Οκτώ μετάλλια ο ΝΟΒΑ

Με συναρπαστικούς αγώνες και πολύ καλές επιδόσεις ολοκληρώθηκε η δεύτερη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος καταδύσεων κατηγοριών Όπεν, Α’, Β’, Γ’ και Δ’ κατηγοριών, καθώς και η ημερίδα της προαγωνιστικής κατηγορίας Ε’. Ο ΝΟΒΑ δήλωσε πάλι δυναμικό «παρών» κατακτώντας οκτώ μετάλλια.
Πιο αναλυτικά στο τραμπολίνο 3μ. Β’ Κατηγορίας κοριτσιών η Ευαγγελία-Μαρία Λαγαρά του ΝΟΒΑ κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με 264.10 βαθμούς. Πρώτη ήταν η Άννα-Μαρία Αθανασάκη της Αργούς με 270.35 και τρίτη η Άννα-Μαρία Σαχίνη του Παναθηναϊκού με 243.15.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο τραμπολίνο 1μ. Δ’ Κατηγορίας αγοριών ανέβηκε ο Γρηγόρης Μήτρου. Ο Βολιώτης πρωταθλητής συγκέντρωσε 164.75 βαθμούς αφήνοντας δεύτερο τον Βασίλη Κωνσταντινίδη του ΑΝΟ Αργυρούπολης με 149.55 και τρίτο τον Σταύρο Σιφναίο του Παναθηναϊκού με 136.70.
Ο ίδιος αθλητής, που ανήκει στον ΝΟΒΑ, έκλεψε την παράσταση και στο τραμπολίνο 3μ. Γ’ Κατηγορίας Αγοριών, αφού κατέκτησε τον πανελλήνιο τίτλο με 274.50 βαθμούς. Δεύτερος ήταν ο Χρήστος Περιπάνος του Παναθηναϊκού με 231.30 και τρίτος ο Βασίλης Κωνσταντινίδης του ΑΝΟ Αργυρούπολης με 224 βαθμούς.
Στο τραμπολίνο 1μ. Δ’ κατηγορίας κοριτσιών ο ΝΟΒΑ κυριάρχησε κάνοντας το «ένα-δύο». Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Σταυρούλα Χαλέμου με 163.20 βαθμούς και αργυρό η Ιωάννα Τσοκανάκη με 129.25, ενώ το χάλκινο πήγε στη Μαργαρίτα Γιαννοπούλου της Αργούς.

Έντονο βολιώτικο χρώμα είχε το βάθρο και στο τραμπολίνο 1μ. Α’ Κατηγορίας κοριτσιών. Η Ευαγγελία-Μαρία Λαγαρά ήταν «αργυρή» με 265.50 βαθμούς και η Αλίκη Καρανάσιου «χάλκινη» με 263.40. Το χρυσό στο συγκεκριμένο αγώνισμα κατέκτησε η Μελίτη Ευθύμιου της Αργούς με 290.95.
Στο τραμπολίνο 3μ. Γ’ Κατηγορίας κοριτσιών η Σταυρούλα Χαλέμου κατέλαβε τη δεύτερη θέση με 227.45 βαθμούς. Μπροστά της βρέθηκε η Αγγελική-Λυδία Γεωργοπούλου της Αργούς με 237.50 και πίσω της (3η) η Άννα-Μαρία Σαχίνη του Παναθηναϊκού με 209.15.

Τέλος, επιτυχία είχαμε για τον ΝΟΒΑ και στο τραμπολίνο 3μ. στις συγχρονισμένες καταδύσεις Όπεν κατηγορίας στις γυναίκες. Η Ευρυδίκη Σιώρου και η Άννα-Μαρία Λαγαρά συγκέντρωσαν 187.26 βαθμούς, επίδοση που τους χάρισε το αργυρό μετάλλιο. Πρώτευσαν οι Ελένη Κατσούλη και Άννα-Μαρία Αθανασάκη της Αργούς με 198.06, ενώ τρίτες ήταν οι Μελίτη Ευθυμίου και Κωνσταντίνα Τσούρμα επίσης της Αργούς με 185.49 βαθμούς.