Ο Βόλος κατάφερε έστω και δύσκολα να κάμψει με 3-2 τον Παναιτωλικό

Στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο στο Πανθεσσαλικό, πριν από λίγες αγωνιστικές, ο Βόλος βρέθηκε να προηγείται με 2-0 για να χάσει το ματς με 3-2, πληρώνοντας τα λάθη του. Στην αναμέτρηση του περασμένου Σαββάτου με τον Παναιτωλικό, επίσης στο Πανθεσσαλικό, οι «κυανέρυθροι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε τρία τέρματα και πήρε μια σπουδαία νίκη με 3-2.

Μια νίκη που την έψαχνε η ομάδα εναγωνίως, καθώς προέρχονταν από πέντε σερί ήττες, που την είχαν φέρει χαμηλά στη βαθμολογία. Η ομάδα του Χουάν Φεράντο, πάντως, δεν ήταν καλή, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ο Παναιτωλικός ήταν σαφώς καλύτερος, πιο επικίνδυνος και με καλύτερες επιλογές στο παιχνίδι του. Ο Βόλος αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ενώ επιθετικά δεν δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ, πέρα από τη φάση του 13ου λεπτού, όπου ο Ζοάο νικήθηκε από τον Γιαννακόπουλο στο τετ α τετ που είχε με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

Οι φιλοξενούμενοι αξιοποιώντας την καλή τους παρουσία στο πρώτο μέρος άνοιξαν το σκορ στο 39’ με τον Σανιά.
Στην επανάληψη ο Βόλος παρουσιάστηκε καλύτερος, ο Χουάν Φεράντο πέρασε έναν ακόμη επιθετικό στο ματς, τον Βασίλη Μάντζη, με στόχο να πιέσει η ομάδα για την ισοφάριση.

Γρήγορα έγινε το 1-1, με μία καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Χουάν Μουνίθ, ο οποίος βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα, ύστερα από τα δύο τέρματα που είχε πετύχει στο ματς με τον Πανιώνιο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Με την ψυχολογία ανεβασμένη, οι «κυανέρυθροι» πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στο 66’ με τον Βασίλη Μάντζη, με πλασέ από κοντά, δύο λεπτά μετά την αποβολή του Σίεστεντ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ωστόσο, ο Παναιτωλικός αν και με παίκτη λιγότερο βρήκε τον τρόπο στο 68’ να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Αριγίμπι. Οι παίκτες του Χουάν Φεράντο δεν το έβαλαν κάτω και στο 78’ με κεφαλιά του Γέντρισεκ κατάφεραν να σκοράρουν και να πάρουν ένα πολύ σημαντικό «τρίποντο», που φέρνει ηρεμία στην ομάδα και τη δυνατότητα να δουλέψει στο διάστημα της διακοπής του πρωταθλήματος και ενόψει των δύο εκτός έδρας αγώνων που ακολουθούν με Αστέρα Τρίπολης και ΑΕΛ.

Πάντως, σε γενικές γραμμές ο Βόλος προβλημάτισε και πάλι με την ανασταλτική του λειτουργία, ενώ επιθετικά φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο, κυρίως από στατικές φάσεις, από τις οποίες προήλθαν και τα τρία γκολ που πέτυχε. Πρωταγωνιστής από πλευράς Βόλου ήταν αναμφίβολα ο Χουάν Μουνίθ, ο οποίος πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης και ήταν ο εκτελεστής των στατικών φάσεων από τις οποίες προήλθαν τα άλλα δύο γκολ της ομάδας του. Επίσης, θα πρέπει να σταθούμε στην παρουσία του Νίκου Μελίσσα, ο οποίος στο 60’ κράτησε «όρθια» την ομάδα του και ενώ το σκορ ήταν στο 1-1, πραγματοποιώντας δύο σωτήριες αποκρούσεις σε σουτ των Μιμίτο και Ντίας.

ΒΟΛΟΣ: Μελίσσας, Ντεντάκης, Φεράρι, Δημόπουλος, Τσίκα, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης (46’ Μάντζης), Μουνίθ, Ζοάο, Τόρες (71’ Μαξ), Γέντρισεκ.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Γιαννακόπουλος, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο, Ντίας, Γκόμες (82’ Ρομάν), Μιμίτο (67’ Τσιγγάρας), Σανιά, Σιέστεντ, Ταχάρ, Αριγίμπι.

