογδάκη (5-3).
Στο γ’ οκτάλεπτο η κυριαρχία της Νίκης ήταν ολοκληρωτική και με σερί 3-0 το σκορ έγινε 8-3. Και όλο αυτό ενώ ο προπονητής της Δημήτρης Μπλάνας ήταν στην κερκίδα διότι στην ανάπαυλα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή κ. Μπουδραμή.
Η διαφορά για τη Νίκη έφτασε στη μέγιστη τιμής της (+6) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου όταν ο Χατζηγούλας σημείωσε το 9-3 σε επίθεση με παραπάνω παίκτη. Οι αντίπαλοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν την έκταση της ήττας τους στα τέσσερα τέρματα (9-5).
Οκτάλεπτα: 4-1, 1-2, 3-0, 1-2.
ΝΙΚΗ (Μπλάνας): Παρασκευάς, Δανιήλ 1, Γκανάτσιος, Χατζηγούλας 4, Τάσιος, Μακρής, Βάτσος, Κανάκης, Αλ. Παπαδημητρίου, Πισσίας 4, Γιαβαρίδης, Γκατζούνας, Μόσιος, Μαρτζούχος, Γλούμης.
Ν.Ε. ΠΑΤΡΩΝ (Γιαννόπουλος): Ορφανός, Στρόφυλας, Πολάτος, Ρογδάκης 1, Μελισονιώτης, Ζησιμόπουλος, Ζερνιώτης, Τσιτσαράς, Λεβεντάκος 1, Κατράς, Καρβουντζής 1, Γκαράνης 2.
* Στους άλλους δύο χθεσινούς αγώνες σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Νηρέας Χαλανδρίου-Περιστέρι 6-8, Ιωνικός-Ν.Ο. Ρεθύμνου 7-11.