Ο Βόλος «άλωσε» το Περιστέρι νικώντας 2-0 τον Ατρόμητο για τη Σούπερ Λιγκ

Ένας αποφασιστικός Βόλος, ο οποίος αγωνίστηκε με πάθος και πίστη για τη νίκη, έφυγε με τους τρεις βαθμούς χθες από το Περιστέρι, νικώντας με 2-0 τον Ατρόμητο, στην πρεμιέρα της Σούπερ Λιγκ.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «κυανέρυθρους» ήταν ο νεαρός Τάσος Δουβίκας. Ο 21χρονος επιθετικός πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας στο 77’, ενώ ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, με τον Μπαριέντος να σημειώνει το δεύτερο τέρμα των φιλοξενουμένων.
Ο Βόλος συνέχισε μια παράδοση που τον θέλει να μην χάνει στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο. Το χθεσινό ματς ήταν το τρίτο επίσημο των δύο ομάδων στην έδρα του Ατρομήτου, με τους «κυανέρυθρους» να μετρούν δύο νίκες (η μία στο Κύπελλο) και μία ισοπαλία. Σε αντίθεση με τα παιχνίδια στο Πανθεσσαλικό, όπου ο Ατρόμητος πέρυσι σημείωσε τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια (κανονική διάρκεια, Κύπελλο και πλέι άουτ).

Ο Άνχελ Λόπες είχε πολύ καλά τοποθετημένους τους παίκτες του στον αγωνιστικό χώρο, οι «κυανέρυθροι» ήταν καλά διαβασμένοι, ως προς την τακτική του αντιπάλου και κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να πάρουν τη νίκη. Βέβαια, έπαιξε ρόλο και η αποβολή του Ρισβάνη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, που επέτρεψε στον Βόλο να παίξει για ένα ολόκληρο ημίχρονο με παίκτη παραπάνω. Να τονίσουμε, πως ο Περέα πήρε και τις δύο κίτρινες κάρτες του Ρισβάνη.
Όπως στην περσινή πρεμιέρα με τον Πανιώνιο στη Ν. Σμύρνη, έτσι και φέτος ο Βόλος μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα και έδειξε πως θα είναι μια ομάδα με ταυτότητα, έχοντας παίκτες μαχητές και με προσωπικότητα.

Πως αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Νταμίρ Κάναντι παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 3-4-3. Ο Γιαννιώτης ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Γκάλο, Ρισβάνη και Γούτα στην τριπλέτα των στόπερ. Οι Κιβρακίδης και Τομάσεβιτς ήταν τα δύο μπακ-χαφ με τους Ούμπιντες, Σάλομον στον άξονα. Οι Αγκάγιεφ και Ραμπέγιο πλαισίωναν τον Μανούσο στην τριάδα της επίθεσης.
Ο Άνχελ Λόπες παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκαραβέλης, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Τέκιο και το αριστερό ο Φεράρι. Οι Κολόμπο και Σάντσες αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ριένστρα και Μπαριέντος, με τους Γκουαροτσένα, Περέα και Μαρίτνες να αποτελούν την μεσοεπιθετική τριπλέτα, με τον Δουβίκα να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

«Μονομαχία» Τέκιο-Τομάσεβιτς στο χθεσινό παιχνίδι

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Η κατοχή ήταν απόλυτα μοιρασμένη (50-50), με τις δύο ομάδες να έχουν καλή ανασταλτική λειτουργία, Ο Βόλος στάθηκε πολύ καλά και με επιθετική άμυνα κρατούσε μακριά τους αντιπάλους από την περιοχή του Γκαραβέλη. Οι «κυανέρυθροι» πίεζαν ψηλά, δυσκολεύοντας τη δημιουργία φάσεων από πλευράς Ατρομήτου και παράλληλα προσπαθούσαν να βρουν τρόπους να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά από το τέρμα του Γιαννιώτη.
Ο Ατρόμητος προσπαθούσε να απειλήσει την άμυνα του Βόλου από στατικές φάσεις, που είναι η δύναμή του και που έχει δουλέψει πολύ στην προετοιμασία ο Κάναντι με τους παίκτες του.
Οι παίκτες του Άνχελ Λόπες έβγαζαν πολύ ενέργεια στα μαρκαρίσματά τους και ήταν μια ομάδα με προσωπικότητα μέσα στον αγωνιστικό χώρο.
Συνολικά τρεις φάσεις είχαν να επιδείξουν οι ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Δύο ο Βόλος και μία ο Ατρόμητος. Στο 10’ σημειώθηκε η πρώτη τελική στο ματς και ήταν για λογαριασμό του Βόλου. ο Γκουαροτσένα βρέθηκε σε θέση βολής στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, σούταρε, όμως δεν αιφνιδιάστηκε ο Γιαννιώτης, ο οποίος απέκρουσε τη μπάλα.
Στη συνέχεια και για 30 λεπτά οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, ωστόσο, η μία κατάφερνε να εξουδετερώνει τις ενέργειες της άλλης. Έτσι φτάσαμε στο 40’ για να δημιουργήσει ο Ατρόμητος τη μοναδική του καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ούμπιντες εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Τομάσεβιτς έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Βόλου, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βόλος απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Ρισβάνης με τον αγκώνα στη διεκδίκηση της μπάλας χτύπησε στο πρόσωπο τον Περέα, με τον Λαρισαίο διαιτητή Τζήλο να δείχνει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι (κόκκινη) και να αποβάλλεται.
Ο Βόλος στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε κλασική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Μετά από διαγώνια μπαλιά από το χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Δουβίκας έγινε κάτοχος της μπάλας, κοντρολάρισε με το στήθος, σούταρε υπό την πίεση του Γκάλο, με τον Γιαννιώτη να διώχνει σωτήρια με τα πόδια, αποσοβώντας την παραβίαση της εστίας του.

