Οι κινήσεις των Φέστα-Λόπεθ στη… σκακιέρα του Αλκαζάρ

Σ’ ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι ο Βόλος είχε καλή παρουσία, άξιζε τη νίκη απέναντι στην ΑΕΛ, όμως το ματς δεν ξέφυγε από την ισοπαλία. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στο Αλκαζάρ κι αυτή η ισοπαλία ήταν η 9η για τους «κυανέρυθρους» στο φετινό πρωτάθλημα σε 20 παιχνίδια.
Αν μια ομάδα δικαιούταν να σκοράρει στο πρώτο μέρος αυτή ήταν ο Βόλος, με την ομάδα το Άνχελ Λόπεθ να χάνει ευκαιρίες για γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά, όμως από τα μέσα του β’ μέρους και μέχρι τη λήξη του αγώνα ο Βόλος ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 85’ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Δουβίκα να πάρει τη νίκη.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Τζιανλούκα Φέστα παρέταξε την ΑΕΛ με διάταξη 4-3-3. Την εστία των «βυσσινί» υπερασπίστηκε ο Μπάγιτς, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Μπέρτος (δεξιά), Μιχαήλ (αριστερά), Τσόσιτς, Ζίσιτς στο κέντρο της άμυνας. Η τριάδα στο κέντρο αποτελούνταν από τους Κολομπίνο στον άξονα και Νικολιά, Μιλοσάβλιεβιτς. Στην επίθεση ο Πινακάς έπαιξε στη δεξιά πτέρυγα, ο Ακούνια στην αριστερή, με τον Ντουρμισάι να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.
Από την πλευρά του ο προπονητής του Βόλου, Άνχελ Λόπεθ, παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, ενώ ο Τέκιο κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Φεράρι το αριστερό. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γκρίλο και Μήτογλου. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Ριένστρα. Την μεσοεπιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Ρενάτο, Μαρτίνες και Μπαρτόλο, με τον Δουβίκα να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Καλύτερος ο Βόλος στο πρώτο μέρος
Ο Βόλος είχε καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, ακολουθώντας τη γνωστή τακτική, με τους παίκτες του Άνχελ Λόπεθ να πιέζουν ψηλά τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να φτιάχνουν παιχνίδι και να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις για το τέρμα του Κλέιμαν.
Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο 20λεπτο κέρδισαν τέσσερα κόρνερ, έναντι κανενός της ΑΕΛ και γενικά πατούσαν καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Παρόλα αυτά, δεν κατάφεραν στο διάστημα αυτό να απειλήσουν σοβαρά το τέρμα του Μπάγιτς.
Μετά το 20’ ο Βόλος ήταν πιο απειλητικός, οι παίκτες του πατούσαν καλύτερα μέσα στο γήπεδο και έχασε σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.
Οι «κυανέρυθροι» είχαν πέντε τελικές οι τρεις προς την εστία, σε αντίθεση με την ΑΕΛ που δεν είχε καμία τελική προσπάθεια προς την εστία.

Ο Δουβίκας νικήθηκε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Φέσα πραγματοποίησε τρεις αλλαγές. Οι δύο αναγκαστικές, καθώς αποχώρησαν από το παιχνίδι οι Τσόσιτς και Μιχαήλ, λόγω τραυματισμού και στη θέση τους πέρασαν οι Χουσίνο και Καρανίκας αντίστοιχα. Η τρίτη αλλαγή ήταν ο Μπεν Χατίρα αντί του Πινακά, με τον Ιταλό προπονητή να θέλει να «φρεσκάρει» τη μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας του.
Η ΑΕΛ στο ξεκίνημα του β’ μέρους είχε δύο καλές τελικές προσπάθειες.
Οι «βυσσινί» ήταν καλύτεροι και πιο επιθετικοί στο διάστημα 45’-60’ του δευτέρου ημιχρόνου και σ’ αυτό βοήθησαν και οι αλλαγές που έκανε ο Φέστα.
Μετά το 65’ ο Βόλος ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε και αυτός να γίνει απειλητικός για το τέρμα το Μπάγιτς.
Στο 85’, μάλιστα, ο Δουβίκας έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Μπάγιτς να νικά τον νεαρό επιθετικό στο τετ α τετ.
Με την ισοπαλία αυτή ο Βόλος έχασε κι άλλο έδαφος από την 6η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ, καθώς πλέον υπολείπεται εννέα βαθμούς από τον Αστέρα, ο οποίος νίκησε με 2-1 τον Άρη στην Τρίπολη.