Χωρίς κατηγορία

Οι κινήσεις των Λόπεθ-Μπόλονι στη σκακιέρα του Πανθεσσαλικού

Είχε τις ευκαιρίες ο Βόλος να σκοράρει, διαμαρτύρεται για τον καταλογισμό ενός πέναλτι στο 2’, το οποίο δεν δόθηκε από τον Ευαγγέλου, για να δεχθεί δύο γκολ από τον Παναθηναϊκό και να χάσει το παιχνίδι με 2-0 στο Πανθεσσαλικό.
Οι «κυανέρυθροι» μετά την τρίτη φετινή εντός έδρας ήττα απομακρύνθηκαν από την 6η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ, καθώς πλέον υπολείπονται επτά βαθμούς από τον Αστέρα Τρίπολης.
Για τους «πράσινους», που σημείωσαν την πέμπτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα, σκόραραν οι Καμπετσής στο 42’ και Ιωαννίδης στο 65’, ενώ από το 55’ ο Παναθηναϊκός έπαιζε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Χουάνκαρ.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Άνχελ Λόπεθ σε σχέση με την ενδεκάδα που αγωνίστηκε στο προηγούμενο παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» πραγματοποίησε μία αλλαγή. Στη θέση του τιμωρημένου Τέκιο έπαιξε ο Ντεντάκης. Την «κυανέρυθρη» εστία υπερασπίστηκε ο Κλέιμαν, ο Ντεντάκης αγωνίστηκε στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Φεράρι στο αριστερό. Οι Μήτογλου και Γκρίλο αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στον άξονα έπαιξαν οι Τσοκάνης και Ριένστρα, ενώ την μεσοεπιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Ρενάτο Σάντος δεξιά, Μαρτίνες αριστερά, με τον Μπαρτόλο να έχει πιο ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον προωθημένο Δουβίκα.
Ο Λάζλο Μπόλονι από την πλευρά του παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Διούδης, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Σάντσες και το αριστερό ο Χουάνκαρ. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Βέλεθ και Πούγγουρας. Την τριάδα στη μεσαία γραμμή συνέθεσαν οι Μαουρίσιο, Χατζηθεοδωρίδης, Βιγιαφάνες. Στην επίθεση αγωνίστηκαν οι Αϊτόρ (δεξιά), Καμπετσής (αριστερά), με τον Ιωαννίδη να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Πίεση ψηλά από τον Βόλο, γκολ από τον Παναθηναϊκό
Στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο ματς και στο πρώτο 20λεπτο οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ ήταν πιο επικίνδυνοι στην επίθεση. Πίεζαν ψηλά, με στόχο να «κλέβουν» μπάλες με στόχο να γίνονται απειλητικοί για το τέρμα του Διούδη. Στο διάστημα αυτό ο Βόλος είχε τρεις πολύ καλές στιγμές να ανοίξει το σκορ.
Στο 22’ τραυματίστηκε στο γόνατο ο Αντώνης Ντεντάκης και έγινε αλλαγή, με τον Ζαν Μπαριέντος να περνά στο παιχνίδι. Ο Ουρουγουανός αγωνίστηκε στον άξονα, μαζί με τον Τσοκάνη, για να περάσει το δεξί άκρο της άμυνας ο Ντααν Ριένστρα.
Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την εικόνα του μετά το 25’ και βρήκε το γκολ στο 42’ με τον Καμπετσή, σ’ ένα πολύ κρίσιμο χρονικά σημείο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του.

Δεν του βγήκε το παιχνίδι του Βόλου
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βόλος έκανε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή, με τον Κιάκο να περνά στη θέση του τραυματία Μπαριέντος. Ο Κιάκος αγωνίστηκε ως δεξιός μπακ, με τον Ριένστρα να επιστρέφει στον άξονα.
Μπήκε στο ματς ο Βόλος με στόχο την ισοφάριση, κέρδισε αριθμητικό πλεονέκτημα, μετά την αποβολή του Χουάνκαρ στο 55’, όμως δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και να ασκήσει πίεση στην άμυνα του Παναθηναϊκού.
Θυμίζουμε, πως κάτι ανάλογο συνέβη και στο προηγούμενο παιχνίδι έδρας με τη Λαμία για το πρωτάθλημα, στο οποίο οι «κυανέρυθροι» δεν εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή.
Μάλιστα, όχι μόνο δεν μπόρεσε ο Βόλος να απειλήσει, ουσιαστικά, το τέρμα του Διούδη, αλλά δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 65’ σε μια υποδειγματική κόντρα επίθεση και σκόρερ τον Ιωαννίδυ.
Ο Λόπεθ στη συνέχεια πέρασε στο παιχνίδι τον νεαρό Μπάλλα στη θέση του Κιάκου, μετατρέποντας τη διάταξη σε 4-1-4-1, με μοναδικό αμυντικό χαφ τον Τσοκάνη.
Από την πλευρά του ο Λάζλο Μπόλονι διαχειρίστηκε εξαιρετικά το παιχνίδι, κάνοντας τρεις αλλαγές στο τελευταίο δεκάλεπτο (Χατζηγιοβάννης, Καρλίτος, Αγιούμπ κατά σειρά), με τον Ρουμάνο τεχνικό να οδηγεί τον Παναθηναϊκό στην πέμπτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, χωρίς η ομάδα του να δεχθεί γκολ για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι και να μειώνει σε τρεις τους βαθμούς τη διαφορά από την ΑΕΚ και σε δύο από τον ΠΑΟΚ.