Πρωταγωνιστής ο Δουβίκας στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Τάσος Δουβίκας, ο οποίος ήταν αυτός που σκόραρε στο 77’ και κέρδισε το πέναλτι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Βέβαια, εξαιρετικός ήταν και Φράνκο Φεράρι, καθώς ήταν πολύ καλός τόσο στα ανασταλτικά του καθήκοντα, όσο και στις επελάσεις του στην επίθεση. Σε μία από αυτές, κατάφερε να ξεπεράσει την αντίσταση τριών αντιπάλων και να σερβίρει το γκολ στον Δουβίκα.
Ο Ατρόμητος αν και αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, μπήκε πιο δυνατά και στο 55’ είχε σημαντική ευκαιρία για να σκοράρει με τον Μανούσο. Ο έμπειρος επιθετικός της ομάδας του Περιστερίου δέχθηκε ωραία κάθετη πάσα, έκανε το διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να μην βρίσκει το στόχο.
Δύο λεπτά αργότερα, στο 57’, ο Δουβίκας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Από το σημείο εκείνο και έπειτα, ο Ατρόμητος προσπαθούσε να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν και να κυνηγήσει, αν και με αριθμητικό μειονέκτημα το γκολ στην επίθεση.
Ο Βόλος ήλεγχε το παιχνίδι και έψαχνε τη φάση για να «χτυπήσει» τον Ατρόμητο και τη βρήκε στο 77’, σε μια χρονική περίοδο όπου οι γηπεδούχοι ρίσκαραν, αφήνοντας κενά στα μετόπισθεν. Ο Φεράρι έκανε εξαιρετική κούρσα, ξεπέρασε την αντίσταση τριών παικτών του Ατρομήτου, έκανε το γύρισμα στην καρδιά της μικρής περιοχής της ομάδας του Περιστερίου και ο Δουβίκας, αμαρκάριστος, με προβολή έγραψε το 0-1. Ο νεαρός επιθετικός άνοιξε λογαριασμό με τη νέα του ομάδα και έδειξε πως θα είναι από τους πρωταγωνιστές του Βόλου στο φετινό πρωτάθλημα.
Τρία λεπτά αργότερα, στο 80’, ο Σόλομον έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι, όταν βρέθηκε τετ α τετ με τον Γκαραβέλη μέσα στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να βρίσκει λίγο την μπάλα με τα δάχτυλα, όσο χρειαζόταν για να της αλλάξει πορεία και να τη στείλει κόρνερ.
Και αφού έγινε το 1-1, στο 92’ ο Βόλος κέρδισε πέναλτι. Ο Δουβίκας έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, ο Γούτας τον ανέτρεψε, με τον Τζήλο να δείχνει αμέσως το σημείο του πέναλτι. Ο Μπαριέντος ανέλαβε την εκτέλεσή του στο 93’, σημαδεύοντας σωστά και γράφοντας το 0-2, μέσα σε πανηγυρισμούς από τους συμπαίκτες του, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Νικολακάκης (Ηρακλείου), Κόλλιας (Ηπείρου)
4ος διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας).
Κόκκινη: 45+1’ Ρισβάνης (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Ρισβάνης, Στρούγγης-Φεράρι, Γκουαροτσένα, Μπαριέντος, Σάντσες, Μπαρτόλο
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς (84’ Χαρίσης), Ούμπιντες (84’ Ενσικουλού), Σάλομον, Αγκάγιεφ (46’ Μουνίθ), Ραμπέγιο (46’ Στρούγγης), Μανούσος (65’ Γιακουμάκης).
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Τέκιο, Κολόμπο, Σάντσες, Φεράρι, Ριένστρα, Μπαριέντος (94’ Κρητικός), Περέα (81’ Γέντρισεκ), Μαρτίνες (66’ Κιάκος), Γκουαροτσένα (46’ Μπαρτόλο), Δουβίκας.

Κεντρική φωτό: Ο Δουβίκας μόλις έχει σκοράρει και οι συμπαίκτες του τρέχουν να πανηγυρίσουν