Ο Βόλος ηττήθηκε με 1-0 από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο

Με ήττα έκλεισε τη χρονιά ο Βόλος, χάνοντας με 1-0 από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, για την 7η και τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 31’ από τον Ντουάρτε.
Έγινε ένα καλό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τον Βόλο να παίζει ωραίο ποδόσφαιρο και να δικαιούται ένα γκολ. Από την πλευρά του ο Παναιτωλικός αξιοποίησε την έδρα, πήρε το «τρίποντο» και θα είναι και του χρόνου στη μεγάλη κατηγορία. Αξίζει να σημειώσουμε πως η ομάδα του Αγρινίου είναι αήττητη εντός έδρας από τον περασμένο Ιανουάριο, όταν είχε ηττηθεί για τελευταία φορά από τον Ατρόμητο.
Ο Βόλος στα πλέι άουτ δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα εκτός έδρας, γνωρίζοντας τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Παναιτωλικός παρατάχθηκε με τερματοφύλακα τον Φερνάντεθ, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Τζανακάκης και το αριστερό ο Παρράς. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Λιάβας και Κωνσταντόπουλος. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ντάλσιο και Ταχάρ. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Ντουάρτε (δεξιά) και Αριγίμπι (αριστερά), με τον Ρόσα να κινείται πίσω από τον προωθημένο Μπαΐροβις.
Από την άλλη πλευρά ο Βόλος, ο οποίος δεν είχε στον πάγκο του τον τιμωρημένο Στέφανο Ξηροφώτο (χρέη προπονητή έκανε ο Τριαντάφυλλος Οικονόμου) αγωνίστηκε με τον Γκαραβέλη κάτω από τα δοκάρια, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Λύρατζης, Δημόπουλος, Μήτογλου και Φεράρι. Ως ανασταλτικοί μέσοι αγωνίστηκαν οι Μπαλογιάννης και Τσοκάνης. Στα άκρα έπαιξαν οι Μαξ (δεξιά) και Κυζιρίδης (αριστερά). Ο Μουνίθ αγωνίστηκε πίσω από τον Γέντρισεκ που ήταν η «αιχμή του δόρατος» της επίθεσης για τον Βόλο.

