Οι κινήσεις των Λόπεθ-Παράσχου στη… σκακιέρα του Πανθεσσαλικού

Σκόραρε δύο γκολ, κράτησε ανέπαφη την εστία του και απόλυτα δίκαια πανηγύρισε τη νίκη. Ο λόγος για τον Βόλο, ο οποίος επιβλήθηκε με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο Πανθεσσαλικό στάδιο, έφτασε τις επτά νίκες στη Σούπερ Λιγκ και την τρίτη, ως γηπεδούχος.

Επανεμφάνιση των Ζαν Μπαριέντος και Σέρτζιο Τέκιο, οι οποίοι αγωνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, δείχνοντας πως έχουν ξεπεράσει πλήρως τους τραυματισμούς τους.

Ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Ο Ισπανός τεχνικός δεν έκανε καμία αλλαγή στην ενδεκάδα και αγωνίστηκαν οι έντεκα που είχαν ξεκινήσει στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ την περασμένη αγωνιστική, στην οποία ο Βόλος είχε νικήσει στο Ηράκλειο με 2-1.

Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ριένστρα και το αριστερό ο Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Μήτογλου και Γκρίλο. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Νίνης. Την μεσοεπιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Περέα (δεξιά), Μαρτίνες (αριστερά), με τον Μπαρτόλο να έχει πιο ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον προωθημένο Δουβίκα.

Από την πλευρά του ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε τον Απόλλωνα με τερματοφύλακα τον Βέρχουλστ, ενώ την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Μπρούτσιτς, Λισγάρας και Ντομίνγκες. Οι δύο φουλ μπακ ήταν οι Χουχούμης αριστερά και Μπαξεβανίδς δεξιά. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Κολ, Τσιλούλης και Φατιόν, ενώ το επιθετικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Ιωαννίδης και Μπεντινέλι.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα ισορροπημένο ματς, με τις δύο ομάδες να αναζητούν το γκολ, χάνοντας ευκαιρίες εκατέρωθεν. Το γκολ τελικά ήρθε για τον Βόλο στο 34’ με χτύπημα πέναλτι του Τάσου Δουβίκα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ντάουντα να περνά στη θέση του Μπρούσιτς (πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα), ενώ ο Μπαριέντος αντικατέστησε τον Μαρτίνες για τον Βόλο. Ο Ουρουγουανός έπαιξε ως επιτελικός μέσος, με τον Μπαρτόλο να αγωνίζεται στην αριστερή πτέρυγα.

Οι «κυανέρυθροι» μπήκαν στο παιχνίδι με στόχο να φτάσουν γρήγορα σε δεύτερο γκολ, προκειμένου να αποκτήσουν άνεση για τη συνέχεια και το καταφέραν στο 51’. Σκόρερ ο Ντααν Ριένστρα με σουτ μέσα από την περιοχή.

Οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ συνέχισαν να παίζουν επιθετικά, να αναζητούν και τρίτο γκολ, ενώ ο ίδιο έκαναν και οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου, προκειμένου να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο 20λεπτο το παιχνίδι συνέχισε να έχει αρκετά καλό ρυθμό και ορισμένες καλές προσπάθειες από τις δύο ομάδες.

Ο Βόλος κράτησε άνετα το 2-0, αν και χρειάστηκαν δύο εξαιρετικές επεμβάσεις του Μπόρις Κλέιμαν.

Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μανούχου, βρήκε τους παίκτες του Βόλου να πανηγυρίζουν τη νίκη (δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα) και να φτάνουν τους 30 βαθμούς, παραμένοντας στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.