Χωρίς κατηγορία

Οι κινήσεις των Λόπεθ-Σίμου στη… σκακιέρα του “Θ. Βαρδινογιάννης”

Δεν χάνει στην Κρήτη ο Βόλος. Σε τρία παιχνίδια με τον ΟΦΗ, δύο για τη Σούπερ Λιγκ (πέρυσι και φέτος) και ένα για το Κύπελλο, οι «κυνέρυθροι» παραμένουν αήττητοι με δύο νίκες και μία ισοπαλία. Στο χθεσινό παιχνίδι στο «Θ. Βαρδινογιάννης», η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ νίκησε με 2-1, σημειώνοντας την έκτη νίκη της στο πρωτάθλημα και την τέταρτη εκτός έδρας.
Ο Βόλος πλήρωσε τον ΟΦΗ με το ίδιο… νόμισμα και πήρε «εκδίκηση» για την ήττα με 4-1 από τους Κρητικούς στο Πανθεσσαλικό, στο ματς του πρώτου γύρου. Με το «τρίποντο» που πήρε ο Βόλος ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς, ξεπερνώντας τον Ατρόμητο που έμεινε στους 25, μετά την ήττα με 2-1 από τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη.
Στη χθεσινή αναμέτρηση του Ηρακλείου ο Βόλος κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε δύο τέρματα με τους Περέα στο 3’ και Δουβίκα στο 21’, ενώ έχασε κι άλλες ευκαιρίες για γκολ.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος, οι παίκτες του Βόλου δεν είχαν την ίδια συγκέντρωση στο παιχνίδι τους, με τους γηπεδούχους να μειώνουν το σκορ με τον Καστάνιος στο 63’, ενώ είχαν και δοκάρι, νωρίτερα στο 51’ με τον Στάικο. Δοκάρι οι Κρητικοί είχαν και στο πρώτο μέρος με τον Γιαννούλη.

Ο Γιώργος Σίμος παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 3-5-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Σωτηρίου, ενώ την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Γιαννούλης, Βαφέας, Διαμαντής. Φουλ μπακ από τα δεξιά ήταν ο Ουές και από τα αριστερά ο Κοροβέσης. Ο Μεγιάδο αγωνίστηκε στον άξονα, οι Ντε Γκούζμαν και Στάικος ήταν οι δύο εσωτερικοί μέσοι, με τους Καστάνιος και Στάρτζεον να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο των Κρητικών.
Από την άλλη πλευρά, ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ριένστρα και το αριστερό ο Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γκρίλο και Μήτογλου. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Νίνης. Στη δεξιά πτέρυγα κινούνταν ο Περέα, στην αριστερή ο Μαρτίνες, με τον Μπαρτόλο να παίζει πίσω από τον προωθημένο Δουβίκα.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Βόλο στο παιχνίδι. Πριν καλά-καλά ζεσταθούν οι δύο ομάδες, οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του ΟΦΗ να ανοίξουν το σκορ.
Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει και στο πρώτο 20λεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τον Βόλο να παραχωρεί γήπεδο στους παίκτες του ΟΦΗ, μετά το γκολ που πέτυχε και να προσπαθεί να βγει στις αντεπιθέσεις, εκμεταλλευόμενος τους κενούς χώρους. Το γνώριμο, δηλαδή, παιχνίδι των «κυανέρυθρων» εκτός έδρας.
Έτσι, στο 21’ από εξαιρετική αντεπίθεση έγινε το 0-2. Σκόρερ ο συνήθης… ύποπτος, Τάσος Δουβίκας, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Άνχελ Λόπεθ πέρασε στο παιχνίδι τον Γιάννη Κιάκο στη θέση του Ντααν Ριένστρα, χωρίς να αλλάξει κάτι στο σχήμα της ομάδας, με τον Κιάκο να παίζει στο δεξί άκρο της άμυνας.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και είχαν τις ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο γκολ, που θα τους έβαζε και πάλι στο παιχνίδι. Και το γκολ ήρθε στο 63’ από τον Καστάνιος.
Μετά το γκολ του ΟΦΗ, ο Άνχελ Λόπεθ πέρασε στο παιχνίδι τον Σάντσες στη θέση του Μπαρτόλο, μετατρέποντας τη διάταξη της ομάδας του σε 3-5-2. Οι Φεράρι και Κιάκος αγωνίστηκαν ως φουλ μπακ και την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Μήτογλου, Γκρίλο και Σάντσες.
Ο ΟΦΗ άσκησε πίεση, ο Βόλος άντεξε και έφυγε από το Ηράκλειο με μια σημαντική νίκη, που την είχε απόλυτα ανάγκη.