Οι κινήσεις Λόπεθ-Γιαννίκη στη… σκακιέρα των “Ζωσιμάδων”

Την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα και τρίτη μακριά από το Πανθεσσαλικό, σημείωσε χθες ο Βόλος. Στους «Ζωσιμάδες» επικράτησε με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, με γκολ που πέτυχε με χτύπημα πέναλτι στο 14’ ο Τάσος Δουβίκας.
Το παιχνίδι έγινε κάτω από δυνατή βροχή, που έπεφτε καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ με τη νίκη της αυτή παρέμεινε «ζωντανή» στη διεκδίκηση μιας θέσης στην εξάδα, που οδηγεί στα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Ο Αργύρης Γιαννίκης, προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα, παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Χουτεσιώτης, ενώ ως δεξιός οπισθοφύλακας αγωνίστηκε ο Σάλιακας και στο αριστερό ο Πίρσμαν. Οι Εραμούσπε και Παντελάκης ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στο άξονα αγωνίστηκαν οι Κάργας και Σιόντης. Στην αριστερή πλευρά κινούνταν ο Καρτάλης, στη δεξιά ο Ελευθεριάδης, ενώ το επιθετικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Κρίζμαν και Παμλίδης.
Από την πλευρά του ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1, ενώ στην ενδεκάδα σε παιχνίδι πρωταθλήματος από τον περασμένο Οκτώβριο αγωνίστηκαν οι Τέκιο και Τσοκάνης. Ο Κλέιμαν υπερασπίστηκε την «κυανέρυθρη» εστία, ο Τέκιο κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Φεράρι το αριστερό. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Μήτογλου και Γκρίλο. Οι δυο τους ήταν στο βασικό σχήμα και στο παιχνίδι Κυπέλλου με τον ΟΦΗ. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Ριένστρα. Ο Ρενάτο Σάντος κινούνταν στη δεξιά πλευρά της επίθεσης, ο Μπαρτόλο στην αριστερή, με τον Μαρτίνες (είχε να παίξει βασικός σε αγώνα πρωταθλήματος από τις 13/12 στο ματς με τον Παναιτωλικό), να παίζει πίσω από τον προωθημένο Δουβίκα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε κάτω από δυνατή βροχή, με τον αγωνιστικό χώρο να είναι βαρύς και να δυσκολεύει τις προσπάθειες και των 22 ποδοσφαιριστών. Το πρώτο 10λεπτο ήταν αναγνωριστικό, χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να επιβάλει τον ρυθμό της. Ο ΠΑΣ είχε μια ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά μέχρι εκεί.
Ο Βόλος άνοιξε το σκορ στο 14’ με χτύπημα πέναλτι του Τάσου Δουβίκα. Αυτό ήταν το έβδομο γκολ του νεαρού επιθετικού στο πρωτάθλημα.
Η βροχή συνέχισε να πέφτει δυνατή και να δυσκολεύει ακόμη περισσότερο τους ποδοσφαιριστές, κάνοντας τον αγωνιστικό χώρο ακατάλληλο.
Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να πιέσουν χωρίς επιτυχία, με τους παίκτες του Βόλου να στέκονται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και να εφαρμόζουν άριστα το πλάνο της τεχνικής ηγεσίας.
Οι «κυανέρυθροι» πίεζαν ψηλά, μην επιτρέποντας τους γηπεδούχους να φτιάξουν παιχνίδι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιαννίκης έκανε τρεις αλλαγές, ρίχνοντας στο ματς τους Λιάσο, Λεό και Μπρένερ, σε μια προσπάθεια να κάνει την ομάδα του πιο δυνατή στη μεσοεπιθετική γραμμή.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με όρεξη στο ματς, δίχως όμως να μπορούν να απειλήσουν το τέρμα του Κλέιμαν.
Ο Βόλος πρόσεχε τα μετόπισθεν στο δεύτερο ημίχρονο, θέλοντας να διαφυλάξει το υπέρ γι’ αυτόν σκορ, απέναντι στον ΠΑΣ που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας.
Στο 66’ πέρασε στο παιχνίδι ο Κιάκος αντί του Μαρτίνες, με τον Λόπεθ να βάζει στον αγωνιστικό χώρο έναν παίκτη με περισσότερο ανασταλτικά προσόντα, θέλοντας να ενισχύει τη μεσαία γραμμή της ομάδας του. Στο 70’ σε γυριστό σουτ του Μπρένερ μέσα από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γιαννίκης ανακάτεψε την… τράπουλα, ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Νελετσιάνου στη θέση του Σιόντη. Πρώτη συμμετοχή στο πρωτάθλημα για τον Μολδαβό επιθετικό. Ο προπονητής του ΠΑΣ έβαλε έναν επιθετικό περιοχής και έβγαλε έναν αμυντικό μέσο.
Οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισαν αρκετά φάουλ γύρω από την περιοχή του Βόλου, δίχως όμως να εκμεταλλευτούν κάποια στατική φάση.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σάντσες πήρε τη θέση Μπαρτόλο, με τον Λόπεθ να βάζει κεντρικό αμυντικό, θέλοντας να ψηλώσει την ενδεκάδα του στις στατικές φάσεις που εκτελούσαν οι γηπεδούχοι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.
Ο ΠΑΣ δεν μπόρεσε να απειλήσει την άμυνα του Βόλου στα τελευταία λεπτά και έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης βρήκε το Βόλο να παίρνει ένα σπουδαίο «διπλό» στους «Ζωσιμάδες» και να φτάνει τους 23 βαθμούς.