Φεράντο: Βγήκε η δουλειά μας στο γήπεδο
Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής του Βόλου, Χουάν Φεράντο, απέδωσε τη νίκη της ομάδας του στην αλλαγή ψυχολογίας που υπήρχε μέσα στην εβδομάδα.

Ο Ισπανός τεχνικός των «κυανέρυθρων» τόνισε πως οι παίκτες του ανταποκρίθηκαν τις δύσκολες συνθήκες που προέκυψαν και πως τους βγήκε η τακτική που ακολούθησαν. Θεωρεί πως δεν υπήρξε συγκέντρωση στο πρώτο ημίχρονο και εξήγησε γιατί δεν έκανε την τρίτη αλλαγή που δικαιούταν.
Αναλυτικά οι δηλώσεις του: «Το παιχνίδι ήταν το αποτέλεσμα μιας δουλειάς που έγινε όλη την εβδομάδα. Χάρις στον πρόεδρο, που μας βοήθησε να αλλάξουμε την ψυχολογία, οι παίκτες έδειξαν ότι μπορούν να ανταποκριθούν σε δύσκολες συνθήκες και άλλαξαν την κατάσταση στο παιχνίδι.
Αξίζει μία αναφορά σε όλους όσοι δούλεψαν και αυτό που έγινε ήταν το αποτέλεσμα μιας απαιτητικής και δύσκολης εβδομάδας. Σημαντική η τακτική, αλλά το κυρίαρχο είναι να είμαστε μαζί και να δουλεύουμε με αυτό το ενωτικό πνεύμα».
Για το αν έχει εντοπίσει τι δεν πήγε καλά στο πρώτο ημίχρονο: «Έχει να κάνει με τη συγκέντρωση, γιατί πολλές φορές δεν εστιάζουμε στο σκοπό μας. Ήταν ιδιαιτέρως δύσκολες μέρες, μάθαμε τι μπορούμε να κάνουμε και να μην επαναλάβουμε τα λάθη που έχουμε κάνει. Για παράδειγμα στην πίεση, δεν ήμασταν τόσο οργανωμένοι, όσο θα έπρεπε».
Για το λόγο που δεν έκανε τρίτη αλλαγή, σχολίασε ότι: «Δεν προχωρήσαμε στο να κάνουμε και τρίτη αλλαγή, γιατί είχαμε εξισορροπήσει το παιχνίδι και, αν υπήρχε ένα αμυντικό κόρνερ ή ένα πλάγιο, είχαμε καθορίσει τα μαρκαρίσματα. Μια αλλαγή θα μπορούσε να δημιουργήσει μια ανεπιθύμητη σύγχυση. Έχει να κάνει με την τακτική».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Παναιτωλικού, Μάκης Χάβος, δεν μπορούσε να πιστέψει πως η ομάδα του δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό κόντρα στον Βόλο. Στις δηλώσεις του πέρα από το παιχνίδι έκανε αναφορά για τις μεταγραφικές ενισχύσεις του Ιανουαρίου: «Είμαι πολύ στεναχωρημένος με το αποτέλεσμα και δεν θέλω να πω πολλά πράγματα. Είναι σαν να βάλαμε τα χέρια μας και να βγάλαμε τα μάτια μας. Δεν είναι δυνατόν να βάζεις εκτός έδρας δύο γκολ σε μια ομάδα όπως είναι ο Βόλος και να αυτοκτονούμε, δεχόμενοι τρία γκολ από στατικές φάσεις με παιδαριώδη λάθη.
Έχουμε μπροστά μας τη διακοπή, είμαστε υποχρεωμένοι να σκύψουμε το κεφάλι και να δουλέψουμε περισσότερο. Όλοι γνωρίζουμε που υπάρχουν αδυναμίες και ελλείψεις και θα περιμένουμε τον Ιανουάριο για να βοηθήσουμε όσο μπορούμε την ομάδα.
Μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε και συγγνώμη που τον στεναχωρήσαμε και πάλι».