Τις ευκαιρίες ο Βόλος, το γκολ ο Παναιτωλικός
Από τη στιγμή που δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τις δύο ομάδες, έγινε ένα ανοιχτό παιχνίδι. Ο Βόλος ήταν καλύτερος από τον αντίπαλό του στο παιχνίδι, πιο επικίνδυνος στην επίθεση, είχε δύο δοκάρια, με τους Μήτογλου και Γέντρισεκ και ορισμένες πολύ καλές ευκαιρίες. Ωστόσο, το γκολ το πέτυχε ο Παναιτωλικός. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και αξιοποίησαν μία από τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος.
Ο Βόλος μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 2’ οι «κυανέρυθροι» έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μήτογλου πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρια τις εστίας του Φερνάντεθ, προτού καταλήξει άουτ.
Ο Παναιτωλικός απάντησε στις ευκαιρίες του Βόλου στο 8’, με τον Ρόσα να σουτάρει έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από τα δοκάρια του Γκαραβέλη.
Ο Βόλος συνέχισε να πιέζει πολύ ψηλά τον Παναιτωλικό, δυσκολεύοντας τους γηπεδούχους και προσπαθούσε να παίξει στο ανοιχτό γήπεδο. Σε μια αντεπίθεση των φιλοξενουμένων στο 19’, ο Μουνίθ κατέβασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, ύστερα από γέμισμα του Κυζιρίδη, αλλά ο Λιάβας του πήρε τη μπουκιά από το στόμα, απομακρύνοντας εγκαίρως.
Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Παναιτωλικός βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ στο 31’. Ο Μπαΐροβιτς εκμεταλλεύθηκε το λάθος γύρισμα του Κυζιρίδη προς τον Γκαραβέλη, έγινε κάτοχος της μπάλας και «έστρωσε» τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής. Εκεί ήταν ο Ντουάρτε, ο οποίος με γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.
Ο Βόλος προσπάθησε στη συνέχεια να απειλήσει το τέρμα του Φερνάντεθ και να φτάσει στην ισοφάριση και είχε δύο καλές στιγμές. Η πρώτη στο 34’ όταν σε σουτ του Λύρατζη η μπάλα έφυγε άουτ και η δεύτερη στο 37’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους δίχως κάποιος να τη βρει και να τη στείλει στα δίχτυα.
Νέα χαμένη ευκαιρία τον Βόλο στο 39’, με τον Φεράρι να σεντράρει από τα αριστερά, τον Κυζιρίδη να παίρνει αμαρκάριστος τη μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά να σουτάρει ψηλά. Στο 42’ ο Μαξ επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία του Φερνάντεθ.
Στο 45’ ο Μπαϊροβιτς προσπάθησε από πλάγια θέση να «κρεμάσει» τον Γκαραβέλη, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα, για να χαθεί μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γέντρισεκ. Ο Σλοβάκος επιθετικός έπιασε την κεφαλιά, μετά από σέντρα του Φεράρι, με τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Παναιτωλικού και να μένει το 1-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Μέτριο το δεύτερο ημίχρονο
Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, σε σχέση με το πρώτο μέρος. Ο Βόλος δεν ήταν απειλητικός, οι «κυανέρυθροι» δεν είχαν την ίδια διάθεση και αναπτύσσονταν αργά. Από την πλευρά του ο Παναιτωλικό ήλεγχε το παιχνίδι, δεν δεχόταν πίεση στα καρέ του και φρόντιζε κυρίως να κρατήσει το υπέρ του σκορ.
Είναι χαρακτηριστικό πως κλασική φάση για γκολ δεν υπήρξε και από τις δύο ομάδες, μέχρι το 75’, ενώ και οι τελικές προσπάθειες ήταν ελάχιστες. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 76’ για να δούμε την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο και αυτή ήταν για τον Βόλο. Ο Μαξ έκανε εξαιρετικό βολέ έξω από την περιοχή, με τον Φερνάντεθ να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση το κόρνερ, ο Φεράρι σούταρε για να βρει η μπάλα σε πόδια αμυνόμενων και στη συνέχεια το σουτ που επιχείρησε ο Λύρατζης δεν βρήκε στόχο (άουτ).
Ο Παναιτωλικός από την πλευρά του έφτασε μια «ανάσα» από το δεύτερο γκολ, όταν στο 78’ ο Παρράς σέντραρε από τα αριστερά και ο Μπαΐροβιτς με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στο 85’ ο Χουάν Μουνίθ επιχείρησε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Κορέλα να πιάνει αδύναμη κεφαλιά και τον Φερνάντεθ να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.
Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον Παναιτωλικό να παίρνει τη νίκη με 1-0, καταλαμβάνοντας την 12η θέση στην τελική κατάταξη. Ο Βόλος από την πλευρά του τερμάτισε στην 11η θέση με 31 βαθμούς.

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Φίλος (Βοιωτίας), Ζήρδας (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)
Κίτρινες: Ταχάρ, Ντουάρτε-Ζοάο, Κορέλας

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Φερνάντεθ, Τζανακάκης, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Παρράς, Ντάλσιο, Ταχάρ (79’ Τσιγγάρας), Αριγίμπι (61’ Μουνιέ), Ρόσα (61’ Άλβαρες), Ντουάρτε (79’ Μπελεβώνης) και Μπαΐροβιτς (89’ Καββαδίας).
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Λύρατζης, Φεράρι, Δημόπουλος (69’ Κορέλας), Μήτογλου, Μπαλογιάννης (89’ Μπαλογιάννης), Τσοκάνης, Μαξ, Κυζιρίδης, Μουνίθ, Γέντρισεκ (55’ Ζοάο).