Οι Νέες Τρικάλων πήραν στο Βόλο το Κύπελλο ποδοσφαίρου κορασίδων

Οι Νέες Τρικάλων κατάκτησαν το Κύπελλο Ελλάδος ποδοσφαίρου κορασίδων. Το Φάιναλ Φορ του νεοσύστατου θεσμού της ΕΠΟ πραγματοποιήθηκε στον Βόλο και στον τελικό, στο στάδιο της Νεάπολης, η τρικαλινή ομάδα επιβλήθηκε του Α.Ο. Βριλησσίων με 5-1.
Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, οι Νέες Τρικάλων ήταν ανώτερες και δίκαια στέφθηκαν κυπελλούχες. Στο 25’ άνοιξαν το σκορ με πέναλτι που εκτέλεσε η Τσόγκα, ενώ έξι λεπτά αργότερα η Στεργιούλη έκλεψε τη μπάλα από αντίπαλο και πλάσαρε εύστοχα την Γαβαλά για το 2-0. Στο 34’ η τερματοφύλακας των Βριλησσίων σταμάτησε την Πλακιά, αλλά στο 38’ μάζεψε για τρίτη φορά τη μπάλα από τα δίχτυα της. Η Πιπερά επιχείρησε ψηλοκρεμαστό σουτ και είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Το 3-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού σουτ της Μπουκουβάλα στο 40’ πέρασε άουτ.
Το 4-0 σημειώθηκε στο 51’ από την Στεργιούλη, που σημείωσε το δεύτερο προσωπικό της τέρμα. Όμως οι Τρικαλινές δεν σταμάτησαν εδώ. Πέτυχαν και πέμπτο γκολ με μακρινό σουτ της Τσόγκα στο 54’. Το γκολ της τιμής για τις ηττημένες το πέτυχε η Φακίνου στο 66’.
ΝΕΕΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ: Γεωργούλα, Κωφού, Σταμούλη, Πιπερά, Μπέου, Ακρίβου, Πλακιά, Τσόγκα, Μπουκουβάλα, Κωστοπούλου, Στεργιούλη. Έπαιξαν και οι Καραλή, Πρεβέντη, Τσέργα, Καραντάκου.
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ: Γαβαλά, Χανόρα, Μακρή, Γκούνη, Πουλιάση, Φακίνου, Καραγιάννη, Τσούκα, Τσίτσου, Πότογλου, Καραμούλα. Χρησιμοποιήθηκαν και οι Μπίλλιου, Παναγιωτίδου, Παπαδοπούλου, Ζαχαριά.