Ο Βόλος έχασε με 4-2 από τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης»

Δεν απέφυγε την ήττα ο Βόλος ούτε στο παιχνίδι με τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης». Οι «κυανέρυθροι» παίζοντας με πολλές απουσίες βασικών παικτών (Μπαριέντος, Οζέγκοβιτς, Τσιρίνος, Σιέλης) έχασαν με 4-2. για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ, έχοντας αποσπάσει μόλις ένα βαθμό στο μίνι πρωτάθλημα.

Ο Άρης πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο δύο γκολ με τον Λουίς Πάλμα, ένα στο ξεκίνημα και ένα στο τέλος του 45λεπτου και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν τέσσερα γκολ, από δύο για κάθε ομάδα, με τον Βόλο να παίζει από το 64’ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντέλετιτς.

Ο προπονητής του Άρη, Τόλης Τερζής, παρέταξε τους «κίτρινους» με διάταξη 4-3-3. Τερματοφύλακας ήταν ο Κουέστα, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Εμπακατά, Φαμπιάνο, Πίρσμαν και Μαζικού. Ο Ετέμπο ήταν ο ανασταλτικός μέσος, Νταμπό και Νταρίντα έπαιξαν πιο μπροστά. Ο Γκαρσία επιχεριούσε στη δεξιά πτέρυγα, ο Πάλμα στην αριστερή, με τον Γκρέι να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Από πλευράς Βόλου κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κότνικ, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Τάχατος και το αριστερό ο Σι. Οι Πίρινεν και Ασλανίδης αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης, Γκάγκι και πιο μπροστά ο Μεταξάς. Στις πτέρυγες κινούνταν οι Άλχο (δεξιά) και Λούνα (αριστερά), με τον Ντέλετιτς να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Δύο γκολ ο Πάλμα στο πρώτο ημίχρονο
Με γκολ από τα αποδυτήρια άρχισε το παιχνίδι. Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στην πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια, στο 3’, οι «κίτρινοι» άνοιξαν το σκορ. Ο Εμπακατά από τα δεξιά επιχείρησε τη σέντρα, ο Πίρινεν προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα, αυτή στρώθηκε στον Πάλμα, ο οποίος με ευθύβολο σουτ την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για τον Άρη.

Στο πρώτο 20λεπτο οι παίκτες του Άρη είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να βρουν χώρους για να απειλήσουν το τέρμα του Κότνικ. Στο 8’ ο Άρης είχε μία καλή στιγμή, όταν ο Νταρίντα πήρε την μπάλα εκτός της περιοχής του Βόλου, αλλά το σουτ που επιχείρησε, κατέληξε στην αγκαλιά του Κότνικ. Ο τερματοφύλακας του Βόλου ήταν σε σωστή θέση και στο 11’ και μπλόκαρε την μπάλα στο σουτ που επιχείρησε ο Γκρέι.

Στο 21’ αποχώρησε από το παιχνίδι, λόγω τραυματισμού, ο Μάτιτς Κότνικ, με πρόβλημα στον αστράγαλο, με τον νεαρό Παναγιώτη Αυγερινό να παίρνει τη θέση του και να κάνει ντεμπούτο στη Σούπερ Λιγκ.

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός του Άρη έπεσε, ο Βόλος πήρε μέτρα στο γήπεδο, πιέζοντας ψηλά, με τους παίκτες του Κώστα Μπράτσου να έχουν δύο τελικές στο παιχνίδι. Στο 29’ ο Άλχο μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ με τον Κουέστα να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στο 32’  Ντέλετιτς εκτέλεσε φάουλ, με την μπάλα να περνά έξω από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Άρης κέρδισε πέναλτι. Στο 43’ μετά από ωραία συνεργασία του Εμπαγκατά με τον Ετέμπο, ο πρώτος μπήκε στην περιοχή και διεκδίκησε την μπάλα με τον Σι, με τον Τσαγκαράκη να δείχνει την άσπρη βούλα, θεωρώντας πως ο Γάλλος αμυντικός ενήργησε αντικανονικά. Ο Πάλμα εκτέλεσε το πέναλτι στο 44’, γράφοντας το 2-0, σημειώνοντας το 11ο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 2-0 και με 67% κατοχή μπάλας.

Τέσσερα γκολ στο β’ μέρος
Με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου ο Κάτσε πέρασε στη θέση του Μεταξά, με τον Βόλο να φτάνει στο 2-1 στο 50’ με τον Στάθη Τάχατο, ύστερα από μια εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Βόλου. Ο Τάχατος έκλεψε την μπάλα και μετά από ωραία συνεργασία με τους Γκάγκι και Ντέλετιτς, έγινε και πάλι αποδέκτης της μπάλας και με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Κουέστα, για το 2-1

Ο Άρης, ωστόσο, γρήγορα ανταπέδωσε το γκολ του δέχθηκε με τον Γκρέι να σκοράρει στο 56’ με προβολή ύστερα από καταπληκτική ενέργεια και ασίστ του Πάλμα από τα αριστερά.

Ο Βόλος, πάντως, στο 59’ πέτυχε δεύτερο γκολ στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 3-2. Ο Λούνα έπαιξε κάθετα με τον Γκάγκι, ο Αργεντινός έκανε παράλληλο γύρισμα, με τον Άλχο από κοντά να σκοράρει.

Οι «κυανέρυθροι» έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 64’ με τον Ντέλετιτς να αποβάλλεται για σκληρό μαρκάρισμα στον Νταρίντα.

Στο 72’ ο Γκάγκι σούταρε με τον Κουέστα να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα, στο 74’, ο Άρης πέτυχε τέταρτο γκολ στο ματς. Ο Νταρίντα βρήκε ωραία τον Γκαρσία και αυτός εκτέλεσε με τη μία, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Αυγερινού.

Ο Αυγερινός στο 77’ απέκρουσε το σουτ του Εμπακατά, ενώ στο 79’ ο τερματοφύλακας του Βόλου σταμάτησε τον Γκρέι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση για τις δύο ομάδες με το 4-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)
Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Στεφανής (Καρδίτσας)
4ος διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Κόκκινη: 64’ Ντέλετιτς
Κίτρινες: Μαζικού, Γκρέι, Χριστοδουλόπουλος-Γκάγκι, Τάχατος

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Φαμπιάνο, Εμπακατά, Μαζικού (80’ Ενκουλού), Πιρσμαν, Ετέμπο, Νταμπό (57’ Ρουπ), Νταρίντα (80’ Σγούρος), Πάλμα (57’ Ιτούρμπε), Γκαρσία, Γκρέι (80’ Χριστοδουλόπουλος).
ΒΟΛΟΣ: Κότνικ (21’ λ.τρ. Αυγερινός), Τάχατος, Πίρινεν, Ασλανίδης, Σι (73’ Πιρές), Άλχο, Μεταξάς (46’ Κάτσε), Τσοκάνης (81’ Οικονομόπουλος), Λούνα (81’ Μεσκίδα), Γκάγκι, Ντέλετιτς.