Οδυνηρή ήττα για τον Διαγόρα – Έχασε 0-1 από τον Δία στο ντεμπούτο του Στ. Αρσένου

Ο Διαγόρας Στεφανοβικείου αδυνατεί να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα. Παρέμεινε για έκτο ματς χωρίς νίκη στο γήπεδό του και μάλιστα δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού ηττήθηκε με 0-1 από τον Δία Δίου. Το αποτέλεσμα αυτό αποτελεί πισωγύρισμα για την ομάδα της Μαγνησίας, που δεν μπόρεσε να δώσει αξία στο «διπλό» επί του Αλμυρού, παραμένοντας στην προτελευταία θέση.
Στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Διαγόρα ο Στέλιος Αρσένος είδε τη νέα του ομάδα να χάνει αρκετές ευκαιρίες σε ένα βαρύ τερέν, να δέχεται γκολ από ένα λάθος και τελικά να ηττάται από μία ομάδα με τον ίδιο στόχο που πλέον βρίσκεται στο +5 από το συγκρότημα του Στεφανοβικείου.

Το αρχικό σχήμα που επέλεξε ο Βολιώτης τεχνικός ήταν το εξής: Τερματοφύλακας ο Πρίφτης. Δεξιός οπισθοφύλακας ο Καραμπούζης και αριστερός ο Σπαθής, με σέντερ μπακ τους Βουραζέρη και Λάιο. Ανασταλτικοί μέσοι ήταν οι Σπ. Καραπλιάγκος, Καλλιακούδας, «δεκάρι» ο Κυριάκος, χαφ-εξτρέμ οι Ζιάκας, Μπλέντι και σέντερ φορ ο Κουβελάς.
Ο Διαγόρας μπήκε δυνατά στο ματς. Απευθείας φάουλ του Κυριάκου στο 4ο λεπτό κατέληξε άουτ, ενώ στο 15’ ο Κουβελάς προσπάθησε να «κρεμάσει» τον τερματοφύλακα Ζωγράφο από μακριά, αλλά χωρίς επιτυχία. Ο Ζωγράφος ενήργησε θετικά στο σουτ του Ζιάκα στο 20’, ενώ σουτ του Κουβελά στο 26ο λεπτό κόντραρε σε αμυνόμενο. Στο 33’ ακυρώθηκε γκολ του Μπλέντι για οφσάιντ, για να φτάσουμε στο 38ο λεπτό, όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Λάιος προσπάθησε ανεπιτυχώς να διώξει τη μπάλα από τα καρέ του Διαγόρα. Αυτή έφτασε στον Μανίκα, που πλάσαρε, με τον Πρίφτη να αποκρούει με τη βοήθεια και του δοκαριού του. Ωστόσο, ο Α. Παναγιωτίδης ήταν σε επίκαιρη θέση και με προβολή πρόλαβε τους αμυνόμενους και έγραψε το 0-1.
Ο Διαγόρα προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, αλλά στο 41’ ο Ζωγράφος εξουδετέρωσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπλέντι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ζιάκας έκανε το γύρισμα και ο Κουβελάς την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη ο Διαγόρας συνέχισε να πιέζει, αλλά έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό γκολκίπερ. Στο 59’ ο Ζωγράφος έκανε θεαματική επέμβαση σε γυριστό σουτ του Ζιάκα, ενώ στο 63’ «απογειώθηκε» στο «παραθυράκι» για να διώξει το σουτ του Σπαθή.
Στο 73’ σουτ του Κυριάκου πέρασε άουτ, ενώ άστοχο ήταν και αυτό του Παπαγεωργίου στο 75’. Ένα ακόμη καλό σουτ του Καραμπούζη δεν είχε την κατάληξη που ήθελαν οι γηπεδούχοι, αφού η μπάλα βρήκε σε παίκτη του Δία και πέρασε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις, κοντινή κεφαλιά του Μπλέντι μπλόκαρε ο κορυφαίος του ματς Ζωγράφος.
Διαιτητής: Μπουρουτζίκας (Λάρισας).
Βοηθοί: Νάκας, Μπουρονίκος (Λάρισας).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Καραμπούζης, Βουραζέρης (81’ Καλύβας), Σπαθής, Λάιος, Σπ. Καραπλιάγκος, Καλλιακούδας (65’ Αλαμάνης), Ζιάκας, Κυριάκος, Μπλέντι, Κουβελάς.
ΔΙΑΣ: Ζωγράφος, Γ. Παναγιωτίδης (62’ Καλαμπάκας), Δερμίσης, Νίκου, Λιόλιος, Παπαστεργίου, Τοπαλίδης, Καραθάνος (46’ Μαυρίδης), Καλουσίδης, Α. Παναγιωτίδης (90’ Σαφέτης), Μανίκας (83’ Μπακούρας).